با عضويت دركانال رسمی ايران آلارم در تلگرام از آخرين اخبار و سمينارها مطلع شويد ورود به کانال

Arrow up
Arrow down


ساخت فونداسيوني يکپارچه با رک ها و کنسول‌هاي مناسب در اتاق کنترل

کنسول ها و رک‌ها همانند مبلمان، براي همگام شدن با فن آوري هاي جديد پيشرفته تر مي شوند، در نتيجه اهميت پروسه طراحي اتاق کنترل ديگر مثل سابق نخواهد بود.

حفاظت و امنیت, سیستم های حفاظتی, حفاظت, دوربین مداربسته, حفاظت ساختمان, حفاظتی, سیستم های حفاظتی, امنیت, استانداردحفاظت مغازه , مرکز بین المللی آموزش, کنترل حفاظت ساختمان, کنترل حفاظت مغازه, کنترل هوشمند حفاظت و امنیت, کنترل dvr,  , اخبار حفاظت, خرید دوربین مداربسته, هتل حفاظتی, مدرک بین المللی سیستم حفاظت و امنیت,خرید دوربین مداربسته,دوربین مداربسته ارزان

در جهان تصاوير IP و دوربين‌هاي مگاپيکسلي، ظاهر و جذابيت محصولات اغلب چندان اهميتی ندارد، اما در چينش مربوط به اتاق کنترل، مبلمان، کابينت‌ها و رک‌ها ستون اصلی طراحي را شکل مي دهند.
کيت فولمر، رئيس شرکت Stevensville مي گويد: ما افرادي با فناوري ساده در جهاني با تکنولوژي پيشرفته هستيم. ما آخرين چيزي هستيم که به چشم شما مي آيد، اما اولين چيزي هستيم که شما به وجود آن نياز داريد.
در بهترين حالت، اتاق کنترلي که بدون در نظر گرفتن تجهيزات اين "فن آوري ساده" شکل بگيرد، به احتمال زياد دشواري‌هايي را براي اپراتورهاي خود جهت انجام مناسب کار به وجود خواهد آورد و در بدترين حالت، بدون آنها اتاق کنترلي وجود نخواهد داشت که بتوان درباره آن صحبت کرد.
کوين ديچ مدير مهندسي کارخانه Lowell مي گويد: "اين تجهيزات بسته به نوع کاربرد و نهادي که از آنها بهره مي برد از اهميت بسياري برخوردار است. اين تجهيزات ممکن است در يک مرکز فرماندهي 24 ساعته قرار داشته باشد که بر اعصاب افرادي که بايستي اطلاعات را منتشر کنند، تاثير خواهد گذاشت.
بنابراين موضوع فقط انطباق و سازگاري اين فناوري نيست بلکه موضوع مربوط به افراد شاغل در اتاق کنترل و چگونگي ارتباط برقرار کردن و درگير بودن آنها با اين فناوري خواهد بود، که اگر نه بيشتر از تکنولوژي هاي ديگر، لااقل به اندازه آنها از اهميت برخوردار است، در واقع نمي توان اين اسباب و اثاثيه و مبلمان را ناديده گرفت.
برنت لايمر مدير بازاريابي Minneapolis مي گويد: "مبلمان بخش بسيار حياتي از اتاق کنترل است. در واقع چيزي است که اپراتورها را در وضعيتي راحت، سالم و هوشيار نگه مي دارد تا آنها بتوانند تا حد امکان بازدهي داشته باشند. کنسول‌ها و مبلمان، رابط بين اپراتور و تکنولوژي پيشرفته مورد استفاده براي حفاظت و نظارت بر عمليات است. متاسفانه کنسول‌ها و مبلمان اغلب براي افراد در فناوري‌هاي پيشرو از اهميتي زيادي برخوردار نيست. اما به نظر مي رسد که اين ديدگاه در حال تغيير است، ما خوش بين هستيم، همچنان که آگاهي نسبت به مسائل مربوط به سلامتي در محل کار افزايش مي يابد، اهميت کنسول‌ها، مبلمان و پژوهش هاي مربوط به آن نيز افزايش يابد، به خصوص در محيط‌هايي با تکنولوژي هاي حساس که کار در آن 24 ساعته و 7 روز هفته انجام مي گيرد."
به همين علت گفته مي شود شناخت اين فناوري ساده از تجهيزات جهت طراحي يک اتاق کنترل با کارکردي بالا، بسيار حياتي است. شما ممکن است از ميزان فکري که توسط طراح در مرحله برنامه ريزي يک پروژه جهت اين امر انجام مي گيرد، تعجب کنيد.
يک طراح نهايي آگاه و دانای سيستم ها، هميشه سعي مي کند تا راه حل‌هايي که پاسخي به نيازهاي فعلي و همچنين آينده است را با به کارگيري راه حل هاي مقياس پذير که با روند صنعتي معني داري ترکيب مي شوند ارائه دهد. مثل هميشه، راه حل اساسي براي مطمئن شدن از قابل اطمينان بودن سيستم، درک کامل و جامع از عملکرد زيرساخت و چگونگي به حداکثر رساندن پتانسيل آن براي قابل اطمينان بودن، کارايي و رشد آن در آينده است.

افراد و مکان ها

هنگام برنامه ريزي براي اتاق کنترل، دو عامل بسيار مهم وجود دارد که يک طراح نهايي، بايد جهت مطمئن کردن مشتري به بازگشت سرمايه گذاري خود براي مبلمان، کنسول‌ها و قفسه‌ها از آنها استفاده کند. اين دو عامل محيط و افرادي است که در آنجا کار خواهند کرد.
تجميع کنندگان سيستم ها در بررسي و نگاه به اتاق، نياز به در نظر گرفتن اندازه، شکل، خميدگي ديوارها و مکاني که ميزها در آن قرار داده خواهند شد و مسائلي از اين دست خواهند داشت.
فولمر می گويد: "تحقيقات نشان داده است که بهترين روشي که براي طراحي يک اتاق کنترل وجود دارد آن است که "اتاق خود دستور طراحي خود را بدهد!"
لايمر در جايي که افراد نگران هستند، طرفدار يک رويکرد از بالا به پايين است که به گفته وي تضمين مي کند که تصميم گيري درباره تجهيزات، شيوه هاي عملياتي، محيط کار و انتخاب مبلمان ريشه در خواسته‌هاي عملياتي آنها داشته باشد.
همه موضوعات اطراف اپراتورها مرکزيت مي يابد. مهم نيست که محل کار چقدر خوب طراحي شده باشد. در يک سيستم اگر از اپراتورها بيش از توانشان کار کشيده شود و يا انجام وظايفي بر عهده آنها گذاشته شود که در آن آموزش کافي نديده باشند به طور کلي موفق نخواهد بود. با رويکردی از بالا به پايين، محدوديت هاي اپراتورها به طور خودکار معلوم مي شود و عدم تطابق پتانسيل بين قابليت هاي اپراتور و خواسته‌هاي سيستم به حداقل مي رسد.
آگاه بودن از دستورالعمل‌ها و شيوه‌هاي کارآمد براي به حداکثر رساندن راحتي اپراتور و بهره وري، بسيار مهم است. حداقل فضا براي هر اپراتور بايد 32 اينچ افقي باشد، در حالي که بيش از 36 اينچ مناسب است. از آنجا که بسياري از اپراتورها بين موقعيت هاي مختلف در حال حرکت مي باشند، بهترين کنسول، ميز کاري است که فاقد زير پايي در تمام طول سطح کار باشد. ارگونومي مبلمان، بهره وري، کاهش خستگي و حفظ هوشياري براي اپراتورها را به حداکثر مي رساند. نصب صفحه نمايش بايستي به شکل مناسبي انجام گيرد، طراحي ميز کار بايد کارآمد باشد و به روشنايي و ملاحظات درباره حريم خصوصي نيز به شکل موثري پرداخته شود.
در حالي که اتاق و افراد دو عامل اصلی و مهم هستند، اما قطعا آنها تنها ملاحظات مهم براي طراح نهايي نمي باشند.
فولمر مي گويد: "عوامل بسيار ديگري نيز وجود دارند مانند ارگونومي و زاويه شيب که در يک طراحي خوب نقش بازي مي کنند، بنابراين شما نياز به انعطاف پذيري در محصولاتي داريد که از آنها استفاده مي کنيد."
يکي ديگر از عوامل کليدي، توانايي تطبيق مبلمان، کنسول و قفسه‌ها با تغييرات است، چراکه فن آوري و تجهيزات به سرعت در حال تغيير هستند.
تجميع کنندگان سيستم ها با گسترش تصوير آينده در ذهن خود بايستي تلاش کنند تا با استفاده از يک پلتفرم باز و قابل توسعه مبلمان اتاق کنترل را طراحي کنند. لزومي ندارد که هميشه سفارش مبلمان جديد راه حل مطلوب باشد. حفظ گزينه قابل استفاده و رسيدن به يک روش و کارکردي سفارشي توسط يک پلتفرم مشترک با استفاده از روش تنظيم مبلمان ترجيح داده مي شود.
اين موضوع ممکن است بيش از حد ساده باشد، اما توانايي استفاده از تجهيزات و مبلمان، عامل مهم ديگري در طراحي اتاق کنترل است.
کارآيي نيز مهم است، بنابراين طراحي اتاق کنترل بايد اين اطمينان را به هر اپراتوري براي دسترسي به تمامي منابع کنترلي و نظارتي بدهد، از جمله منابعي که در شرايط اضطراري مورد نياز مي باشد، ممکن است مجهز شدن به پوشش کنترل مجازي به جای دکمه های معمولی دائمی باشد.
کاربرد اتاق، فن آوري هاي به کار گرفته شده يا برنامه ريزي شده در آن و برنامه‌هاي بالقوه آينده براي آن و همچنين بودجه، نقش مهمي را براي طراحان نهايي در حين طراحي يک اتاق کنترل بازي مي کنند. اگر آنها با توجه به اين موضوعات کار را آغاز کنند، مشتري‌ها نيز قادر به درک تاثير و اهميت موضوع در بيشتر موارد خواهند شد. گاهي اوقات طراحي عمومي واقعاً تغييري نمي کند.
بايد بر اهميت استحکام و قابليت استفاده طولاني مدت از تجهيزات، مبلمان، کنسول‌ها و قفسه‌هايي که ساخته شوند و يا آماده ارائه هستند، تأکيد کرد.
Leimer مي گويد: "با دوام بودن يک از عوامل اصلي است. شکستن و از کار افتادن اسباب و اثاثيه در اتاق کنترل، وقفه‌ايي جدي در عمليات به وجود خواهد آورد که مي تواند باعث عواقب شديدي شود. پوشش کنسول‌هاي ساخته شده براي اتاق کنترل، از جنس فولاد است که پوششي فوق العاده بادوام به آن مي دهد تا براي برنامه‌هاي کاربردي 7 روز هفته و 24 ساعته مناسب باشند".
در نهايت، چنانچه مشتري فکر مي کند که مي تواند برخي از ميز و صندلي هاي استفاده نشده که فضاي انباري او را اشغال کرده است را بکار ببرد، از او بخواهيد که درباره اين موضوع تجديد نظر کند.
مبلمان اداري استاندارد، راه حلي قابل دوام و مناسب نيست. کنسول‌هاي حرفه‌اي داراي ارگونومي مناسب، سازماندهي وسيعي جهت کابل‌ها، خنک کننده مناسب براي وسايل الکترونيکي و انعطاف پذيري براي کمک به نصب و راه اندازي هستند.

رک

حفاظت و امنیت, سیستم های حفاظتی, حفاظت, دوربین مداربسته, حفاظت ساختمان, حفاظتی, سیستم های حفاظتی, امنیت, استانداردحفاظت مغازه , مرکز بین المللی آموزش, کنترل حفاظت ساختمان, کنترل حفاظت مغازه, کنترل هوشمند حفاظت و امنیت, کنترل dvr,  , اخبار حفاظت, خرید دوربین مداربسته, هتل حفاظتی, مدرک بین المللی سیستم حفاظت و امنیت,خرید دوربین مداربسته,دوربین مداربسته ارزان

طبيعتاً هنگام صحبت کردن در مورد مبلمان و کنسول اتاق کنترل، قفسه هاي سرور را هم بايد در نظر گرفت، حتي اگر اين قفسه ها در يک اتاق جداگانه در دسترس باشند. ظهور IP باعث شد تا تغييرات و پيشرفت‌هايي در تکنولوژي قفسه بندي پديدار شود.
فولمر مي گويد: "IP بسيار مهمتر است؛ قابليت و توانايي شبکه براي به اشتراک گذاشتن تصاوير نه تنها اتاق کنترل را تغذيه مي کند، بلکه شما را نيز از اين رويداد بي بهره نمي گذارد. شما در حال آوردن تعداد زيادي ويديو به مکاني کوچک تر هستيد و اين تصاوير در تعدادي قفسه جاي داده مي شود. مقداری از اين تصاوير به زور در اين فضا جا داده شده است و در بسياري از اوقات اين اتاق که در پشت اتاق اصلي قرار دارد و نسبتا هم کوچک و نامناسب است، تهويه هواي خوبي نيز ندارد."
هر کسي که با سرور کار کرده است و يا حتي از يک کامپيوتر استفاده مي کند، مي داند که اين تهويه نامطبوع باعث به هم ريختگي واقعي در عملکرد هارد ديسک هاي داخلي مي شود. در حالي که اين موضوع جديدي نيست، حتي در فضاي قفسه، تکنولوژي حرارتي بهبود يافته است و تا جايي که ممکن است فضاي اطراف اشيا باز و خالي است.
در حال حاضر در ارتباط با قفسه‌ها، سيستم هاي توانمند مبتني بر IP، اجازه نظارت بر قدرت و دماي تجهيزات حياتي توسط دستگاه ها را مي دهند. روش سيستم هاي خنک کننده به خاطر مکان‌هايي که محصولات ديجيتال، مانند سرورهاي ويديويي در آنها قرار مي گيرند و همچنين فعال و يا غير فعال بودن عمليات و فرمت هاي اتصال تغيير کرده است.
قفسه هاي امروز همچنين اجازه مي دهد که سيم کشي‌ها به شکلي مرتب و با نگاهي حرفه‌اي تر انجام گيرد که خود مي تواند باعث شود تا طراح نهايي دلهره بسيار کمتري براي انجام خدمات در اتاق سرور داشته باشد نسبت به زماني که او کابل‌هاي مجزايي را دنبال مي کرد تا فقط دريابد که آن کابل از کدام دسته حجيم از کابل ها آمده است.
فولمر مي گويد: "آنالوگ فقط به شکلي متفاوتي به کار گرفته شد. اين اتاق‌هاي تميز و مرتبي که من در حال حاضر مشاهده مي کنم، محيط بسيار پاکيزه‌اي را دارا هستند". "گاهي اوقات اين تاسيسات آزمايشي است براي کسي که مي خواهد به سراغ کار بعدي برود اگر شما از در داخل شويد و همه جا را پر از کابل ببينيد چگونه مي خواهيد خدمات ارائه دهيد؟ شما مي توانيد اين سيم‌ها را در جايي قرار دهيد که از معرض ديد خارج باشد. زمان ارزشمند است، پس صرف 5 دقيقه در مقابل يک ساعت زمان براي عيب يابي سيستم، موضوع مهمي است.

فضاسازی

با ترکيب کردن اولويت ها و پيشرفت هايي که در ساخت مبلمان، کنسول‌ها و قفسه‌هاي اتاق کنترل به وجود آمده است، طراحان نهايي مي توانند مجالي براي فضا سازي پيدا کنند.
مهم نيست که اتاق چقدر بزرگ يا چقدر کوچک است، تقريبا در هر نصب و راه اندازي فرصتي براي طراحان نهايي براي ارائه راه حلي با کنسول ها و مبلمان وجود خواهد داشت. اين بخشي با ارزش از نصب و راه اندازي است و کاربر نهايي از اين زيبايي شناسي، عملکرد و انعطاف پذيري حرفه‌اي در طراحي کنسول قدرداني خواهد کرد.
اين آن چيزي است که طراح نهايي را در موقعيتي قرار مي دهد تا تبديل به منبعي قابل اطمينان از اطلاعات درباره موضوع شود تا بتواند تاثيري مثبت بر سطوح پاييني خود بگذارد.
تريسي مي گويد: "از آنجا که طراحان نهايي در بهترين موقعيت براي تعيين مبلمان، قفسه‌ها و ديوار هاي نمايش تصاوير براي اتاق کنترل هستند، فرصت براي تبديل شدن به کارشناس فني مبلمان براي آنها مهيا گرديده است. اين امر به آنها اجازه مي دهد تا با مشاوران ارتباط برقرار کنند و به آموزش آنها بپردازند. اين امر آنها را مطمئن خواهد کرد که قادر به برنده شدن در قراردادها براي اينگونه پروژه ها مي باشند و منافع حاصل از آن را نيز بدست خواهند آورد. حتي مي تواند فرصتي براي طراحان جهت افزودن به مشتري‌هاي بالقوه خود باشد.
فولمر مي گويد: "بعضي از دوستان اين سخت افزارها را در فروشگاه هاي مرکزي خود جا داده اند و در همان جا آنها را روشن و به نمايش مي گذارند. اينکار راه حلي را براي برنامه‌هاي کوچک تر ايجاد مي کند و طيف وسيع تري را از آنچه که شما مي توانيد براي يک اتاق کنترل در نظر بگيريد معرفي مي کند".
بنابراين در اين مورد چه در چارچوب اين مطالب و يا خارج از آن بخوبي فکر کنيد. طراحان آگاه و خبره مي توانند اين ابزارها را تبديل به بخش بزرگي از کار و تجارت خود کنند.

 

امتیاز به مطلب

میزان رای بازدیدکننده گان: 100% - 3800 votes

100%

ساخت فونداسيوني يکپارچه با رک ها و کنسول‌هاي مناسب در اتاق کنترل

Book rating: 100 out of 100 with 3800 ratings

نظرات (0)

هیچ نظری یافت نشد

نظر خود را اضافه کنید.

Posting comment as a guest. Sign up or login to your account.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

درباره ایران آلارم

گروه ایران آلارم در بهمن سال 1385 با راه اندازی سایت اینترنتی ایران آلارم فعالیت خود را شروع كرد و درهمان آغاز مورد اسقبال و توجه اكثر شركتها و افراد فعال در صنعت حفاظت و امنیتی ایران قرار گرفت. اساس و هدف این رسانه ایجاد یك شبكه اطلاع رسانی قوی و موثر برای بالا بردن سطح كیفی و كمی این صنعت بوده و می باشد .

بازگشت به بالا