با عضويت دركانال رسمی ايران آلارم در تلگرام از آخرين اخبار و سمينارها مطلع شويد ورود به کانال

Arrow up
Arrow down


انواع تابلوهاي برق

حفاظت و امنیت, سیستم های حفاظتی, حفاظت, دوربین مداربسته, حفاظت ساختمان, حفاظتی, سیستم های حفاظتی, امنیت, استانداردحفاظت مغازه , مرکز بین المللی آموزش, کنترل حفاظت ساختمان, کنترل حفاظت مغازه, کنترل هوشمند حفاظت و امنیت, کنترل dvr,  , اخبار حفاظت, خرید دوربین مداربسته, هتل حفاظتی, مدرک بین المللی سیستم حفاظت و امنیت,خرید دوربین مداربسته,دوربین مداربسته ارزان

تابلو چيست؟

تابلو عبارت است از فضايي که تجهيزات برقي در آن نصب مي شوند. در تعريف تابلو لزومي ندارد آنرا حتمأ يک فضاي بسته فلزي بدانيم بلکه فضاي بسته فلزي، نوعي از تابلو محسوب مي شود. مشکلات ناشي از نصب تجهيزات و خطرات ناشي از عوامل محيطي و پديده هايي مانند اتصال کوتاه که در تجهيزات الکتريکي روي مي داد و در دسترس بودن تمام قسمت هاي برقدار از سوي اپراتور، سازندگان را بر آن داشت تا ايمني بيشتري را تامين کنند، از اين رو تابلو به شکل محفظه بسته طراحي شد تا تجهيزات داخل آن غير قابل دسترس باشند.

انواع تابلو از لحاظ ساختار :

تابلوهاي Metal Enclosed : تابلوهايي به شکل محفظه تمام بسته فلزي که تمام تجهيزات الکتريکي اعم از کليدها، ترانسهاي جريان و ولتاژ، لوازم اندازه گيري، شينه ها و ... در داخل آن نصب مي شود.اين تابلوها به دو دسته تقسيم مي شوند:
1- تابلوهاي Metal Clad: اين نوع تابلوها نوعي از تابلوهاي Metal Enclosed هستند که در آنها، محفظه هاي مختلف از يکديگر جدا شده اند. اين امر باعث مي شود تا اگر خطايي در يکي از محفظه ها روي دهد، اين خطا به محفظه هاي ديگر انتقال پيدا نکند و ساير محفظه ها نيز تحت تأثير آن آسيب نديده و محفوظ مي مانند.
يک تابلو Metal Clad به چهار بخش تقسيم مي شود :
- محفظه باسبار
- محفظه سر کابل
- محفظه LV (کنترل) که تجهيزات اندازه گيري، حفاظتي و کنترلي در آن قرار مي گيرند.
- محفظه کليد
2- تابلوهاي Compartment Type: اين نوع تابلوها نوعي از تابلوهاي Metal Enclose هستند که در آنها، محفظه هاي مختلف از يکديگر جدا نشده اند.
در طراحي يک تابلو بايد موارد زير در نظر گرفته شود :
- شرايط محيطي (جهت بهره برداري)
- شرايط لازم براي نصب
- شرايط حفاظتي

انواع تابلو از لحاظ محل نصب :

- داخلي (Indoor) : تابلو در فضاي بسته مانند داخل سالن يا سوله نصب مي شود.
- فضاي باز (Outdoor) : تابلو در فضاي باز نصب مي شود.

تقسيم بندي تابلوها :

1-تابلوهاي فيکس (Fix) :
- تابلوهاي ايستاده چند منظوره(Multi Purpose):اين تابلوها بصورت ايستاده قرار مي گيرند و تابلوهاي چند منظوره مي باشند وداخل انها مي توان تجهيزات کنترل-قدرت-پنوماتيکي و...نصب کرد.
- تابلوهاي ديواري(Wall Mounting):اين تابلوها به دو دسته تابلوهاي روکار(On Surface)و تابلوهاي توکار (Flush Mounting)تقسيم مي شوند.
- تابلوهاي (Rack):تابلو هايي هستند که حالت قفسه قفسه دارند و محفظه هاي اندازه گيري-الکترونيکي-کنترل ومخابراتي و... روي انها نصب مي شود.
*تابلوهاي Swing نوعي از تابلوهاي Rack هستند که داراي در متحرک مي باشد و مزيت ان اين است که پشت تجهيزات ان قابل رويت است و دسترسي به پشت تجهيزات فراهم است اين مدل بسيار گران است و درب ان هم شيشه اي است.
2-تابلوهاي کشويي (Withdraw able):
- تابلو هاي کنترل موتورها(Motor Control Center(MCC)):اين تابلو ها بصورت کشويي ساخته مي شود و براي کنترل موتورها ساخته مي شود. اين تابلوها بخاطر مزيت تابلوهاي کشويي بسيارگران هستند.
- تابلوهاي مرکز قدرت(Power Center):اين تابلوها براي تغذيه تابلوهاي MCC استفاده مي شوند و يک تابلوي توزيع است و ميتواند چند تا تابلوي MCC را تغذيه کند در اين تابلو ها کليدها بيشتر از نوع هوايي هستند و بعد از پست اصلي استفاده مي شوند.
*تابلوهاي مدولار: نوع پيشرفته تابلوهاي فيکس ايستاده است. هر فيدر به شکل يک مدول در تابلو نصب شده و به وسيله يک صفحه فلزي از فيدر بالايي و فيدر پاييني خود جدا مي شوند و از لحاظ دسترسي به سر کابل به دو نوع کلي تقسيم مي شوند:
- دسترسي از پشت
- دسترسي از جلو: در اين حالت معمولا" در کنار درب اصلي تابلو درب کوچکي به نام درب کناري تعبيه شده و اتصالات کابل ها به فيدرها از طريق اين درب انجام مي شود اين نوع سلول ها را از لحاظ محل ورود سر کابل هاي ورودي وخروجي مي توان به ورود از بالا و ورود از پايين تقسيم نمود.

انواع تابلوها از لحاظ ايستايي:

ايستاده(Self Standing / Free Standing) :تابلو حالت خود ايستا دارد ( نياز به مهار آن توسط سازه ي ديگري نيست و يا به ديگري تکيه ندارد.)

ديواري (Wall Mounted) : تابلو هايي که روي ديوار نصب مي شوند.
اين تابلوها اگر روي سطح ديوار نصب شوند، روکار، Surface Mounted و اگر داخل ديوار جاسازي شوند، توکار، Flush Mounted يا Recessed Mounted ناميده مي شوند.

انواع تابلو ها از لحاظ سطح ولتاژ :

تابلو ها از لحاظ سطح ولتاژ به دو دسته تقسيم مي شوند:
تابلوهاي فشار ضعيف(LV) تا 1000V
تابلوهاي فشار متوسط (MV) از 1000V تا 36000V

تابلوهاي فشار ضعيف :

تابلوهاي فشار ضعيف در سطح ولتاژ کمتر از 1000V قرار دارند.
مطابق IEC60439-1 تابلوي فشار ضعيف ترکيبي است از يک يا چند وسيله قطع و وصل (Switching Device) فشار ضعيف همراه با تجهيزات کنترلي، اندازه گيري، نشانگر، حفاظتي، تنظيم کننده و ... مربوط به خود که نحوي کامل نصب و سوار شده و کليه Interconnection ها و اتصالات الکتريکي و مکانيکي داخلي و قطعات ساختماني را شامل گردد. ولتاژ نامي تابلوهاي فشار ضعيف معمولأ تا 690V و ولتاژ سرويس تا 400V مي باشند.
تابلوهاي فشار ضعيف معمولأ در دو نوع زير ساخته مي شوند :
تابلوي ايستاده (Fix) ثابت
تابلوي ايستاده (Withdraw able) کشويي

تابلوهاي فشار متوسط:

تابلوهاي فشار متوسط در سطح ولتاژ بين 1000V تا 36000V قرار دارند.
اجزاي اصلي يک تابلو فشار متوسط شامل بدنه، کليد (دژنکتور) و يا کنتاکتور فشار متوسط، رله، باسبار، ترانسفورماتور ولتاژ و جريان، لوازم اندازه گيري و تجهيزات کنترلي مي باشد.
تابلوهاي فشار متوسط به دو دسته کلي تقسيم مي شوند:
تابلوهاي فشار متوسط ثابت(Fix)
تابلوهاي فشار متوسط کشويي (Withdraw able)

امتیاز به مطلب

میزان رای بازدیدکننده گان: 100% - 3801 votes

100%

انواع تابلوهاي برق

Book rating: 100 out of 100 with 3801 ratings

نظرات (0)

هیچ نظری یافت نشد

نظر خود را اضافه کنید.

Posting comment as a guest. Sign up or login to your account.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

درباره ایران آلارم

گروه ایران آلارم در بهمن سال 1385 با راه اندازی سایت اینترنتی ایران آلارم فعالیت خود را شروع كرد و درهمان آغاز مورد اسقبال و توجه اكثر شركتها و افراد فعال در صنعت حفاظت و امنیتی ایران قرار گرفت. اساس و هدف این رسانه ایجاد یك شبكه اطلاع رسانی قوی و موثر برای بالا بردن سطح كیفی و كمی این صنعت بوده و می باشد .

بازگشت به بالا