با عضويت دركانال رسمی ايران آلارم در تلگرام از آخرين اخبار و سمينارها مطلع شويد ورود به کانال

Arrow up
Arrow down


چگونه از آلارم هاي نادرست در سيستم هاي دوربين امنيتي جلوگيري کنيم؟

شما را نمي دانم، اما خودم هنگامي که مي بينم سيستم دوربين امنيتي من آلارم حرکت مي دهد در حالي که هيچ چيزي وجود ندارد اذيت مي شوم. موارد متعددي وجود دارد که مي تواند اين مشکل را ايجاد کند و راه هاي مختلفي نيز براي از بين بردن اخطار هاي نادرست وجود دارد. ابتدا بايد ببينيم اين اخطار هاي نادرست از کجا نشات مي گيرند و چه گزينه هايي براي از بين بردن آنها وجود دارد بدون آنکه آسيب سخت افزاري به وجود بيايد.

رديابي حرکت

عموما مردم تصور مي کنند که رديابي حرکت فقط شامل انسان يا وسايل نقليه مي شود، اما متاسفانه اين موضوع صحت ندارد، چون سيستم تحليل گري که بتواند بين پديده هايي مثل انسان و وسايل نقليه با بقيه اشيا تفاوت ايجاد کند در DVR وجود ندارد. براي فهم اينکه چرا دوربين اخطار نادرست ارسال مي کند نياز داريم بدانيم که آنچه دوربين مي فهمد حرکت است. دوربين حرکت را از تغيير در پيکسليزاسيون تصوير مي فهمد. ممکن است شما فکر کنيد که اين يعني چه؟! چيزي که اتفاق مي افتد اين است: دوربين تصوير را به وجود مي آورد و DVR عکس را طبق يک الگوريتم مي بيند. هنگامي که چيزي در الگوريتم تغيير مي کند DVR آن را به عنوان حرکت مي شناسد. حالا اين تغيير در الگوريتم مي تواند هر چيزي باشد مانند ابر در حال حرکت، فردي که در حال راه رفتن است، درختي و پرچمي که در باد تکان مي خورد و يا حشره اي که در تاريکي شب از جلوي دوربين رد مي شود. اين ها تنها مثال هايي هستند که مي توانند توسط DVR به عنوان حرکت تعبير شوند. امروزه ويژگي هايي در DVR گذاشته شده که مي تواند با استفاده از تنظيماتي مانند Latch، Anti-dither و Anti-masking اين اخطار هاي نادرست را کاهش دهد.
حالا براي فهم بهتر، توضيح بيشتري در مورد اصطلاحاتي که منجر به کاهش اخطار نادرست مي شود داده مي شود.
Latch به مدت زماني که DVR پس از خاموش شدن آلارم حرکت، به ضبط کردن ادامه مي دهد مي گويند.
Anti-dither به ميزان تاخيري که قبل از شروع به ضبط DVR اتفاق مي افتد مي گويند، اين زمان مي تواند به زماني که لازم است تا شي داخل عکس حرکت کند تا DVR شروع به ضبط کند نيز اطلاق گردد.
Masking يا پوشش به معني انسداد بخشي از تصوير است که سبب مي شود حرکت آن بخش از تصوير به حساب نيايد. اين امر با انتخاب مستطيل هايي داخل عکس اتفاق مي افتدکه می تواند فعال يا غير فعال شود.

حفاظت و امنیت, سیستم های حفاظتی, اخبار حفاظت, حفاظت

همانطور که در عکس بالا ملاحظه مي کنيد، قسمت پاييني صفحه تماما آبي است و قسمت بالايي با رنگ خاصی پوشش داده نشده است. اين به معني آن است که DVR فقط حرکات انجام شده در قسمت آبي را حساب مي کند وقسمت ديگر عکس را ناديده مي گيرد. تنظيمات ذکر شده ايده آل نيستند و بهترين مکان هايي که مي توان از اين تنظيمات استفاده نمود مکان هايي با حد اقل تغييرات مانند هال يا اتاقي است که در آن پنجره اي وجود ندارد است.

از بين بردن اخطار هاي نادرست

حال اگر مي خواهيد به طور مثبت اخطار هاي نادرست را از بين ببريد تنها يک راه است که من مي شناسم. بهترين راه براي بهره گيري از آلارم هاي ورودي و خروجي دی وی آر يا ان وی آر است.

حفاظت و امنیت, سیستم های حفاظتی, اخبار حفاظت, حفاظت

در اين جا دی وی آر مارک کينگ برای توضيح در نظر گرفته شده است: اگر به تصوير بالا نگاه کنيد، يک بلوک خروجي سبز در سمت راست پشت دی وی آر مشاهده مي کنيد. در بلوک خروجي هم آلارم هاي خروجي و هم آلارم هاي ورودي وجود دارد. بيشتر مردم تنها از ورودي هاي آلارم برای مگنت ورودی در و پنجره در سيستم های اعلام خطر استفاده مي کنند.
حال بياييد فرض کنيم شما يک سيستم آلارم سيمي داريد که در جايي قرار گرفته که يا کاري نمي کند يا توسط کسي مانيتور مي شود، شما مي توانيد از سخت افزار موجود براي افزايش تاثير سيستم دوربين جديد خود استفاده کنيد. حالا اگر سيستم تان فعال است ممکن است از تکنيسين بخواهيد که اتصالات را براي قدم بعدي به DVR متصل کند. اگر سيستم تان مانيتور نمي شود و صرفا به صورت نمايشی ايجاد صدا می کند، مي توانيد از سيمي که به پشت پنل آلارم هر اتصال در يا پنجره بر مي گردد به عنوان يک جامپر استفاده کنيد و به DVR بر گردانيد. شما هر کانتکت رابه يک ورودي مجزا روی دی وی آر که به يک کانال دوربين مرتبط است، اختصاص مي دهيد. به دليل انجام اين کار قادرم زماني که از نرم افزار TechproSS plus براي موبايل خودم استفاده مي کنم از کانال دوربين اطلاع کسب کنم. براي مثال اگر من دوربيني داشته باشم که برروی در جلويي و روي کانال 1 DVR تنظيم شده باشد، کانتکت مگنت در جلويي را از اين طريق دريافت مي کنم و آلارم متناظر با آن را روي DVR ورودي 1 نام گذاري مي کنم. سپس تنظيمات را به گونه اي تنظيم مي کنم که به ورودي هاي مختلف به دلخواه خودم پاسخ دهد. مثلا، هنگامي که اتصال در جلويي باز است DVR را طوري برنامه ريزي مي کنم که به من e-mail حاوي چندين عکس بفرستد و همچنين تصاوير کانال هاي مختلف را ضبط کند.

حفاظت و امنیت, سیستم های حفاظتی, اخبار حفاظت, حفاظت

مي توانيد تصوير بالا را در اتصال آلارم ببينيد. در اينجا شما انتخاب هايي در دی وی آر داريد که بر اساس ورودي آلارم مخصوص مي توانيد آنها را گزينش کنيد. اولين آپشن "Event Type" است که آن را "Local alarm" انتخاب مي کنيد. در دومين آپشن "Alarm in" مشخص مي کنيد که چه ورودي اي منظور شما است و "Type"، مشخص کننده کانتکت NO يا NC مي باشد.
سومين آپشن Period است و به دوره زماني که مي خواهيد آپشن هاي فوق الذکر فعال باشند دلالت دارد. چهارمين آپشن "Alarm Output" است که مربوط به مواقعي است که شما نوعي از تجهيزات را داريد و مي خواهيد با فعال شدن ورودي خاصي به کار بيفتد. مثلا، آژيري دارم که مي خواهم هنگام قطع يکي از اتصالات به کار بيفتد. سيم کشي خروجي آلارم را دقيقا مثل شکل زير انجام دادم.

حفاظت و امنیت, سیستم های حفاظتی, اخبار حفاظت, حفاظت

پنجمين آپشن "Latch" است که مدت زمان فعال ماندن اتصال قبل از تنظيم مجدد را نشان مي دهد. ششمين آپشن "Record Channel" است که مشخص مي کند دی وی آر کدام کانال را بر اساس فعال شدن آلارم تماس ضبط کند. هفتمين آپشن "Record Latch" است که مي توان به کمک آن مدت زمان ضبط کردن دی وی آر، پس از رخ دادن هر رويداد را تنظيم کرد. هشتمين آپشن "ارسال اي ميل، نمايش پيغام يا زنگ خطر" است که نوع عکس العمل را بر اساس تحريک ورودي تعيين مي کند. نهمين آپشن "Tour" است که نوع عکس العمل مونيتور در برابر ورودي را تعيين مي کند. دهمين آپشن "فعال سازي PTZ " است که نوع فعاليت و عکس العمل PTZ در برابر ورودي را فعال مي کند. يازدهمين آپشن "Capture" است که مشخص کننده کانالي است که شما از DVR مي خواهيد از آن عکس تهيه کند.

نتيجه گيري:

اگر مي خواهيد موبايل يا اي ميلتان با انبوهي از اخطار هاي نادرست مواجه نشود يا از کار نيفتد، استفاده از ورودي آلارم به شدت راه گشاست. اگر در حال حاضر سيستم آلارم نداريد هر زماني که خواستيد مي توانيد مجموعه اي از آلارم هاي سيمي تهيه کنيد و به سيستم متصل نماييد و نتيجه مشابهي بگيريد.

امتیاز به مطلب

میزان رای بازدیدکننده گان: 100% - 3800 votes

100%

چگونه از آلارم هاي نادرست در سيستم هاي دوربين امنيتي جلوگيري کنيم؟

Book rating: 100 out of 100 with 3800 ratings

نظرات (0)

هیچ نظری یافت نشد

نظر خود را اضافه کنید.

Posting comment as a guest. Sign up or login to your account.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

درباره ایران آلارم

گروه ایران آلارم در بهمن سال 1385 با راه اندازی سایت اینترنتی ایران آلارم فعالیت خود را شروع كرد و درهمان آغاز مورد اسقبال و توجه اكثر شركتها و افراد فعال در صنعت حفاظت و امنیتی ایران قرار گرفت. اساس و هدف این رسانه ایجاد یك شبكه اطلاع رسانی قوی و موثر برای بالا بردن سطح كیفی و كمی این صنعت بوده و می باشد .

بازگشت به بالا