با عضويت دركانال رسمی ايران آلارم در تلگرام از آخرين اخبار و سمينارها مطلع شويد ورود به کانال

Arrow up
Arrow down


 ،سيستم اعلام و اطفاء حريق ،اتوماسيون خانگي و bms ،سیستم اعلام سرقت ،CCTV,DVR ،آیفون تصویری ،سیستم حفاظتی اتومبیل ،درب اتوماتیک ،باطری UPS ،قفل ،حفاظت فردی و بهداشت ،کابل و داکت ،خانه هوشمند BMS ،کنترل ترددACCESS ،ساعت حظوروغیاب ،گیت امنیتی وفروشگاهیXRY ،سیستمهای کنترل انرژی ،محافظ های الکتریکی ،تقویت و مسدودکننده الکترونیکی ،خودروهای حفاظتی ،پوشاک ایمنی ،بی سیم،GPS ،آسانسور و پله برقی ،کنترل اتوماتیک پلاک خودرو ،سیستمهای سانترال ،پایانه وکیوسکهای اطلاع رسانی ،حفاظت شبکه های کامپیوتروIT ،آنتن مرکزی ،بیومتریک ،دستگاه های اندازه گیری... ،سیستمهای پنوماتیک ،رله و کنتاکتور ،شیشه ایمنی ،اتوماسیون صنعتی ،کالاهای برقی ،ابزارآلات ،پلیس محله ،طراحی و اجرای سیستمهای... ،تجهیزات روشنایی lighting ،صاعقه گیروبرق گیر ،ویدئوکنفرانس و ویدیو پروژکتور ،اتاق مانیتورینگ ،ايمن اقليم ،كفش يحيي ،ايمن تصوير ردكا  ،افروزسازان جوان ،لاسك الكترونيك ،تكنو اتصال ،پويا فرانگار ،پويش رايان داتيس ،صنعت امن ،فراگستر الكترونيك ،نظارت گستر ايمن ،پارس اسپادانا  ،ژرف كام ايرانيان ،فن آوران امن ياشار ،فن آوران تصوير ،دنا صنعت ،سنگان ،سپيد سيستم ،آريا الكترونيك ،دادهاي رسا ،اسپادانا الكترونيك ،پاناتين ،ديدارك ،پاژالكترونيك ،الكترويك كاران ,مصاحبه به مناسبت روز آتش نشان ,روز آتش نشان,دوربین مداربسته ,فروش دوربین مداربسته,خرید دوربین,خرید دوربین مداربسته,سیستم اعلام حزیق ,درب ضد سرقت,ماشین آتش نشانی,آتش سوزی 125 ir

مقدمه

امروزه از هواپیما استفاده های گوناگونی شده که معمولا در امور نظامی و برای حمل و نقل مسافر، بار، کالا و غیره می باشد. هواپیماها برای اینکه به راحتی بتوانند بر روی باند نشست و برخاست خود را انجام دهند ارتباط مستقیمی با قسمتی بنام ارابه فرود دارند.

ارابه فرود

ارابه های فرود یا همان چرخ های هواپیما، از قسمت هایی است که در زمان نشست و یا برخاست هواپیما نقشی کلیدی در ایمنی پرواز دارد. کارکرد ناقص این قسمت به ویژه در زمان نشستن یک هواپیما بر روی زمین می تواند منجر به انحراف در مسیر باند، آتش سوزی سیستم محورهای چرخ ها و احتمال از بین رفتن خود هواپیما شود.
ارابه فرود (LANDING GEAR) مجموع قطعاتی است که وزن هواپیما را به هنگام فرود یا حرکت روی زمین تحمل می کند و دارای یک سیستم ضربه گیر است که ضربات ناشی از فرود و مانورهای زمینی را جذب می کند. قطعات تشکیل دهنده آن در اکثر هواپیما ها مشترک بوده و شامل: پایه، اکسل، رینگ، ترمز، لاستیک می باشد.
ارابه فرود اصلی هواپیماها (MAIN L.G) معمولا در زیر بال قرار گرفته و ارابه فرعی آن (AUXILAR WHEEL) ممکن است در قسمت دم (TAIL WHEEL) و یا در قسمت دماغه (NOSEWHEEL) قرار داشته باشد. فشار هیدرولیک موجود در ارابه فرود حدود 200 بار است و همچنین فشار داخل چرخ ها 12 الی 13 بار می باشد.
یکی از قسمت های مهم چرخ هواپیما توپی های ذوب شونده است که این قطعه بر روی همه چرخ های هواپیما طراحی شده و زمانی که به دلا یل مختلف حرارت چرخ ها افزایش و به حدود 177 درجه سانتیگراد برسد، قطعه ای که به آن فیوز حرارتی FUSIBLEPLUG می گویند، عمل کرده و باعث کاهش فشار و خنک کردن لاستیک می شود. لیکن چرخ ها هنوز به خنک شدن بیشتری نیاز خواهند داشت. جنس فیوز ذکرشده از آلومینیم و قسمت داخلی آن از جنس پلاستیک بوده و وقتی هواپیما اقدام به ترمز می کند، گرمای ناشی از آن به رینگ و لاستیک انتقال داده شده و سپس قسمت پلاستیکی داخل لاستیک بر اثر حرارت ذوب شده و عمل خارج شدن فیوز از بدنه لاستیک انجام و نهایتا باد لاستیک به علت گرمای شدید و فشار وارده بر فیوز جهت جلوگیری از آتش سوزی و ترکیدن خالی می شود. جهت خنک کاری بیشتر لاستیک پس از عمل کردن فیوز روش های زیر را به مار می بندند:‌
بهترین روش مواجه با چرخ های داغ شده هواپیما استفاده از هوای معمولی و آزاد اطراف برای خنک کاری می باشد. همچنین ریختن آب پیرامون چرخ های مذبور هوای خنک تری ایجاد نموده و در کاهش حرارت موثر می باشد. ضمنا در هنگام استفاده از آب برای خنک کاری باید آب به صورت مه آلود بوده و هر 30 ثانیه، 10 الی 15 ثانیه بر روی سیستم پاشیده شود.
تذکر: هواپیما پس از توقف کامل20 دقیقه طول می کشد تا دمای چرخ آن به حد اکثر می رسد بنابراین از پاشیدن آب بطور مستقیم روی رینگ ها جد ا" جلوگیری شود، زیرا باعث کریستاله شدن و پرتاب آن به اطراف می شود.

خطرات آتش سوزی در چرخ ها

1- داغ کردن چرخ ها
2- آتش های جزیی در چرخ ها
3- ترکیدن لاستیک ها و یا شکستن ارابه فرود در نتیجه بلند شدن یا نشستن هواپیما (85 درصد سوانح هوایی در حین نشست و برخاست هواپیما در فرودگاه رخ می دهد)
4- آتش سوزی در رینگ چرخ
5- نقص در سیستم هیدرولیک که می تواند منجر به باز نشدن چرخ ها، باز نشدن چرخ جلو، باز نشدن چرخ های اصلی، بازنشدن یکی از چرخ های اصلی شود.
دمای اشتعال لاستیک در حدود 250 تا 350 درجه سانتیگراد می باشد.

ترتیب سوختن در ارابه فرود:

1- گریس ها و انواع روغن های نشت پیدا کرده در سیستم چرخ ها
2- لاستیک ها
3- انواع فلزات به کار رفته و غیره.
در مواردی نیز دیده شده است که در هنگام باز شدن چرخ ها چیزی از درون محفظه آن به خارج پرتاب می شود که در نمای نزدیک تر مشخص شده فردی به طور قاچاق خود را درون محفظه چرخ ها مخفی کرده است که به دلیل کمبود اکسیژن و دمای پایین هوا در ارتفاع بالا دچار مرگ می شوند.
در پایان قابل ذکر است: در موارد داغ شدن لاستیک هواپیما باید با تمام توان در صحنه حاضر شد تا مبادا این حادثه تبدیل به سانحه جبران ناپذیری شود.

نویسنده: مهندس جواد غیاث، کارشناس ایمنی زمینی فرودگاه مهرآباد

امتیاز به مطلب

میزان رای بازدیدکننده گان: 98.41% - 32 votes

98%

ارابه ی فرود هواپیما و عملکرد آنها در ایجاد سوانح و حوادث آتش سوزی

Book rating: 98 out of 100 with 32 ratings

نظرات (0)

هیچ نظری یافت نشد

نظر خود را اضافه کنید.

Posting comment as a guest. Sign up or login to your account.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

درباره ایران آلارم

گروه ایران آلارم در بهمن سال 1385 با راه اندازی سایت اینترنتی ایران آلارم فعالیت خود را شروع كرد و درهمان آغاز مورد اسقبال و توجه اكثر شركتها و افراد فعال در صنعت حفاظت و امنیتی ایران قرار گرفت. اساس و هدف این رسانه ایجاد یك شبكه اطلاع رسانی قوی و موثر برای بالا بردن سطح كیفی و كمی این صنعت بوده و می باشد .

بازگشت به بالا