با عضويت دركانال رسمی ايران آلارم در تلگرام از آخرين اخبار و سمينارها مطلع شويد ورود به کانال

Arrow up
Arrow down


آتش نشانی شرکت ساپکو یکی از پیشگامان در عرصه پیشگیری از حریق در گروه صنعتی ایران خودرو است . این واحد زیر نظر مدیریت امور حراست و اداره حراست فیزیکی است.

 ،سيستم اعلام و اطفاء حريق ،اتوماسيون خانگي و bms ،سیستم اعلام سرقت ،CCTV,DVR ،آیفون تصویری ،سیستم حفاظتی اتومبیل ،درب اتوماتیک ،باطری UPS ،قفل ،حفاظت فردی و بهداشت ،کابل و داکت ،خانه هوشمند BMS ،کنترل ترددACCESS ،ساعت حظوروغیاب ،گیت امنیتی وفروشگاهیXRY ،سیستمهای کنترل انرژی ،محافظ های الکتریکی ،تقویت و مسدودکننده الکترونیکی ،خودروهای حفاظتی ،پوشاک ایمنی ،بی سیم،GPS ،آسانسور و پله برقی ،کنترل اتوماتیک پلاک خودرو ،سیستمهای سانترال ،پایانه وکیوسکهای اطلاع رسانی ،حفاظت شبکه های کامپیوتروIT ،آنتن مرکزی ،بیومتریک ،دستگاه های اندازه گیری... ،سیستمهای پنوماتیک ،رله و کنتاکتور ،شیشه ایمنی ،اتوماسیون صنعتی ،کالاهای برقی ،ابزارآلات ،پلیس محله ،طراحی و اجرای سیستمهای... ،تجهیزات روشنایی lighting ،صاعقه گیروبرق گیر ،ویدئوکنفرانس و ویدیو پروژکتور ،اتاق مانیتورینگ ،ايمن اقليم ،كفش يحيي ،ايمن تصوير ردكا  ،افروزسازان جوان ،لاسك الكترونيك ،تكنو اتصال ،پويا فرانگار ،پويش رايان داتيس ،صنعت امن ،فراگستر الكترونيك ،نظارت گستر ايمن ،پارس اسپادانا  ،ژرف كام ايرانيان ،فن آوران امن ياشار ،فن آوران تصوير ،دنا صنعت ،سنگان ،سپيد سيستم ،آريا الكترونيك ،دادهاي رسا ،اسپادانا الكترونيك ،پاناتين ،ديدارك ،پاژالكترونيك ،الكترويك كاران ,مصاحبه به مناسبت روز آتش نشان ,روز آتش نشان,دوربین مداربسته ,فروش دوربین مداربسته,خرید دوربین,خرید دوربین مداربسته,سیستم اعلام حزیق ,درب ضد سرقت,ماشین آتش نشانی,آتش سوزی 125 ir


محمد علی طلوعی رئیس اداره حراست فیزیکی شرکت ساپکو در مورد تاریخچه این شرکت و واحد آتش نشانی آن در گفتگو با خبرنگار ماهنامه حریق گفت:
شرکت طراحی مهندسی و تامین قطعات ایران خودرو در سال 1372 با هدف تکمیل حلقه ارتباطی طراحی، ساخت و مونتاژ خودرو در کشور تاسیس و از ابتدای سال 1373 فعالیت خود را با تعداد محدودی پرسنل آغاز کرد. از آنجا که رسالت اولیه ساپکو استفاده حداکثری از امکانات بالقوه صنایع داخلی در تامین قطعات مورد نیاز خطوط تولید شرکت ایران خودرو تعیین شده بود، ساپکو در زمینه شناسایی و ارزیابی توانایی های سازندگان در اقصی نقاط کشور اقدامات گسترده ای انجام داد، در این ارتباط ساپکو بطور مستمر اقدام به شناسایی و ارزیابی منابع مختلف ساخت قطعات مواد اولیه و ... نمود بنابراین بر اساس گسترش فعالیت و توسعه فضاهای اداری و ساختمانی نیازمندی هایی مانند واحد آتش نشانی احساس گردید که بر همین اساس در سال 1373 واحد آتش نشانی شرکت ساپکو زیر نظر مدیریت امور حراست و اداره حراست فیزیکی با تعداد 4 نفر آتش نشان فعالیت خود را آغاز و در حال حاضر با تعداد 8 نفر نیروی عملیاتی و یک مسئول مشغول به فعالیت می باشد.

آتش نشانی ساپکو چه تجهیزاتی دارد ؟

درحال حاضر آتش نشانی ساپکو دارای خودروی بنز 1929 ، خودروی سبک کاپرا با پمپ پرتابل با قابلیت اطفاء توسط آب و کف و همچنین خودروی مزدا پسرو تجهیزات می باشد. کلیه ساختمان های شرکت ساپکو مجهز به سیستم اعلام و اطفاء حریق از نوع آدرس پذیر و حدودا 1000 عدد کپسول خاموش کننده که بر اساس استاندارد NFPA10 چیدمان شده است لذا با توجه به نقش کلیدی این شرکت در گروه صنعتی ایران خودرو آتش نشانی دارای پمپ خانه های مجهز و دارای منابع آب عظیمی می باشد.

واحد آتش نشانی شرکت ساپکو درگروه صنعتی ایران خودرو چه نقشی دارد ؟

در حال حاضر آتش نشانی این مجموعه یکی از پیشگامان در عرصه پیشگیری از حریق در گروه صنعتی ایران خودرو است با توجه به شناخت مناسب نسبت به محیط و ارزیابی ریسک های انجام شده در ساپکو ، پیشگیری از حوادث از جمله بروز حریق یکی از اصلی ترین برنامه های آتش نشانی است لذا در این امر یکی از شرکت هایی که در این زمینه بسیار به موقع گام برداشته است شرکت ساپکو می باشد.

 

تیم واکنش در شرایط اضطراری ساپکو چه وظایفی را بر عهده دارد ؟

تیم واکنش در شرایط اضطراری ساپکو در قالب کمیته بحران فعالیت دارد و با توجه به آموزش های مستمر در طی سال و حضور در انواع مانورها همیشه آمادگی مقابله با حوادث را خواهند داشت لذا در همین راستا آموزش های مورد نیاز به افراد مورد نظر داده شده و آتش نشانی مجموعه آنان را در طی فواصل زمانی مشخص برای داشتن فعالیت در برنامه های مختلف به کار می گیرد لازم به ذکر است که کلیه افراد این تیم از پرسنل داخلی مجموعه انتخاب شده و در قالب یک تیم واکنش در شرایط اضطراری خدمت می کنند. در این تیم وظیفه امداد رسانی ، کمک های اولیه ، حمل مصدومین ، انتقال افراد به نقاط امن و ... برعهده نفرات حاضر است.

کمیته بحران از چه ساختاری تشکیل شده است و آیا مانورهای غیر منتظره هم در شرکت ساپکو برگزار می کنید؟

کمیته بحران متشکل از امور حراست ، امور پشتیبانی ، امور پدر ، ارتباطات و ... است.
برای برگزاری مانور سناریویی نوشته می شود وظایف نیز بر اساس آئین نامه و دستورالعمل تعیین می شود . تا کنون چندین مانور غیر منتظره برگزار شده است که اعضای تیم واکنش در شرایط اضطراری نیز از آن اطلاعی نداشته اند. زمان انجام مانور توسط رئیس کمیته بحران مشخص می شود تنها واحدی که از انجام این مانور مطلع می شود واحد آتش نشانی خواهد بود و همه چیز در شرایط واقعی اتفاق می افتد. از این نوع مانورها در ساپکو تنها یک مانور حریق و یک مانور آسانسور انجام شده است .

مهمترین حوادث احتمالی در شرکت ساپکو چیست؟

شرکت ساپکو با توجه به داشتن ظرفیت کارگاه های تست موتور و خودرو و آزمایشگاه های تست قطعات و به تبع وجود مواد اشتعال زا مانند بنزین و مواد پلیمری و ... از شرایط ریسک بالایی برخوردار می باشد.

برنامه های مد نظر آینده در حوزه آتش نشانی را بفرمایید؟

بطور خلاصه چند نمونه از برنامه های اداره حراست فیزیکی واحد آتش نشانی به شرح ذیل است:
برگزاری نمایشگاه ایمنی و آتش نشانی درشرکت ساپکو به مناسبت روز آتش نشان 7 مهر که رشد کیفی و کمی در زمینه ارائه جدیدترین و بهترین تجهیزات ایمنی و آتش نشانی در دنیا برای عموم افراد درگیر با این حوزه را ایجاد می کند . یکی دیگر از برنامه های موثر و قابل تامل این واحد برگزاری مسابقات آتش نشانی در سطح صنعت خودروسازی در ایران است که این امر پیامدهای بسیار مثبتی را می تواند همراه داشته باشد همچنین برپایی سمینارهای آموزشی و مانورهای عملیاتی – آموزشی در زمان برگزاری نمایشگاه و برگزاری مانور زلزله با مشارکت مدیریت بحران منطقه 21 شهرداری تهران و سازمان های مربوطه در شهریور ماه سال جاری از جمله برنامه های مد نظر می باشد.

حراست در ایمنی شرکت ساپکو چه نقشی دارد؟

این شرکت با توجه به ساختار مهندسی آن حادثه های خاص خود را دارد . مناطقی وجود دارد مثل مخازن بسیار حجیم بنزین سوپر و بنزین های خاصی که در صورت بروز مشکل در آنها احتمال بحران منطقه ای نیز وجود دارد.
نقش حراست در ایمنی ساپکو خط مشی است که مدیریت حراست به حراست فیزیکی داده است و حراست فیزیکی آن را در واحد آتش نشانی بر مبنای اصل پیشگیری قرار داده است.
نیروی حراست هر زمان و در هر مکان که احساس کنند خطری وجود خواهد داشت وارد عمل می شود و بحث ایمنی آن را پوشش می دهد. از جمله مواردی که می توان اشاره کرد باز کردن مسیرها ، خارج کردن افراد از محل حادثه و همکاری با واحد آتش نشانی در زمان بحران است.

امتیاز به مطلب

میزان رای بازدیدکننده گان: 100% - 3800 votes

100%

آتش نشانی شرکت ساپکو

Book rating: 100 out of 100 with 3800 ratings

نظرات (0)

هیچ نظری یافت نشد

نظر خود را اضافه کنید.

Posting comment as a guest. Sign up or login to your account.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

درباره ایران آلارم

گروه ایران آلارم در بهمن سال 1385 با راه اندازی سایت اینترنتی ایران آلارم فعالیت خود را شروع كرد و درهمان آغاز مورد اسقبال و توجه اكثر شركتها و افراد فعال در صنعت حفاظت و امنیتی ایران قرار گرفت. اساس و هدف این رسانه ایجاد یك شبكه اطلاع رسانی قوی و موثر برای بالا بردن سطح كیفی و كمی این صنعت بوده و می باشد .

بازگشت به بالا