با عضويت دركانال رسمی ايران آلارم در تلگرام از آخرين اخبار و سمينارها مطلع شويد ورود به کانال

Arrow up
Arrow down


چالش های پیش روی سامانه های تشخیص چهره

حفاظت و امنیت, سیستم های حفاظتی, اخبار حفاظت, حفاظت

به مرور زمان و جاافتادن سامانه¬ های نظارت تصویری در بین مصرف¬ کنندگان اقلام امنیتی از جمله دوربین تحت شبکه و دوربین مداربسته، توقعات از این سامانه¬ ها افزایش یافته است. تبلور این موضوع در بروز نرم افزاری این محصولات خود را نمایان می سازد.
در حالی که پیش از این مرحله رقابت سازندگان محصولات نظارت تصویری در دست یابی به رزولوشن ها و وضوح تصویر های بالاتر از 1 مگا پیکسل خلاصه می شد. موضوعی که هرچند همچنان ادامه دارد اما با محدودیت های حافظه های مورد استفاده در ذخیره سازی تصاویر به دست آمده از دوربین های تحت شبکه و یا دوربین های مدار بسته، دیگر در اولویت قرار نخواهند گرفت.
این بروز نرم افزاری به معنی امکانات پردازش تصویری است که با عنایت به گذر از مرحله سیگنال های آنالوگ به دیجیتال ممکن شده است. امکاناتی از قبیل تشخیص چهره، یافتن اجسام جا مانده، اجسام گم شده، تشخیص گذر از حریم و مانند آن است. یکی از جذاب ترین و پرکاربرد ترین آن ها، امکان تشخیص چهره است. در این مقاله در صدد هستیم به برخی از مهم ترین چالش های پیش روی این کاربرد نرم افزاری سامانه های دوربین تحت شبکه و اخیرا دوربین مدار بسته بپردازیم.
تشخیص چهره در دو سطح قابل تعریف خواهد بود:

a) شکل ساده تر این قابلیت، تشخیص یک چهره و مقایسه آن با یک نمونه است. به عبارتی یافتن یک چهره در میان یک جمع به خصوص

حفاظت و امنیت, سیستم های حفاظتی, اخبار حفاظت, حفاظت

b) اما صورت پیچیده تر این امکان نرم افزاری یافتن یک چهره در میان بانک داده ای از چهره های ثبت شده متفاوت است.

حفاظت و امنیت, سیستم های حفاظتی, اخبار حفاظت, حفاظت

صرف نظر از عملکرد این ویژگی نرم افزاری که در کدام دسته قرار گیرد، پاره ای از چالش های مشخص برای احراز هویت از روی چهره در سر راه این ویژگی نرم افزاری قرار دارد. این چالش ها به قرار زیر هستند:

1- شرایط نوری:

در وضعیت نوری ضعیف، برای نمونه شب در فضای باز و یا حالت دید در شب نرم افزار در تشخیص جزئیات صورت و تطبیق و شناسایی آن دچار مشکل خواهد شد. طیف دیگر این جریان وضعیت نوری شدید است. نمونه این وضعیت حالت تابش مستقیم نور آفتاب است. در این وضعیت نیز منجر به اخلال در تفکیک پذیری دوربین شده و در نتیجه کار نرم افزار تشخیص چهره را مشکل می سازد.

حفاظت و امنیت, سیستم های حفاظتی, اخبار حفاظت, حفاظت

2- زاویه نصب نامناسب:

در بسیاری از شرایط زاویه نیم رخ و یا سه رخ تهیه شده از صورت شخص مورد رصد برای تفکیک چهره ی فرد از اطراف کافی نخواهد بود. در این خصوص حرفه ای بودن اپراتو مربوطه در هنگام نصب از اهمیت بالایی برخوردار است. در این خصوص به صورت مشخص چرخش بیش از 20 درجه صورت منجر به اخلال در عملکرد نرم افزار های تشخیص چهره خواهد بود.

حفاظت و امنیت, سیستم های حفاظتی, اخبار حفاظت, حفاظت

3- رزولوشن یا وضوح تصویر پایین:

در صورت پایین بودن وضوح تصویر، امکان تفکیک پذیری پیکسلی و تشخیص جزئیات و اجزای اصلی صورت که نرم افزارهای تشخیص چهره بر آن اساس و الگوریتم های مشابه نقاشی صورت عمل می کنند از بین می رود و تفاوت چهره ها و احیانا تطبیق چهره ها با یکدیگر محال خواهد نمود. به صورت تقریبی در صورت وجود کمتر از 60 پیکسل در فاصله ی بین دو چشم امکان تشخیص چهره ی مطلوب کاهش می یابد لذا برای استفاده از بهترین کیفیت تصویر برای تشخیص چهره نیازمند استفاده از دوربینی با حداقل مورد ذکر خواهیم بود.
اما برای رفع این نواقص در کنار ارائه دوربین های مطلوب از نظر رزولوشن و یا WDR مناسب و یا نصب حساب شده و ... اخیرا راه¬کار مناسبی ارائه شده است. بر اساس این راهکار با همراهی کلی شبکه دوربین های نصب شده در محل در عمل یک فرد چندین بار مورد رصد قرار می گیرد و از این تعداد، برای نمونه، 20 دوربین نصب شده در یک محوطه صنعتی ممکن است هر بار یک یا دو مشکل مجزا از سه عامل مختل کننده سامانه ی تشخیص چهره در تصویر موجود باشد اما به احتمال خیلی قوی تمامی تصاویر ضبط شده از دوربین ها دارای کلیه نواقص نخواهند د.
در چنین حالتی با ترکیب کردن این تصاویر می توان هویت سوژه ی مورد بررسی را احراز نمود. این شیوه با عنایت به محدودیت در تجدید شکل نصب و یا ارتقا و جایگزین کردن دوربین های قدیمی با دوربین ها فناوری روز، می تواند برای بسیاری از محیط های مورد نظارت حالتی ایده آل را به وجود آورد. از سوی دیگر حتی در صورت تکمیل کلیه ویژگی های مورد نیاز در یک دوربین برای اخذ بهترین تصویر جهت تشخیص چهره، باز هم ممکن است سوژه مورد رصد آگاهانه با تمهیدی از دید دوربین نظارت تصویری بگریزد، اما در این وضعیت احتمال خطا و امکان گریز برای سوژه مورد نظارت به حداقل ممکن خواهد رسید

امتیاز به مطلب

میزان رای بازدیدکننده گان: 100% - 3800 votes

100%

چالش های پیش روی سامانه های تشخیص چهره

Book rating: 100 out of 100 with 3800 ratings

نظرات (0)

هیچ نظری یافت نشد

نظر خود را اضافه کنید.

Posting comment as a guest. Sign up or login to your account.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

درباره ایران آلارم

گروه ایران آلارم در بهمن سال 1385 با راه اندازی سایت اینترنتی ایران آلارم فعالیت خود را شروع كرد و درهمان آغاز مورد اسقبال و توجه اكثر شركتها و افراد فعال در صنعت حفاظت و امنیتی ایران قرار گرفت. اساس و هدف این رسانه ایجاد یك شبكه اطلاع رسانی قوی و موثر برای بالا بردن سطح كیفی و كمی این صنعت بوده و می باشد .

بازگشت به بالا