با عضويت دركانال رسمی ايران آلارم در تلگرام از آخرين اخبار و سمينارها مطلع شويد ورود به کانال

Arrow up
Arrow down


PPE/PPC: آخرین خط دفاع

سيستم اعلام و اطفاء حريق ، حریق ,تجهیزات آتش نشانی

در قسمت قبل گفتیم:

در دنیای خدمات آتش نشانی و امداد اضطراری مدرن، روند رو به رشدی برای آتش نشانان جهت پاسخ گویی به اتفاقات و انواع مختلف رویداد های اضطراری وجود دارد. با این روند، نیاز مبرمی برای تجهیزات محافظت شخصی (PPE) بهینه احساس می شود.
موسسه بین المللی استاندارد ISO TC94SC14 در مورد PPE و استاندارد لباس های آتش نشانی تحقیق می کند. این بررسی مربوط به سر تا نوک پا می شود. این کار باعث می شود تمام آیتم های PPE/PPC در یک استاندارد مورد توجه قرار بگیرد.
با نوشتن استاندارد در یک شکل واحد، می توان بهتر به تطبیق پذیری لباس های مختلف پی برد تا اینکه بخواهیم برای هر قسمت استاندارد جداگانه ای تدوین کنیم. گروه کاری1(WG1) مسئول در نظر گرفتن تطبیق در میان آیتم های مختلف است. برای این کار باید دانش به روز در مورد تغییرات دائمی خدمات آتش نشانی داشت و در عین حال رویکرد های قدیمی موجود در کشور های در حال توسعه را نیز در نظر داشت. کاربر نهایی و کسی که در نهایت از محصول استفاده می کند در این رویکرد اهمیت ویژه ای دارد.
خدمات آتش نشانی مختلف در سراسر جهان از عدم تمرکز صحیح برروی PPC آسیب می بینند. معمولا کار خرید تجهیزات PPC یا PPE توسط یک افسر ارشد صورت می گیرد که ممکن است سطح دانش های متفاوتی با هم داشته باشند یا اینکه محدودیت بودجه برای خرید این تجهیزات وجود داشته باشد.
کشور های مختلف لباس های مختلف برای فعالیت های مختلف آتش نشانی دارند. این تفاوت ممکن است ناشی از فاکتورهایی همچون داوطلب بودن یا نبودن، نوع ماموریت یا مربوط به بخش خصوصی یا نظامی بودن، باشد...

قسمت دوم:

برخی کشورها استاندارد های ملی شان را به طور جداگانه برای هر جزء PPE نوشته اند. استاندارد های دیگر مانند NFPA سعی می کنند که استاندارد های مجموعه ای کلی ایجاد و تدوین کنند که شامل اجزای از سر تا نوک پا می باشد. در حالی که آتش نشانی ساختمانی شامل اجزایی دارای استاندراد ISO هستند برای آیتم های مختلف PPC/PPE، در نهایت باید یک استاندارد کلی واحد برای آتش نشانی ساختمانی وجود داشته باشد.
همانطور که می توانید حدس بزنید بین کشور های مختلف دنیا، این موضوع تفاوت های زیادی ایجاد می کند. علاوه بر این، مثلا هنگامی که بحث تست پروتوکول های مختلف به میان می آید، مثلا وقتی بحث تست بین کلاه های ایمنی، مواد و پوشش مختلف باشد، یا برای ابزار تست و متد های مورد نیاز برای تست چکمه ها در مقایسه با دستکش ها برای ایجاد سطح یکسانی از محافظت،‌ ممکنست این موضوع مشکل زا باشد.
بنابراین برای به دست آوردن و رسیدن به یک استاندارد کلی، باید سطح ثابتی از محافظت برای فاکتور های ریسک اولیه، مانند گرما، شعله و دیگر فاکتور ها مانند مواد شیمیایی، خروج آب و مقاومت وجود داشته باشد. به همین سبب من وقت زیادی را برای تست Manikin همینطور تست Sweaty Torso، صرف کردم.

سيستم اعلام و اطفاء حريق ، حریق ,تجهیزات آتش نشانی

شکل:‌ تست "افتادن و مقاومت در برابر شعله"


در حالی که تست Manikin می تواند برای تجهیزات مختلفی از سراسر جهان مورد استفاده قرار بگیرد، اما هنوز تغییرات و اختلافاتی بین نتایج آنها وجود دارد و همان طور که می توانید به خاطر آورید، ما تست های "blind" (تنها مقایسه داده ها) را برای تعیین دقیق این اختلافات انجام دادیم. بعد از تحقیق در مورد شماری از این تجهیزات، که معمولا در جلسات ISO به آنها رسیدیم، یک لیست جامع از تغییرات و انحرافات موجود تهیه کردم که هم در Manikin- ضبط داده ها- سایز اتاق- تهویه- شدت برنر- زاویه و قرار گیری- و همین طور در انواع مختلف و تعداد مختلف داده های manikin وجود دارد.
تغییرات و انحرافات خریداران را مجبور کرد که به دنبال بهترین مجموعه داده ها یا نتیجه باشند. در واقع این انحرافات در کل دنیا می توانند ارزش تست Manikin را پایین بیاورند. در حال حاضر خریداران PPC مجموعه ای از گزینه ها را در یک Manikin تست می کنند. این کار اگر برای کل ناحیه تست انجام شود و همراه با تست Sweaty Torso باشد می تواند اهمیت زیادی داشته باشد و تصویر جامع تر و کلی تری به خریدار در مورد عملکرد کلی بدهد. در حال حاضر کابل های مورد نیاز برای جمع آوری داده ها از Manikin، چه از سر یا پا، که قابلیت ایجاد یک تست "جامع و کامل" (شامل کلاه ایمنی، کلاه آتش نشانی، کت، شلوار، دستکش، چکمه، B/A، لوازم ارتباطی و..) را داشته باشد، وجود ندارد. اما من خوشبین هستم که یک Manikin وایرلس خیلی دور از ما نباشد و در آینده ای نزدیک بتوانیم به آن برسیم.
بنابراین اگر ما قادریم در مورد هماهنگ کردن PPE/PPC های مرتبط و مورد نیاز به یک اجماع و یک استاندارد کلی برسیم، باید محصول نهایی را نیز ببیند و کار را برای کاربر نهایی ساده تر کند و او را برای یک فعالیت آتش نشانی مشخص از بررسی تعداد زیاد استاندارد برای آیتم های مختلف PPE/PPC بی نیاز کند. علاوه براین، اگر توضیح مختصری در مورد شرایط و الزامات تست داده شده دهیم، برای کاربر و استفاده کننده نهایی، تولید کننده، خریدار و کارکنان مرکز تست معنی بهتر و بیشتری خواهد داشت و مفید خواهد بود.
هنگام یکی کردن و به اجماع رساندن استاندارد ها لازم است تا استاندارد های ملی نیز بررسی شود. استاندارد ISO با در نظر گرفتن شرایط ملی تدوین می شود، به همین خاطر است که ما می گوییم حرکت از استاندارد های تکی و مجزا و رسیدن به یک استاندارد یکسان و کلی رویکردی جهانی است.

سيستم اعلام و اطفاء حريق ، حریق ,تجهیزات آتش نشانی

در بسیاری از مقالات، در مورد "تفکر تجمیعی" و اهمیت موضوع تطبیق آیتم های مختلف PPE/PPC صحبت کرده بودم. این موضوع در تعیین آیتمی از PPE که بیشتر از بقیه در معرض آسیب است بسیار اهمیت دارد.
این موضوع معمولا در مورد آیتم های مختلف PPE که برای تامین محافظت از خطرات مختلف برای قسمت های مختلف بدن طراحی شده، می آید. یک مثال خوب در این زمینه مجموعه محافظتی آتش نشانی ساختمان است که در آن کت و شلوار ها به طور ابتدایی و نه ویژه طوری طراحی شده اند که آتش نشان را از شعله و گرمای آتش محافظت کنند، در حالی که SCBA به عنوان وظیفه ابتدایی و نه ویژه از سیستم تنفسی فرد محافظت کند.
در اروپا کارهای زیادی در حوزه تست افتادن و محافظت در برابر شعله برای تجهیزات محافظت تنفسی (RPD) انجام شده است. از لحاظ تاریخی کمیته ISO از یک سازمان بزرگ و گسترده تشکیل شده است و کمیته مجزایی برای PPE آتش نشانی تحت عنوان ISOTC94 SC14 تشکیل شده است. کار آنها مرتبط با استاندارد های انواع مختلف تجهیزات برای صنایع به طور عمومی می باشد که از سیستم تنفسی فرد محافظت می کند که شامل SCBA و تجهیزات قابل کار با هوا و فیلتر می باشد. با آگاهی از میزان اهمیت و حیاتی بودن این تجهیزات برای آتش نشانان، لازم است که استاندارد های جامع بین المللی با در نظر گرفتن این خطرات جانی برای آتش نشانان تدوین شود.
با توجه به سوابق قبلی ذوب شدن برخی تجهیزات در هوای گرم منطقه آتش سوزی، پس از بازنگری تستی تحت عنوان تست "افتادن و مقاومت در برابر شعله" تدوین شد. موارد مورد مطالعه خرابی پس از قرار گیری در معرض شعله یا گرما، نشان داد که یکی از عوامل خطر ماسکی است که هوای داغ را به شش های آتش نشان می رساند و می تواند نتایج تراژیکی داشته باشد.
بسیاری از تست های انجام شده روی RPD آتش نشانان تضمین می کند که آتش نشان در شرایط امن باشد. قسمتی از تست حاضر تنها به چالش هایی که اجزای مختلف RPD را تهدید می کند نیست، بلکه برای تضمین تامین مداوم هوا برای آتش نشان پس از قرار گیری در شرایط آتش سوزی نیز می باشد.
برخی از این کارهای انجام شده در ژنو شامل اصلاحاتی در تست افتادن و مقاومت در برابر شعله است. B/A بر روی torso و فرم سر که تنفس را رکورد می کرد، انجام شد. ست B/A از روی ریلی که گرم شده بود به عنوان تست پیش گرمایش، عبور داده می شد و سپس به منطقه برنر که در محاصره شعله بود، باز گردانده می شد. بعد از اینکه این کار انجام شد، به طور عمودی رها می شد تا ایمنی عضو را بررسی نماید.
تست هایی که تا کنون انجام شدند برای بررسی انتقال هوای کافی با دبی و فشار مناسب بود. در حال حاضر این تست یک تست بسیار مهم برای تامین اطلاعات کافی به آتش نشان برای بررسی تطبیق PPE/PPC می باشد. تست Manikin اضافی برای تمام اجزای PPE نیز بسیار با اهمیت است.

سيستم اعلام و اطفاء حريق ، حریق ,تجهیزات آتش نشانی

در اروپا بحث زیادی پیرامون قابلیت همکاری و تطبیق لباس های SCBA و اجزای مرتبط انجام شد. این موضوع نه تنها یک بحث مهم در اروپا، بلکه در کل دنیاست مخصوصا وقتی دو یا چند آژانس در ارتباط با هم در یک مرکز حادثه کار می کنند. داشتن ابزار و لوازم قابل تطبیق یک نیاز است و حتی در مناطق استانی نیاز بیشتری نیز به آن احساس می شود چون در این مناطق قابلیت پاسخ اولیه محدود است و ممکن است نیروی کمکی در فاصله زیاد با منطقه حادثه دیده قرار داشته باشد. علاوه بر این برای حوادث بزرگ که میزان منابع موجود همواره چالش بر انگیز است نیز بسیار حیاتی است.
یک آیتم مرتبط دیگر در مورد تست شلنگ آتش نشانی این است که شلنگ هوای متصل تحت همان تست هایی قرار بگیرد که لباس های Haz-Mat قرارگرفتند، چون شلنگ انتقال هوا ممکن است در معرض مواد شیمیایی قرار بگیرد.
یکی از مهم ترین چالش ها برای ایجادکنندگان استاندارد ایمنی این است که از انطباق و قابلیت همکاری تمام تجهیزات استفاده شده در ارتباط با SCBA و میزان دوامشان در محیط های سخت و چالش بر انگیز اطمینان حاصل کنیم. برای این هدف NFPA کارهای زیادی در مورد اجزای الکترونیکی مرتبط با B/A انجام داد و مقاومت حرارتی و مقاومت در برابر شعله بسیاری از مواد استفاده شده در ست های B/A را ارتقا داد.
علاوه بر این آنها مقاومت اجزا را در تست tumble که اولین بار در NFPA 1982 ویرایش 2007 آمد (استانداردی برای سیستم های هشدار ایمنی PASS) تست کردند. یکی از مهم ترین مسائل برای PASS و سیستم های SDU اطمینان حاصل کردن از این است که تون صدای هشدار مشابه آلارم هشدار آتش سوزی ساختمان نباشد. اگر آتش نشان نتواند بین این دو صدا تمایز قائل شود کار اطفای حریق با دشواری و خطر همراه خواهد بود.
سیستم های ارتباطی به یک عضو اساسی از SCBA یا PPE آتش نشانان تبدیل شده اند. از این سیستم برای کنترل و مونیتور کردن مصرف هوا، داده های فیزیکی و دیگر داده های مفید آتش نشان استفاده می شود. قابلیت در نظر گیری تجهیزات تست برای دیگر اجزای PPE/PPC کماکان به عنوان یک چالش برای سازندگان استاندارد های ایمنی در سراسر جهان باقی مانده است.
بنابراین هنگام خرید PPE مهم است که فقط به دنبال استاندارد های مورد نظر خود نباشیم، بلکه به دنبال به دست آوردن بیشترین جزئیات از داده ها تا حد امکان نیز باشیم. در حالی که مراکز تست مختلف نیاز به تست انواع مختلف PPE به شیوه های مختلف دارند، تمرکز اصلی برای قرار گیری آیتم های PPE در کنار هم و عملکردشان به صورت یک واحد تجمیع یافته قرار دارد.

امتیاز به مطلب

میزان رای بازدیدکننده گان: 100% - 3800 votes

100%

PPE/PPC: آخرین خط دفاع

Book rating: 100 out of 100 with 3800 ratings

نظرات (0)

هیچ نظری یافت نشد

نظر خود را اضافه کنید.

Posting comment as a guest. Sign up or login to your account.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

درباره ایران آلارم

گروه ایران آلارم در بهمن سال 1385 با راه اندازی سایت اینترنتی ایران آلارم فعالیت خود را شروع كرد و درهمان آغاز مورد اسقبال و توجه اكثر شركتها و افراد فعال در صنعت حفاظت و امنیتی ایران قرار گرفت. اساس و هدف این رسانه ایجاد یك شبكه اطلاع رسانی قوی و موثر برای بالا بردن سطح كیفی و كمی این صنعت بوده و می باشد .

بازگشت به بالا