با عضويت دركانال رسمی ايران آلارم در تلگرام از آخرين اخبار و سمينارها مطلع شويد ورود به کانال

Arrow up
Arrow down


در پیشگیری از ایجاد شرایط نا ایمن و جلوگیری از گسترش آن آموزش و ارتفاء سطح علمی پرسنل بسیار مهم است.

sapco interview iranalarm

امین نعمتی مسئول واحد آتش نشانی شرکت طراحی مهندسی و تامین قطعات ایران خودرو ( ساپکو) در گفتگو با خبرنگار ماهنامه حریق درباره سابقه حضورش در این شرکت این چنین گفت:

از سال 1385 در شرکت ساپکو مشغول به کار شدم . در ابتدا در حراست فیزیکی سازمان بخش انتظامات فعالیت می کردم بعد از آن در سال 1387 پس از گذراندن دوره های آموزشی تخصصی در زمینه آتش نشانی که توسط سازمان آتش نشانی تهران برگزار شد افتخار خدمت در واحد آتش نشانی ساپکو را پیدا کردم و از سال 1391 به عنوان مسئول آتش نشانی فعالیتم را در این زمینه ادامه دادم .
در حال حاضر واحد آتش نشانی ساپکو دارای 8 نیروی عملیاتی است . که در 2 شیفت کاری به صورت 24 ساعته مشغول به انجام وظیفه هستند. در هر شیفت کاری 2 سرپرست از افراد با تجربه سازمان حضور دارند کسانی که سابقه خدمت آنها در زمینه آتش نشانی بیش از 15 سال است و شناخت کافی نسبت به مجموعه دارند.

چه نوع اقداماتی در زمینه پیشگیری از حادثه مد نظر قرار داده اید؟

ساپکو یکی از شرکت های موفق در زمینه پیشگیری از حادثه است که این امر با حمایت ها و رهنمودهای مدیریت حراست و تلاش و فعالیتهای واحد آتش نشانی آن انجام گرفته است. برای رسیدن به این هدف از تمام توانایی ها ، تجربیات و دانشمان در این زمینه استفاده کرده ایم .
آتش نشانی ساپکو با توجه به شرایط محیطی مجموعه اهداف کلان و برنامه هایش را بر مبنای پیشگیری از حادثه قرار داده است. این شرکت به 8 زون تقسیم بندی شده است و مسئولیت هر کدام از این زون ها به یکی از آتش نشان ها سپرده شده است که آن فرد تمام تجهیزات ایمنی و آتش نشانی مغایرتها را مد نظر قرار می دهد. با توجه به این اگر مغایرتی هم به وجود آید قبل از اینکه تبدیل به حادثه شود رفع می شود.
در پیشگیری از ایجاد شرایط نا ایمن و جلوگیری از گسترش آن آموزش و ارتفاء سطح علمی پرسنل نیز بسیار مهم است که با توجه به دید بسیار مثبتی که مدیریت حراست به این موضوع دارند تلاش شده است از حضور اساتید مجرب جهت آموزش پرسنل در داخل سازمان استفاده شود.
در برنامه های کوتاه مدت برگزاری نمایشگاه ها و حضور شرکت های مختلف در مانورها و سمینارها را خواهیم داشت.
در برنامه های بلند مدت آموزش تخصصی پرسنل آتش نشانی ساپکو در زمینه امداد و نجات را مد نظر قرار داده ایم. البته پرسنل آموزش در زمینه اطفاء حریق ، کمک های اولیه ، دوره های تخصصی و نیمه تخصصی آتش نشانی ، کار در چاه و کار در ارتفاع را نیز گذرانده اند.

چه تعداد مانور در سال برگزار می کنید؟

طبق الزامات IMS و با هدف افزایش میزان آمادگی تیم واکنش در شرایط اضطراری و تیم آتش نشانی مجموعه سالیانه 9 تا 10 مانور برگزار می کنیم که این مانورها در زمینه های مختلفی مانند آتش سوزی، نشت مواد شیمیایی ، حبس در آسانسور ، تخلیه اضطراری و ... می باشد.
البته مانورهایی مانند زلزله ، آسانسوز و آتش سوزی به دلیل اهمیت ماهیت آنها در سال 2 بار انجام می شود.
همچنین در حال برنامه ریزی و اجرا مانور زلزله با مشارکت کمیته بحران شهرداری منطقه 21 در شهریور ماه امسال هستیم . هدف از برگزاری این مانور، آمادگی کامل مجموعه برای مقابله با زلزله و نحوه استفاده در این شرایط از امکانات دولتی و شهری است .

نحوه تعامل آتش نشانی ساپکو با آتش نشانی تهران چگونه است؟

طی برنامه ریزی های انجام شده توسط امور حراست شرکت ساپکو و همچنین واحد آتش نشانی در سال 2 مانور مشترک در زمینه حریق با ایستگاه های نزدیک به شرکت ساپکو در نظر گرفته می شود که این امر باعث می گردد تا زمینه آشنایی بیشتر تیم های عملیاتی سازمان آتش نشانی تهران با شرکت ساپکو و ایجاد هماهنگی بیشتر با تیم آتش نشانی ساپکو در زمان بحران فراهم شود.
در سال گذشته نیز مانور آتش سوزی با مشارکت آتش نشانی تهران برای اولین بار در ساپکو با 2 ایستگاه در محدوده جاده مخصوص کرج با هدف ارتقاء سطح علمی و عملیاتی پرسنل برگزار شد همچنین تفاهم نامه ای تصویب شد که بر مبنای آن در محدوده جاده مخصوص هر ایستگاه عملیاتی که نیاز به آب پیدا کند می تواند از منابع آب ساپکو استفاده کند.

در مورد ایزو و نقش آن در شرکت ساپکو بفرمایید.

شرکت ساپکو از جمله شرکت هایی است که سیستم IMS را به خوبی در مجموعه مستقر کرده است در همین راستا با بهره گیری ISO9001 و ISO14001 و OHSAS18000 مجموعه به سمت قابل قبولی از ایمنی سوق داده شده است به همین منظور سالیانه جهت تمدید گواهینامه IMS از طرف شرکت های معتبر در این زمینه جهت بازرسی و رفع مغایرت های احتمالی به مجموعه آمده و شرایط را ممیزی می کنند که به علت رعایت حد نصاب و گاها بیش از حد نصاب مورد نیاز در زمینه ایمنی موارد مربوط به واحد آتش نشانی سریعا مورد تایید قرار گرفته و این گامی موثر در تمدید این گواهینامه است.
به عنوان مثال هر سال کارشناسانی از طرف شرکت توف نورد جهت تمدید ایزو به شرکت ساپکو فرستاده می شوند. از جمله آیتم هایی که جهت بازرسی و رفع مغایرت ها توسط این شرکت مد نظر قرار داده می شود عبارت اند از:
نقص فنی سیستم اطفاء حریق و فعال بودن آنها ، بررسی شرایط فنی و سلامت خودروهای آتش نشانی به ویژه خودروهای سنگینی که حاوی آب و کف جهت اطفاء حریق هستند، بررسی شرایط فنی تجهیزاتی مانند سرنازل ها ، لوله ها ، کوپلینگها و متعلقات آنها، ارزیابی مستندات مربوط به تمرینهای عملیاتی پرسنل و ...

این شغل اگر عشق در آن نباشد مادیات نیز نمی تواند سختی های آن را جبران کند.

sapco interview

سخن پایانی ...

یکی از مواردی که باعث رشد و پیشرفت یک سازمان می شود نیروی انسانی آن است. این شغل اگر عشق در آن نباشد مادیات نیز نمی تواند سختی های آن را جبران کند. آرامش و امنیتی که در مجموعه ساپکو حاکم است نتیجه تلاش این سرمایه های انسانی است .
بنابراین از این فرصت استفاده می کنم و از تلاش همکارانم در آتش نشانی شرکت ساپکو صمیمانه تشکر و قدردانی می نمایم.

امتیاز به مطلب

میزان رای بازدیدکننده گان: 100% - 3800 votes

100%

امین نعمتی مسئول واحد آتش نشانی شرکت طراحی مهندسی و تامین قطعات ایران خودرو ساپکو

Book rating: 100 out of 100 with 3800 ratings

نظرات (0)

هیچ نظری یافت نشد

نظر خود را اضافه کنید.

Posting comment as a guest. Sign up or login to your account.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

درباره ایران آلارم

گروه ایران آلارم در بهمن سال 1385 با راه اندازی سایت اینترنتی ایران آلارم فعالیت خود را شروع كرد و درهمان آغاز مورد اسقبال و توجه اكثر شركتها و افراد فعال در صنعت حفاظت و امنیتی ایران قرار گرفت. اساس و هدف این رسانه ایجاد یك شبكه اطلاع رسانی قوی و موثر برای بالا بردن سطح كیفی و كمی این صنعت بوده و می باشد .

بازگشت به بالا