با عضويت دركانال رسمی ايران آلارم در تلگرام از آخرين اخبار و سمينارها مطلع شويد ورود به کانال

Arrow up
Arrow down


تسهیل در تشخیص حریق با تصویر ویدئویی  “VID”

سيستم اعلام و اطفاء حريق ، حریق ,تجهیزات آتش نشانی

VID تکنولوژی جدیدی است که باعث افزایش سرعت در تشخیص آتش سوزی می شود و به این ترتیب می تواند سرعت پاسخ گویی در شرایط دشوار مانند حریق در مناطق باز وسیع را افزایش دهد. VID می تواند تصاویر CCTV برای مصارف امنیتی مهیا کند، و این موضوع همانطور که مارک کندال از شرکت Fike Safety Technology می گوید موجب افزایش اهمیت و ارزش این تکنولوژی می شود.
بر خلاف سیستم های قدیمی تشخیص آتش سوزی، سیستم های مبتنی بر VID از دتکتورها و تجهیزات تشخیص دود، گرما یا شعله استفاده نمی کنند. به جای آن، VID تصاویر به دست آمده از CCTV را به طور اتوماتیک تحلیل می نماید و با تفسیر جزئیات صحنه شاهدی دال بر وجود دود یا آتش سوزی پیدا می کند.
مزایای استفاده از تصاویر ویدئویی برای تشخیص آتش سوزی مشخص است. به طور مثال، تصاویر به دست آمده از دوربین های مدار بسته هم می توانند برای مصارف امنیتی یک ساختمان مورد استفاده قرار بگیرند و هم برای تشخیص آتش سوزی. به این ترتیب با نصب یک سیستم مداربسته شما می توانید با یک تیر دو نشان بزنید. علاوه بر آن یک دوربین می تواند برای پوشش دادن یک منطقه وسیع مورد استفاده قرار بگیرد، بدین ترتیب نسبت به دتکتورهای حریق رایج، تعداد دوربین کمتری مورد نیاز خواهد بود و این از لحاظ اقتصادی مقرون به صرفه است.

سيستم اعلام و اطفاء حريق ، حریق ,تجهیزات آتش نشانی

مزایای مهم و کلیدی سیستم های VID

یکی از مهم ترین ویژگی های سیستم های VID ممکن است خیلی به چشم نیاید. دتکتورهای دود کانونشنال تنها زمانی می توانستند دود را تشخیص دهند که دود به خود دتکتور برسد. در موقعیت هایی که سقف محل بلند است زمان طولانی می گذرد تا دود به دتکتور برسد. متاسفانه در برخی مواقع هم دتکتور اصلا دود را نمی تواند تشخیص دهد، در این شرایط دتکتور نمی تواند پاسخ سریعی به موقعیت آتشسوزی بدهد.
در مقابل، تکنولوژی VID بسیار موثر است چون نیازی نیست که دود به دوربین مدار بسته برسد و تمام آنچه مورد نیاز است دوربین است که بتواند دود را ببیند. ممکن است بگویید این کار توسط دتکتور های نوری نیز انجام شدنی است، اما این دتکتور ها میدان عملکرد محدودی دارند و معمولا کار نصبشان سخت است.

سيستم اعلام و اطفاء حريق ، حریق ,تجهیزات آتش نشانی

تکنولوژی VID چگونه کار می کند؟

جذابیت های این سیستم مشخص است، اما این سیستم چگونه کار می کند؟
اولین نکته این است که دو نوع اجرا در VID داریم:
• اولین متد، از دوربین های مدار بسته که از قبل در محل قرار دارند استفاده می کند، یک سیستم ضبط دیجیتالی ویدئو ها (DVR) و نرم افزاری که تصاویر به دست آمده از ویدئو ها را تحلیل کند، نیز همراه آن است.
اگر دوربین هایی نصب شده مناسب باشند این سیستم عملکرد مطلوب و مزایای زیادی دارد، اما باید از معایب احتمالی آن نیز با خبر بود. به طور مثال اگر DVR یا نرم افزار تحلیل تصاویر از کار بیفتد کل سیستم از کار باز می ایستد. مساله بعدی این است که دوربین های از پیش موجود، مجهز به کابل های مقاوم در برابر آتش سوزی نیستند.

• دومین متد، استفاده از دوربین های IP به همراه نرم افزار تحلیل تعبیه شده در داخل آنهاست. چنین دوربین هایی معمولا توسط شبکه IP به NVR متصل می شوند. اما این دوربین ها مستقیما به پانل سیستم اعلام و کنترل حریق متصل می شوند. اگر دوربین آتش سوزی را تشخیص دهد سیگنال هشداری را به پانل ارسال می کند.
بنابراین در این رویکرد،‌ یک نقطه واحد که از کار افتادنش باعث از کار افتادن کل سیستم شود وجود ندارد، حتی اگر شبکه IP از کار بیفتد، دوربین ها کماکان قادر هستند که آلارم هشدار را به کنترل پانل ارسال کنند. در نهایت چون این دوربین ها با در نظر گرفتن مسائل و استاندارهای حفاظت حریق نصب می شوند، کابل های مقاوم در برابر آتش سوزی در نصب آنها به کار گرفته می شوند.

سيستم اعلام و اطفاء حريق ، حریق ,تجهیزات آتش نشانی

تکنولوژی VID توجه تعداد بسیاری از بیمه گزاران را جلب کرده است. بنابراین، زمانی که محافظت ویژه از دارایی ها و اموال مورد نیاز است، زمان خوبی است که VID را مورد نظر قرار دهیم!

امتیاز به مطلب

میزان رای بازدیدکننده گان: 100% - 3800 votes

100%

تسهیل در تشخیص حریق با تصویر ویدئویی “VID”

Book rating: 100 out of 100 with 3800 ratings

نظرات (0)

هیچ نظری یافت نشد

نظر خود را اضافه کنید.

Posting comment as a guest. Sign up or login to your account.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

درباره ایران آلارم

گروه ایران آلارم در بهمن سال 1385 با راه اندازی سایت اینترنتی ایران آلارم فعالیت خود را شروع كرد و درهمان آغاز مورد اسقبال و توجه اكثر شركتها و افراد فعال در صنعت حفاظت و امنیتی ایران قرار گرفت. اساس و هدف این رسانه ایجاد یك شبكه اطلاع رسانی قوی و موثر برای بالا بردن سطح كیفی و كمی این صنعت بوده و می باشد .

بازگشت به بالا