با عضويت دركانال رسمي ايران آلارم در تلگرام از آخرين اخبار و سمينارها مطلع شويد ورود به کانال

Arrow up
Arrow down


گجت هوشمند مخصوص دوچرخه

حفاظت و امنیت, سیستم های حفاظتی, اخبار حفاظت, حفاظت ,دوچرخه هوشمند

آنهایی که در نیویورک حضور یافته‌اند حتما سه‌چرخه‌های موتوری پلیس این شهر را که بیشتر برای صدور قبض پارکینگ به کار می‌روند، دیده‌اند.حالا قرار است خودروهای هوشمند جایگزین این سه‌چرخه‌ها شود.

شرکت Smart USA اعلام کرده که اولین مجموعه صدتایی از وسایل نقلیه هوشمند خود را در اختیار اداره پلیس نیویورک قرار داده است. ۱۵۰ خودروی دیگر از همین نوع نیز سفارش داده شده است که همگی آنها به جای سه‌چرخه‌های قدیمی به کار گرفته خواهند شد.

شاید مهم‌ترین مزیت خودروهای هوشمند جدید سیستم تهویه مطبوعشان باشد که باعث آسایش نیروهای پلیس می‌شود. البته این خودروها دارای لامپ‌های آبی چرخان و تجهیزات رادیویی و ناوبری پیشرفته‌تر هم هستند.

منبع: itna.ir

استفاده پلیس نیویورک از خودروهای هوشمند به جای موتورهای سه چرخ

حفاظت و امنیت, سیستم های حفاظتی, اخبار حفاظت, حفاظت ,نیویورک,خودروهوشمند

آنهایی که در نیویورک حضور یافته‌اند حتما سه‌چرخه‌های موتوری پلیس این شهر را که بیشتر برای صدور قبض پارکینگ به کار می‌روند، دیده‌اند.حالا قرار است خودروهای هوشمند جایگزین این سه‌چرخه‌ها شود.

شرکت Smart USA اعلام کرده که اولین مجموعه صدتایی از وسایل نقلیه هوشمند خود را در اختیار اداره پلیس نیویورک قرار داده است. ۱۵۰ خودروی دیگر از همین نوع نیز سفارش داده شده است که همگی آنها به جای سه‌چرخه‌های قدیمی به کار گرفته خواهند شد.

شاید مهم‌ترین مزیت خودروهای هوشمند جدید سیستم تهویه مطبوعشان باشد که باعث آسایش نیروهای پلیس می‌شود. البته این خودروها دارای لامپ‌های آبی چرخان و تجهیزات رادیویی و ناوبری پیشرفته‌تر هم هستند.

منبع: itna.ir

نخستین سمینار آموزشی مدیریت ایمنی.بهداشت و محیط زیست hse در حوزه شهری . صنعتی و ساختمان

 mabna seminar

محور ها :
اهمیت مباحث hse در صنایع مختلف
نظام مدیریت hse با رویکرد مدیریت شهری
تاثیر ساخت و ساز پایدار و معماری سبز بر حفظ محیط زیست
ضرورت ایجادفرهنگ hse برای شهروندان ,مسئولان شهری و صاحبان صنایع
نقش hse در توسعه پایدار شهری
ساخت و ساز ایمن , سالم و دوست دار محیط زیست
دست آورد های مهم hse در حوزه شهری , صنعتی و ساخت و ساز

ماهنامه حریق شماره 53

سید مجتبی ابطحی، مدیر عامل شرکت بام فرآیند سیستم

سيستم اعلام و اطفاء حريق ، حریق ,تجهیزات آتش نشانی,مجله حریق

باید بدانیم HSEشهری به HSE صنعتی اولویت دارد

چه ضرورتی بام فرآیند سیستم را برآن داشت تا چنین سمیناری را برپا کند؟

تعداد بسیار زیادی از دانشجویان نخبه امیر‌کبیر و همچنین استادان چیزی حدود به هجده ماه تلاش کردند و این تلاش هجده ماهه مجموعه وسیعی از دیتای علمی را به وجود آورد. تجربه به ما نشان داده است که اغلب اطلاعات به دست آمده بی‌استفاده می‌ماند، اغلب خاک می‌خورد و در نهایت در قالب یک کتاب باقی می‌ماند. در نتیجه تصمیم گرفتیم که اطلاع رسانی کنیم و از مشارکت صاحب‌نظران استفاده کنیم. این سمینار برگزار شد تا شرکت‌کنندگان را در جریان دست‌آوردهای این پروژه قرار دهیم و از آن‌ها بخواهیم که در سه هجده ماه آینده با ما همکاری کنند تا بتوانیم بهترین نتیجه را بگیریم. ما از دانشجویان سابق دانشگاه امیرکبیر هستیم که با همراهی دانشجویان دانشگاه‌های دیگر اجرای این پرو‌ژه را عهده دار بودیم. در واقع بانی اصلی این سمینار شرکت بام‌فرآیند سیستم و شرکت صحیح سیستم بوده است. همچنین مسئولیت اجرایی پروژه در طول هجده ماه گذشته نیز با این دوشرکت بوده است.

در مورد پروژه بفرمایید، این پروژه با چه هدفی آغاز شده است؟

کارفرمای این پروژه شهرداری است که از طریق چهار دانشگاه این پروژه را به انجام می‌رساند. در این پروژه تهران به چهار پهنه تقسیم می شود: A، B، C و D. هر دانشگاه (شریف، امیرکبیر، تهران و علوم و تحقیقات ) متولی یک پهنه با یک موضوع خاص است. در نظر داشته باشید که HSE شهروندی خود زیرمجموعه‌های بسیاری دارد: HSE در اماکن تفریحی، فرهنگی و ... و هرکدام از دانشگاه‌ها مسئولیت یک بخش را بر عهده گرفته است. به عنوان مثال، دانشگاه امیرکبیر در بحث ایمنی، بهداشت و محیط زیست در حوزه اماکن فرهنگی، مذهبی، ورزشی و تفریحی مسئولیت پروژه را بر عهده داشت. در نهایت باید بگویم که ایمنی شهروندان باید کاملا تضمین شود تا ازین پس حوادثی مانند پارک شهران و برق‌گرفتگی‌ها را دیگر شاهد نباشیم.

سطح سمینار را چطور ارزیابی می‌کنید؟

همایش بسیار خوب بود حتی باید بگویم از آنچه که فکرش را می‌کردیم هم بهتر شد. هرچند که مشکلاتی نیز وجود داشت، با وجود آن توانستیم جامعه هدف خود (شهرداری تهران، وزارت بهداشت، سازمان نظام مهندسی، سازمان ملی استاندارد دانشگاه امیرکبیر و شرکت‌های دخیل در بخش HSE ) را جذب کنیم و در این نشست در کنار هم باشیم. در نظر داشته باشید که در حال حاضر هم کارشناسان، هم مجلات و هم خود ما بیشتر بحث HSE صنعتی را در نظر می گیریم و به HSE شهری با وجود آنکه تمام خانواده‌های ایرانی با آن درگیر هستند کمتر توجه می‌شود. امیدوارم که این نگرش اصلاح شود و به سمتی برویم که بدانیم HSE شهری به HSE صنعتی اولویت دارد.

‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌

سيستم اعلام و اطفاء حريق ، حریق ,تجهیزات آتش نشانی

همزیستی بین ماشین و انسان

ربات پوشیدنی ای ابداع شد که برای محافظت کارگران صنعتی مورد استفاده قرار می گیرد. پروفسور دکتر هانس ورنر هماهنگ کننده پروژه Robo-Mate در این باره توضیح می دهد.
با پیشرفت تکنولوژی در زمینه های مختلف صنعتی، حجم کاری روی کارگران کمتر از قبل شده است. هر کسی با خطوط تولید صنعتی بر اساس روبات مانند خطوط مونتاژ اتوموبیل آشنا است. در یک محوطه بزرگ، بدون اینکه انسانی حضور داشته باشد، یکی پس از دیگری محصولات تولید می شوند.
با وجود تمام پیشرفت های صورت گرفته در زمینه اتوماسیون، کماکان صنایع مختلفی هستند که امکان رباتیک کردن آنها وجود ندارد و کماکان نیاز به نیروی انسانی احساس می شود. این صنایع شامل خطوط تولید کوچک، تولیدات بر اساس سفارش مشتری و پیاده کردن محصولات مثلا در یک مرکز بازیافت خودرو می شوند. چنین کارهایی اغلب در محیط هایی غیر سازه ای انجام می شوند و ویژگی های خاص فردی نیاز است مانند ارتباط و هماهنگی خوب میان دست چشم و دیگر مهارت های اکتسابی.
از آنجا که این خطوط تولید به ندرت توسط ماشین کنترل می شوند، نیاز به تلاش فیزیکی و بدنی زیادی دارد و حجم کار زیادی به کارگران وارد می شود. اغلب در این مراکز کارگران با مشکلات عضلانی روبرو هستند که منجر به کاهش بهره وری و اعمال هزینه اضافی جهت درمان این عوارض می شود.
ماموریت پروزه تحقیقاتی Robo-Mate که از سپتامبر 2013 آغاز شد، به طور ویژه ساده سازی و خودکار کردن فعالیت های انجام شده توسط کارگران است. یک سیستم هوشمند دقت انسانی را با استقامت ماشینی ترکیب می کند تا به آن سطح مورد نیاز و فنی به شکل بهینه برسد. این امر مستلزم درک درست از آناتومی، هنر ها و مهارت های موتوری، پروسه های دریافت و پردازش اطلاعات می باشد.

محصولات پیشین

تحقیقات نشان داده است که 44 میلیون کارگر در قاره اروپا از نارسایی های عضلانی مرتبط با کار رنج می برند. این موضوع سالانه خسارتی بالغ بر 240 میلیارد یورو به اقتصاد اروپا وارد می کند. عوامل اصلی این بیماری ها شامل فشار فیزیکی کار، مانند برداشتن بار های سنگین می باشد. بیماری باعث کاهش بهره وری و افزایش هزینه تولید می شود و نه تنها به فرد و کارخانه صدمه می زند، بلکه این آسیب به کل جامعه سرایت خواهد کرد.
رویکرد های مختلفی برای افزایش بازدهی و بهره وری چنین صنایعی وجود دارد، از ربات های تمام اتومات صنعتی بگیرید تا سیستم های ساده تر ارتباطی بین انسان و ماشین.
سیستم هایی که ویژگی های ارگونومیک دارند نیز به طور گسترده مورد استفاده قرار می گیرند اما چنین ابزار هایی نمی توانند برای بلند کردن اجسام و بار های سنگین به کار روند.
نوع جدیدی از ربات که به کارگران در شرایط و کارهای سخت کمک می کند باید قابلیت تطبیق با شرایط را داشته باشد و کار با آن برای کاربر و اپراتور ساده باشد و فراتر از همه اینها برای هر موقعیتی بتواند به شکل امن مورد استفاده قرار بگیرد.

سيستم اعلام و اطفاء حريق ، حریق ,تجهیزات آتش نشانی

کمک های بین المللی

از سپتامبر 2013 کنسرسیوم اروپایی با 12 شریک از 7 کشور درگیر ساخت محصولی برای حل مشکلی که پیش تر بیان شد تشکیل گردید. شرکت کنندگان شاخصی از صنایع مختلف در زمینه تحقیق و توسعه دور هم جمع شدند.
نتیجه این کنسرسیوم منجر به ایده ساخت ماشینی شد که بتواند ترکیبی از توانایی های ماشین و انسان را همراه داشته باشد.
هدف این پروژه برداشتن بار از روی کارگران محیط های صنعتی، مخصوصات در صنایع اتوموبیل و مونتاژ بود. این پروژه سه ساله بودجه ای در حدود 5/4 میلیون یورو از برنامه تحقیق و توسعه اتحادیه اروپا (FP7) دریافت کرد.

ایجاد وسیله ای با بالاترین توانایی

در حالی که گروه های تحقیقاتی امروزه روی امکان هوش مصنوعی به عنوان کلید اصلی در ارتباط بین انسان و ربات تمرکز کردند، اما این پروژه هدفش فرق می کند. هدف در این پروژه با استفاده از محاسبات و الگوریتم به دست نمی آید، بنابراین انسان می تواند همانند یک انسان دیگر با ربات ارتباط برقرار کند. هدف این پروژه در واقع بهینه کردن توانایی های انسان و ماشین تا بالاترین حد ممکن است.
محققان می خواهند از قابلیت سیستم های فنی توسط سنسور ها استفاده کنند. کاربر باید در موقعیتی باشد که بتواند حرکات ربات را بدون اینکه نیاز به برنامه ریزی صریح داشته باشد کنترل کند و ربات نیز باید قادر باشد با استفاده از رابط مخصوص با فرد ارتباط برقرار کند. همانند انسان ها که به سادگی با یکدیگر ارتباط برقرار می کنند، ربات ها نیز باید بتوانند با استفاده از رابط که قابل کنترل است با انسان ها ارتباط برقرار کنند.
در مطالعات قبلی انجام شده که توسط تیم تحقیقات مکاترونیک دانشگاه علوم کاربردی زوریخ (ZHAW) صورت گرفت نشان داده شد که این امکان وجود دارد، مثلا ربات هایی که به طور معمول در صنایع مورد استفاده قرار می گیرند و با سنسور نیرویی همراه شده اند. علاوه بر قابلیت بالا بردن بار و دقت در موقعیت یابی، این سنسور به ربات این امکان را می دهد تا به وسیله انگشت کوچک کاربر هدایت شود. در رویکرد جدید ربات و انسان به یک واحد تبدیل می شوند به این شکل که انسان ربات را می پوشد. در این سناریو، انسان ها و ربات ها به هم نزدیک تر می شوند.

کارگر عالی

این پروژه ممکن است شبیه فیلم های تخیلی باشد که انسان به کمک ماشین به ابر انسان تبدیل می شود.
برای صنعتی سازی و به واقعیت رساندن این ایده متخصصان علوم ایمنی و ارگونومی وارد پروژه شدند. در مرکز این پروژه این پرسش نهفته است که چگونه نیاز های فنی مختلف می تواند با نیاز های کاربر هماهنگ شود تا به این وسیله محصولی بتوان ساخت که کار فیزیکی را کاهش می دهد بدون این که بخواهد مشکلات جدیدی را ایجاد کند.
پروژه پیش رو شامل یک اسکلت مصنوعی است که به عنوان سازه کمکی بیرونی عمل می کند. اسکلت بیرونی انجام کارهای فیزیکی را ساده تر می کند و امنیت و بهره وری را نیز افزایش می دهد. بالا کشیدن بارهای سنگین، کار بر روی مقاطع با ارتفاع زیاد و سر هم کردن و از هم سوا کردن اجزای مختلف ساده تر می شود و استرس روی کارگر را کاهش می دهد.
سیستم های رباتیک مشابهی نیز در ارتش و مراحل بازسازی مورد استفاده قرار گرفتند، اما طراحی پیش رو به نظر می رسد انعطاف پذیر تر از سیستم های موجود باشد، بدین ترتیب یک محصول یکتا و یگانه برای پروسه های تولید در محیط های صنعتی ساخته می شود.
با قابلیت تطبیق ساده این محصول، این محصول پتانسیل خارق العاده ای برای به کارگیری دارد. این ربات می تواند برای مصارف لجستیکی در صنایع غذایی، هوانوردی، نساجی و اتوموبیل سازی مورد استفاده قرار بگیرد.

سيستم اعلام و اطفاء حريق ، حریق ,تجهیزات آتش نشانی,مجله حریق

پوسته تحمل کننده بار

سیستم ربات از بدنه بالایی به شدت انعطاف پذیر و قابل حرکت تشکیل شده است. براکت های محافظت کننده برای محافظت عضله های پشتی متصل شده اند. برای سهولت حرکت کاربر، 20 درجه آزادی پیش بینی شده است، غیر از دست، سه تا در مفصل شانه به تنهایی و دو تا در هر کدام از کمر ها و آرنج ها. از آنجا که حداقل یک دنده برای هر کدام از این درجه های آزادی مورد نیاز است، پیشرفت دادن سیستم کاری چالش زاست.
دنده های مورد استفاده باید توانایی اجرای حرکات سریع مانند حرکات انسان را داشته باشند، اما در عین حال باید مقاومت و توان بسیار بالاتری نیز داشته باشند. برای جلوگیری از فشار آوردن بیش از حد به کاربر، مهندس باید از مواد بسیار عالی و آخرین تکنولوژی دنده ها در انتخاب دنده و اجزای ساختمانی استفاده کند.

سيستم اعلام و اطفاء حريق ، حریق ,تجهیزات آتش نشانی,مجله حریق

بدنه پایینی عملیات محافظت و بالا کشیدن را انجام می دهد و بنابراین به دنده های به مراتب کمتری نیاز دارد. این به کاربر امکان حرکت آزادانه و انتقال وزن کل سیستم به زمین را می دهد، بنابراین بار های تا 35 کیلوگرم می تواند به راحتی بلند شود.
کاربر باید بتواند که این پوشش را که بین 6/1 تا 8/1 متر طول دارد، بپوشد. این قسمت نباید آزادی و یا حرکت کاربر را با محدودیت روبرو سازد. یک کابل ایمنی برای نگهداری حین عملیات لیفتینگ مورد استفاده قرار می گیرد.
یک کلاه ایمنی با صفحه نمایش داخلی طراحی شده است. این وسیله به کنترل هوشمند حمل مواد و اشیای خطرناک و سمی کمک می کند.
سنسور های هوشمند حرکات کاربر را تشخیص می دهد و تفسیر می کند تا بتواند عکس العمل مناسب موقعیت مورد نظر را انجام دهد.
پروژه پیش رو نواوری را به معرض نمایش می گذارد که پیش از این در پروژه های مشابه ندیده بودیم.

سيستم اعلام و اطفاء حريق ، حریق ,تجهیزات آتش نشانی,مجله حریق

از تئوری تا عمل

اجزای مختلف این پروژه تحقیقاتی و اجرای آن کاری بسیار پیچیده برای اعضای تیم بود. همکاری نزدیک بین بخش های مختلف و صنعت یک امر حیاتی برای توسعه این سیستم و کاربرد آن می باشد. برای تضمین اینکه از این دستگاه و وسیله به طور عملی استفاده می شود، باید ملاحظات ارگونومیک و مکاترونیک زیادی مد نظر قرار بگیرد. به همین دلیل عمر پروژه به چند مراحل کاری مختلف تقسیم بندی شد.
بعد از اینکه ایده مشخص شد و سیستم ارگونومیک و فنی ایجاد شد، نمونه اولیه تمام زیر-سیستم ها مانند آرنج ها، پا ها، پشت و دست ها باید ایجاد شود.
موسسه مهندسی Fraunhofer(IAO) عملیات و کارکرد این لباس را در شرایط مختلف کاری شبیه سازی می کند. بر اساس نتایج این شبیه سازی، یک نمونه اولیه از سازه کامل ربات ساخته می شود. توسعه سیستم های مکاترونیک و کنترل ها در انستیتو تکنولوژی ایتالیا (IIT) و ZHAW انجام می شود.
در نهایت براورد سیستم و تست های آزمایشگاهی در ZHAW و یک مرکز تولید کننده موتور در ایتالیا انجام می شود. یک سناریوی کاری از صنعت موتور در آزمایشگاه ایجاد می شود. شرکای رومانیایی و فرانسوی پروژه در صنعت اتوموبیل سناریو هایی بر اساس سر هم کردن و مونتاژ ایجاد می کنند.
نتایج به دست آمده تحلیل، معتبر سازی و مستند می شود به این ترتیب داده های به دست آمده می تواند به عنوان نمونه و معیار برای طراحی های بعدی مورد استفاده قرار بگیرد. در طول پروژه سازمان هلندی تحقیقات علمی کاربردی (TNO) و دپارتمان تکنولوژی طراحی و تولید در دانشگاه Limerick نیز فعالیت های مربوط به ارگونومی محصول را انجام می دهند. این شرکا، در نهایت هدف اصلیشان این است که بتوانند این سیستم را در محیط کاری واقعی با پذیرش روبرو کنند.
یک شرکت مشاور آلمانی مسئول مسائل ایمنی پروژه است. بعد از تولید طراحی نهایی، مشاور مسئول اطمینان یافتن از این موضوع است که محصول مورد نظر منطبق و مطابق استاندارد های کشور است و می تواند در آن کشور به کار گرفته شود. برای صنعتی سازی هر چه سریع تر این محصول یک شرکت رباتیک سوییسی برای این پروژه به کار گرفته شده است. در نهایت متخصصان صنعتی حاضر در کنسرسیوم نتایج پروژه را جمع بندی می کنند.

سيستم اعلام و اطفاء حريق ، حریق ,تجهیزات آتش نشانی,مجله حریق

تجمیع کارکردی با مکاترونیک

سیستم های مکاترونیکی نقشی اساسی در این پروژه بازی می کنند و اساس بهینه سازی پروسه ها را شکل می دهند. بدون تحقیق و همکاری در ناحیه مکانیک، انفورماتیک و الکترونیک، انجام پروژه ممکن نبود. دنده های سبک ولی قوی، ایده های کنترلی و تنظیمی جدید، سنسور هاف ابزار های ارتباطی، واحد های پردازش غیر مرکزی، سیستم تامین انرژی، اتصالات با چندین درجه آزادی و اجزای سازه ای سبک وزن باید به کار گرفته شوند. این امر تنها با به کار بستن ایده های مکاترونیک انجام می پذیرد.
پروژه Robo-Mate از تکنولوژی های جدید و موجود برای خلق یک محصول نوآورانه استفاده می کند. این پروژه راه را برای ساخت ماشین های انسانی-رباتی در آینده باز می کند.
برای این منظور، انعطاف پذیری و دقت انسانی باید با توان، دوام و دقت فنی ترکیب شوند.

کرکره ضد حریق سری FG،‌ دُرنیک

سيستم اعلام و اطفاء حريق ، حریق ,تجهیزات آتش نشانی

کرکره های ضد حریق سری FG ، گروهی از درب های مقاوم به آتش هستند که در شرایط اضطراری پس از دریافت سیگنال از سیستم اطفاء حریق، عمل می نمایند.
طبق استاندارد های مرتبط، چنین کرکره الکتریکی ای از گروه "درب های امنیتی گرید A یاHigh Security" می باشند و می بایست از تیغه گالوانیزه رول فرم شده ساخته شود.

این نوع از درب ها، در حوزه مقاومت به آتش، به سه دسته تقسیم بندی می شوند:
• محافظت در مقابل آتش به مدت یک ساعت : مدل FG01
• محافظت در مقابل آتش به مدت دو ساعت : مدل FG0
• محافظت در مقابل آتش به مدت چهار ساعت : مدل FG04
این کرکره، تا چهار ساعت در مقابل آتش، بدون دفرمگی ایستادگی می نماید و به انواع سیستم های هشدار مرتبط با شرایط اضطراری بسته شدن، مانند سیستم اطفا حریق، BMS، آژیر، فتوسل های رادار و خطی، سیستم های زمان بندی عملکرد و ... قابلیت اتصال دارند.
کرکره ضد حریق سری FG بهترین گزینه در تفکیک فضای مرتبط در آشپزخانه ها، کاربری های تجاری، انبار های با ارزش موجودی بالا که الزام محافظت در برابر حریق دارند، می باشد.
منبع:‌ www.dornik.ir

آلارم آتش سوزی جدید طراحی شده برای نجات دادن جان افراد

سيستم اعلام و اطفاء حريق ، حریق ,تجهیزات آتش نشانی

ردیاب های قدیمی دود نمی توانند در نزدیکی منبع دود به خوبی عمل کنند چون به سرعت ذوب می شوند. هم اکنون یک محصول جدید به نام Sooner Alarms برای پوشش این منظور در بازار موجود است.
Sooner در مکان هایی با ریسک بالا مثل درخت کریسمس که کابل های الکتریکی از آن عبور کرده و یا دیگر نقاط حساس که احتمال آتشگیر بودن آن بالاست به سرعت دود را توسط دتکتور دود شناسایی می کند و به صورت آنی یک سیگنال بی سیم به آلارم در راه دور ارسال می کند و به این ترتیب می توانید آسیب های وارد شده به دارایی ها و خانواده را به حداقل برسانید.
چگونه کار می کند؟
TreeSafe (برای مکان های خاصی که فقط امکان آویزان کردن دتکتور وجود دارد): اگر کوچکترین جرقه ای ایجاد شود، قبل از اینکه آتش سوزی گسترش یابد یک سیگنال آنی ارسال می کند.
PlugSafe (برای هر موقعیت و مکانی): یک سنسور حراتی را در نقاط حساس کار می گذارد و اگر آتش سوزی اتفاق افتاد، یک اخطار به پنل آلارم مرکزی که با باتری کار می کند، ارسال می کند.
برای اطلاعات بیشتر به سایت www.sooneralarms.com مراجعه فرمایید.

آیا دوربین های نظارت تصویری جرم و جنایت را کاهش می دهد؟

حفاظت و امنیت, سیستم های حفاظتی, اخبار حفاظت, حفاظت

در سال های اخیر شهرهای سراسر کشور که مجهز به سیستم دوربین مداربسته شده اند، اغلب توسط کمک های مالی فدرال امنیت داخلی تامین می شود، و بسیاری نتایج خوب را گزارش کرده اند، اما تحقیقات مستقل در مورد تأثیرات با توجه به اطلاعات مؤسسه شهری نادر بوده است.
این موسسه، که برروی سیاست اقتصادی و اجتماعی تحقیقات می کند، سیستم های نظارت در سه شهر بالتیمور، شیکاگو و واشینگتن، دی.سی. را مورد مطالعه قرار داد و اخیرا گزارشی در مورد چگونگی تأثیر آنها بر روی میزان جرم وجنایت ارائه کرده است.
قضاوت: در حال حاضر، دوربین ها برروی کاهش جرم و جنایت در بعضی فضاها و نه همه جا تأثیر می گذارند. طبق گزارش، نکته اصلی در داشتن دوربین نیست اما در چگونگی استفاده از آن می باشد، چگونگی به کارگیری دوربین های،‌ محل نصب و راه اندازی آنها، چگونگی نظارت بر آنها، و... .
در شهر بالتیمور، پس از اینکه 500 عدد دوربین توسط مقامات در بیش از 50 تقاطع در قمست های مرکز شهر قرار داده شد، و توسط مرکز پلیس در یک اتاق کنترل مورد نظارت قرار گرفت، متوجه شدند که میزان جرم و جنایت و تخلفات به آهستگی در حال کاهش است. در دیگر مناطق نیز نتایج مشابهی بدست آمد، گزارشات منطقه ای نشان داد که در بعضی از مناطق نه همه قسمت ها این میزان کاهش یافته است.
در شهر شیگاگو تعداد 6000 عدد دوربین در قسمت های پرتردد کار گذاشته شده بود که از نظر مالی از بودجه فدرال، شهر و ایالات تامین شد. تحقیقات منطقه ای که بر روی دو منطقه هومبولت پارک و غرب گارفیلد پارک که ترکیبی از 2000 دوربین بود، تمرکز داشت‌..
یافته ها کاهش جرم در یک منطقه و نه همه قسمت ها را نشان می دهد. این گزارش نشان داد، در هومبولت پارک که در آن تعداد دوربین بیشتری وجود داشت داشت، جرم و جنایت کاهش یافت، اما در بخش غرب گارفیلد پارک چون ساکنان آن فکر می کنند پلیس به طور مداوم دوربین های را نظارت نمی کند،‌ کاهش یکسانی مشاده نشد.

حفاظت و امنیت, سیستم های حفاظتی, اخبار حفاظت, حفاظت

براساس گزارشات منطقه ای، مانیتورینگ می تواند نقش مهمی در شهر واشینگتن بازی کند، جایی که دوربین ها تاثیری در کاهش جرم و جنایت نداشتند. جایگذاری دوربین ها در نواحی مملو از جرم و جنایت، باعث افزایش نگرانی ساکنان آن منطقه در مورد حریم خصوصی شد، که همین موضوع منجر به محدود کردن نظارت تصویری توسط مقامات در آن ناحیه شد. دوربین های حفاظتی تنها از طریق اتاق کنترل قابل نظارت هستند که در آن یک مقام پلیس با درجه ستوان یا بالاتر وجود داشته باشد، یک افسر معمولا از طریق چهار یا پنج دوربین در یک زمان در حال تماشا کردن هستند، نظارت مردم بر اساس نژاد، جنسیت، گرایش جنسی و عوامل دیگراز طرف پلیس ممنوع است.
از ترکیب نتایج در این گزارش نتیجه گرفته شد که اگر دوربین در جای درست و مناسب به کار رود یک ابزار موثر در کاهش جرم است، هر چند که نصب این سیستم ها می تواند هزینه و سرمایه گذاری قابل توجه ای را در بر داشته باشد.
به عنوان مثال، براساس این گزارش مشخص شد که شیکاگو که در یک منطقه اش جرم و جنایت کاهش یافته است و در دیگر مناطقش خیر، با وجود دوربین ها، 815.000 دلار در ماه بر اساس "هزینه های عدالت کیفری و هزینه های مالی و عاطفی قربانیان" ذخیره کرده است، و نیز جلوگیری جنایات در هومبولت پارک باعث شد که شهر به ازای هر دلاری که برای سیستم های نظارتی و امنیتی ها هزینه کردند، 4.30 دلار برگشت سرمایه داشتند.

این گزارش توصیه هایی برای کمک به بهبود شانس موفقیت با سیستم های نظارت ارائه می دهد، از جمله:
• تعادل ابزار با حفظ حریم خصوصی. ساکنان باید از تجاوز به حریم خصوصی محافظت شوند، اما قوانین بیش از حد سخت می تواند تاثیر سیستم حفاظتی را محدود سازد. در مناطق مورد مطالعه که در آن نرخ جرم و جنایت کاهش نیافته، پلیس دوربین به اندازه در آن محیط نداشته و یا نظارت بر آنها را نداشته باشد.

حفاظت و امنیت, سیستم های حفاظتی, اخبار حفاظت, حفاظت

• حضور در جامعه. شرح دلایل یک سیستم نظارتی و ورود آن به جامعه از همان آغاز می تواند کمک به کسب پذیرش این سیستم کند.
• هزینه را دست کم نگیرید. در هر سه شهر ها، هزینه های نصب، نگهداری و نظارت بر سیستم بالاتر از حد تصور مقامات بود. بنابراین هزین ها را از پیش مد نظر قرار دهید.
• از محیط کوچک شروع کنید، و با دقت دوربین را جایگزاری کنید. ابتدا با دو دوربین شروع کنید و قبل از توسعه این برنامه، به پلیس اجازه دهید که بسنجد که چگونه به بهترین نحو از آنها استفاده کند.
• سرمایه گذاری در نظارت فعال. اگر چه نظارت فعال 24 ساعته، نگرانی های حریم خصوصی را افزایش می دهد اما پلیس بالتیمور می گوید: بهترین نتیجه را می دهد، گاهی اوقات در یک جنایت در حال انجام، به موقع به افسران اطلاع رسانی می شود و آنها به موقع اقدام کرده و جلوی رخداد واقعه را می گیرند.
• آموزش کارآگاه و دادستان. شواهد تصویری تنها به پلیس در رسیدگی به جنایات کمک نمی کند، بلکه می توان از آن به عنوان مدرک در دادگاه استفاده کرد. اما محدودیت هایی را هم دارد، به ویژه اگر جرم و جنایت در آب و هوای بد و یا در شب ثبت شد، و یا اگر دوربین تمام جرم و جنایت را نگرفته باشد به دلیل اینکه در محدوده نظارت نبوده است. هنگام مانیتورینگ، پلیس می تواند دوربین را به طور مستقیم در سراسر منطقه به صورت بهم پیوسته اجرا کند.

راهنمای نورپردازی دوربین مدار بسته

حفاظت و امنیت, سیستم های حفاظتی, اخبار حفاظت, حفاظت

نورپردازی برای تصاویر دوربین های مداربسته شما، بسیار مهم است. پس چرا نور پردازی ضعیف در سیستم های دوربین مداربسته تا این حد امری عادی است؟
تصویر برداری سیستم دوربین مداربسته زمانی آغاز می شود که نور و یا اشعه مادون قرمز (IR) با سنسور دوربین برخورد کند. IR مثل همان نور است، اما طول موج بلندتر آن خارج از محدوده بینایی چشم ما است، بنابراین ما آن را نامرئی می خوانیم. با این حال، دوربین ها می توانند هر دو را مشاهده کنند. بیایید با موارد قابل مشاهده برای چشم بحث را آغاز کنیم.

درک طیف نور

رنگین کمان ها تمامی رنگ هایی که انسان می تواند مشاهده کند را نشان می دهند. در رنگین کمان رنگ های بنفش / آبی دارای طول موج های کوتاه در حدود 400 نانومتر می باشند، در طیف رنگین کمان بیشترین طول موج را رنگ قرمز با طول موج 700 نانو متر دارد.
ما به نور سبز بیشترین حساسیت را داریم. نمودار استاندارد آن نیز منحنی فتوپیک است.
این نورها به نور سنج (برای اندازه گیری لوکس) داده شدند بنابراین وقتی ما محیط را برای چشم انسان طراحی می کنیم ارقام معنی دار می شوند.
به عنوان مثال، برای روزهای آفتابی میزان نور در محیط آزاد 30000 لوکس، و در یک اداره 500 لوکس می باشد، و برای حالت سایه روشن در خیابان 5 لوکس نور موجود است.
در ضمن، به دلیل آن که اشعه مادون قرمز فراتر از دید انسان است، لوکس سنج بنابر تعریف، به طور کامل نسبت به آن غیر حساس است. آگاه باشید که فروشندگان دوربین مداربسته "لوکس صفر" ممکن است قابلیت هایی بیشتر از یک دوربین ساده حساس به مادون قرمز ارائه ندهند.
حسگرهای دوربین ها به طیف وسیع تری از طول موج ها نسبت به چشم ما واکنش نشان می دهند. بیشترین حساسیت در ناحیه مادون قرمز است.
با این حال، برای ویدئوهای رنگی واقعی نیاز است این IR خنثی شود، بنابراین یک فیلتر برش IR بر روی تراشه قرار داده شده است.

حفاظت و امنیت, سیستم های حفاظتی, اخبار حفاظت, حفاظت

در نتیجه، دوربین های رنگی واقعی و لامپ های مادون قرمز برای استفاده در کنار هم طراحی نشده است. با این حال، وقتی که یک دوربین شب/ روز به حالت سیاه و سفید سوئیچ می شود، آن دوربین طبیعتا این فیلتر IR را تغییر می دهد، بنابراین حساسیت IR ذاتی به طور کامل در شب استفاده شده است.
برای بهترین وضوح تصویر، روشنایی ما باید دوربین را قادر به حداکثر رساندن کنتراست کند. سیاه باید به خوبی سیاه به نظر برسد. سفید باید تا جایی که ممکن است درخشنده باشد. این به معنی وجود مقدار زیادی نور در صحنه است، اما مقدار زیاد، چقدر است؟

قانون مربع معکوس

ما با دنبال کردن سفر نور از منبع تا مقصد، این موضوع را بهتر درک خواهیم کرد.
منبع ما مانند نور خورشید و یا لامپ الکتریکی، اشعه ها را بر روی صحنه ای که ما مشاهده می کنیم، روان می سازد.
به طور خاص، این گسترش نور را به عنوان سفر آنها در نظر می گیریم. بنابراین، در مسافت های طولانی تر تا هدف، اشعه های کمتری به طور مستقیم به هدف بر خورد می کنند، در نتیجه کم نور بودن آن واضح است.
این موضوع با نام قانون مربع معکوس شناخته می شود زیرا زمانی که فاصله ما دو برابر می شود ما شاهد کاهش دو برابری روشنایی حالت افقی و دو برابری عمودی هستیم، در نتیجه یک فاکتور افت 4 داریم. در نتیجه برخی از نورها منعکس نشده اند زیرا اهداف سفید تنها تا 80-90٪ کارآمد هستند.

حفاظت و امنیت, سیستم های حفاظتی, اخبار حفاظت, حفاظت

عکاسان از یک قاعده کلی استفاده می کنند که این قاعده بیان می کند یک صحنه به طور متوسط تنها 18٪ منعکس کننده نور است. سپس این اشعه های منعکس شده دوباره در هنگام سفر به دوربین تحت تاثیر قانون مربع معکوس قرار می گیرند. فوکوس کردن آن از طریق لنز دوربین به طور موثر اثر آن را کاهش می دهد. حالا شما می توانید درک کنید که چطور مقدار کمی از نور اصلی، تصویر شما را می سازد.
شما می گویید، "اما دوربین من بیان می کند فقط از صحنه هایی می تواند تصاویر قابل استفاده بسازد که دارای روشنایی یک لوکس باشند."
متاسفانه، به احتمال بسیار زیاد شما نا امید می شوید.
با توجه به یک مثال واقعی، منظور تولید کنندگان از "ویدیو قابل استفاده" این است که هدف سفید تا 30٪ سفید نشان داده شود. برای رسیدن به سفیدی 100 درصدی شما باید نور را 3 برابر کنید.
البته این نتیجه براساس استفاده از یک لنز F1.0 است، اگر شما از لنز F1.6 استفاده می کنید بنابراین شما 2.5 برابر نور بیشتری نیاز دارید.
AGC آنها (کنترل بهره اتوماتیک) به میزان 24 دسی بل برای روشن کردن اشیا تقویت ایجاد می کند، به طور همزمان وضوح (سیگنال به نویز) از مقدار 50dB به مقدار 26dB کاهش می یابد.
اگر شما سعی کنید وضوح تصویر را با محدود کردن سیگنال به نویز به 40 دسی بل تنها با استفاده از 14db حفظ کنید بنابراین شما باید با 5 برابر کردن نور آن را جبران کنید.
بطرز وحشتناکی، 1 لوکس نور در محیط تبدیل به 3*2.5*5 یعنی 37 لوکس برای شما می شود.
البته، شرایط تغییر می کند، اما قوانین فیزیک خیر. مراقب ادعاهای غیر قطعی در دیتا شیت باشید ! تصاویر واضح نیاز به مقدار زیاد نور دارند.

جبران نور پس زمینه و طیف پویا

موقعیت سنجی حیاتی است. خاک و تار عنکبوت در منازل اندکی نور را منعکس می کنند و لامپ های گرم حشرات را جذب می کند.
لنز F1.0 می تواند تصاویر شما را هنگامی که تحت شعاع تابش خیره کننده قرار می گیرد، تیره کند. تنظیمات جبران سازی نور پس زمینه ی دوربین ها (BLC) ممکن است برای حل این مشکل کمک کند.
اغلب اوقات ما روشنایی دوربین های مداربسته را در همان جهتی که صحنه از آن جهت روشن می شود، قرار می دهیم. به یاد داشته باشید، اگر نور پشت هدف قرار گرفته باشد شما تنها شبهی از هدف را خواهید دید و جزییات را از دست می دهید. (به عنوان مثال، نور روز در یک راهرو).
برای تصاویر قابل استفاده، روشنترین و تاریکترین بخش های منظره یک دوربین، باید در درون محدوده دینامیکی، آن باشد.
عملی امتحان کنید، سعی کنید یکنواختی نورپردازی صحنه را حداقل در سطح 3: 1 با دوربین های طبیعی حفظ کنید. تطبیق گسترش نور با میدان دید دوربین یک هدف خوب است.
مدل سازی مبتنی بر کامپیوتر با نرم افزار قدرتمند رایگان مانند www.relux.biz می تواند بسیار مفید باشد. در سال 2013، گستره گسترده دینامیک (WDR) دوربین ها به طور فزاینده مشترک بود، اما هشیار باشید که آنها اشتباهات طراحی بی دقت در نورپردازی دوربین های مداربسته را حذف نمی کنند.

حفاظت و امنیت, سیستم های حفاظتی, اخبار حفاظت, حفاظت

لامپ های نظارتی شبانه

در شب تمام رنگ هایی که ما ملاحظه می کنیم می تواند تا حد زیادی توسط رنگ ساطع شده از منبع نور تحت تاثیر قرار گیرد. در مقایسه با روشنایی کامل روز، لامپ های تنگستن / هالوژن، نمود رنگ بسیار عالی ای می دهند اما هزینه های اجرای آنها می تواند بالا باشد.
شباهت نور سفید ساطع شده از لامپ های متال هالید، فلورسانس و LED قابل قبول است و این لامپ ها از لحاظ مصرف انرژی کارآمد هستند.
نور "سفید نارنجی" ساطع شده از لامپ های سدیم با فشار بالا متداول است، اما نمود رنگ بدتر است.
دوربین ها تمایل دارند که AWB (تعادل خودکار رنگ سفید) فعال داشته باشند اما AWB نمود رنگی ضعیف را تصحیح نمی کند.
لامپ های سدیم کم فشار بسیار کارآمد و متداول هستند اما تنها رنگ زرد را منتشر می کنند، بنابراین تمایز رنگها غیر ممکن است.
این درست شبیه نور مادون قرمز است که در دوربین در حالت تک رنگ استفاده می شود. مراقب باشید، کت سیاه و شلوار روشن در زیر نور مادون قرمز مرئی ممکن است برعکس یعنی کت روشن و شلوار تیره دیده شود-و این به این دلیل است که مواد، طول موج را متفاوت منعکس می کنند.
همچنین فوکوس طول موج ها متفاوت است. لنزهای تصحیح مادون قرمز، برای به حداقل رساندن هر گونه عوارض خارج از فوکوس در هنگام تعویض نورپردازی روز به حالت مادون قرمز در زمان شب طراحی شده اند. به ویژه هنگام استفاده از لنزهای تصحیح نشده مطمئن شوید فوکوس با عنبیه کاملا باز (حداقل عمق فوکوس) در زیر نور مادون قرمز، تنظیم شده است.
در هنگام قرار گرفتن زیر نور روز عنبیه کوچک شده و عمق میدان (DoF) افزایش یافته، باید اثرات تغییر فوکوس را کاهش دهد.
لامپ های مادون قرمز مبتنی بر تنگستن غیرمخفی (که در نزدیکی nm750 به رنگ قرمز سیر می تابد) نیاز به اصلاح کمتر نسبت به لامپ های نیمه مخفی( که در نزدیکی nm830 به رنگ نارنجی تیره می تابد) و همچنین لامپ های مخفی (در 950nm تقریبا نامرئی می تابد) دارد.
به دلیل حساسیت دوربین ها به افت مادون قرمز با افزایش طول موج، برای تولید تصویر به نور مادون قرمز بیشتری نیاز است (وات بر مترمکعب به جای لوکس).
آزمایشات میدانی به جای تکیه بر برآورد مبهم تولید کننده در اطراف عملکرد مادون قرمز به شدت توصیه می شود.

نورپردازی LED

بدون شک، LED ها همچنان به پیشبرد نورپردازی دنیای دوربین های مداربسته، هم مدل مرئی و هم نامرئی ادامه می دهند. به عنوان مثال، لامپ ها فلود خروجی شان بهبود یافه است، و برخی از دوربین های دام در حال حاضر به جای تکیه بر آرایه جداگانه نصب شده از لامپ استاتیک خود نور را حمل می کنند.

حفاظت و امنیت, سیستم های حفاظتی, اخبار حفاظت, حفاظت

تصویر فوق یک دوربین نظارتی با 48 ال ای دی را نشان می دهد

به معنای واقعی کلمه، طراحی روشنایی برای مدت زمان طولانی یک هنر تاریک بوده است. با توجه به آنچه تاکنون رخ داده، اغلب اوقات روشنایی دوربین مداربسته خیلی هم بد طراحی شده است. من امیدوارم که حتی یک لامپ نور در بالای سر شما ایده های جدیدی را به شما ببخشد.

صفحه1 از47

درباره ایران آلارم

گروه ایران آلارم در بهمن سال 1385 با راه اندازی سایت اینترنتی ایران آلارم فعالیت خود را شروع كرد و درهمان آغاز مورد اسقبال و توجه اكثر شركتها و افراد فعال در صنعت حفاظت و امنیتی ایران قرار گرفت. اساس و هدف این رسانه ایجاد یك شبكه اطلاع رسانی قوی و موثر برای بالا بردن سطح كیفی و كمی این صنعت بوده و می باشد .

بازگشت به بالا