با عضويت دركانال رسمی ايران آلارم در تلگرام از آخرين اخبار و سمينارها مطلع شويد ورود به کانال

Arrow up
Arrow down


راهنماي خريد کابل شبکه  اترنت

کابل شبکه (اترنت) براي اتصال سيمي کامپيوتر به شبکه، مودم و روتر مورد استفاده قرار مي گيرد.
کابل اترنت، داده را از طريق جفت سيم هاي مسي به هم تابيده يا سيم هاي (Solid Coreاستخواني) که به کانکتور هاي RJ-45 متصل مي شود، انتقال مي دهند. اين زوج کابل هاي به هم تابيده از چهار جفت سيم مسي بهم پيچيده مسي ساخته شده اند.
در برخي موارد، تنها از دو زوج سيم مسي (4رشته) براي انتقال اطلاعات استفاده مي شود؛ اما در کابل هايي که سرعت انتقال اطلاعات بالاتري دارند، هر چهار جفت سيم (8رشته) مورد استفاده قرار مي گيرند.
در اغلب موارد اتصالات سيمي با ثبات تر و مورد اعتمادتر از اتصالات بي سيم هستند. همچنين مي توان از انواع مختلفي از کابل ها براي کاربردها و مسافت هاي متفاوت استفاده کرد.
در اغلب کابل هاي شبکه (Ethernet) با افزايش مسافت سيگنال ها افت پيدا مي کنند. همچنين نوع کابلي که استفاده مي شود، بر سرعت و اتصال شبکه تاثير بسزايي دارد؛ از اين رو مهم است که براي هر کاربرد خاص،کابل مناسبي انتخاب شود.
انتخاب يک کابل شبکه مناسب، به نوع شبکه، سرعت، مسافت، ناحيه پوشش داده شده و عملکرد کابل وابسته است.

انواع کابل شبکه

امروزه کابل هاي شبکه گوناگوني در بازار يافت مي شوند. اين کابل هاي متنوع، معمولا در دسته بندهاي مشخصي قرار مي گيرند؛ همچنين اين کابل ها را مي توان از طريق انواع پلاگ هاي استفاده شده در آن ها از يکديگر متمايز نمود.

دسته بندي کابل اترنت

دسته بندي کابل هاي شبکه توسط انجمن صنايع الکترونيک و انجمن صنعت مخابرات ( EIA / TIA ) مشخص شده است.
اين دسته بندي بر اساس عملکرد و کارايي هر کابل، سرعت، فرکانس شبکه و يا همان پهناي باندي که پشتيباني مي کند تعيين شده است.
جدول زير حاوي شرح مخصري از رايج ترين کابل هاي شبکه است.

سيستم اعلام و اطفاء حريق ، حریق ,تجهیزات آتش نشانی,انواع کابل شبکه ,

سيستم اعلام و اطفاء حريق ، حریق ,تجهیزات آتش نشانی

همانطور که در جدول بالا ذکر شد، کابل Cat 5E رايج ترين کابل بين کابل هاي شبکه بوده و ازنظر اقتصادي نيز به صرفه مي باشد.

سوکت هاي کابل شبکه

کابل هاي شبکه، در هر پايانه خود داراي يک سوکت مي باشند. نوع سوکت و يا اتصال هر کابل به نحوه استفاده از آن وابسته است. معمول ترين کابل ها رايج با عنوان Straight-through شناخته شده اند.

سيستم اعلام و اطفاء حريق ، حریق ,تجهیزات آتش نشانی

سيم هاي رنگي کوچکتر که کابل را تشکيل مي دهند، داراي يک ترتيب رنگي يکسان از جهت چپ به راست مي باشند. اين کابل ها، براي اتصال دو دستگاه مختلف مانند يک کامپيوتر به يک هاب يا سوييچ، يا يک روتر به يک سوييچ استفاده مي شود.
يک کابل Crossover، ترتيب رنگي متفاوتي در دو انتها دارد. اين نوع کابل براي اتصال دو دستگاه مشابه به يکديگر بدون استفاده از سوئيچ شبکه است. به عبارت ديگر، يک کابل Crossover براي اتصال مستقيم يک کامپيوتر به يک کامپيوتر ديگر، و يا اتصال يک سوئيچ به سوئيچ ديگر مورد استفاده قرار مي گيرد.
امروزه با توجه به تغيير فن آوري در پورت اترنت کامپيوترها يا سوئيچ ها، عموما نيازي به استفاده از کابل Crossover وجود ندارد.

ساختار کابل شبکه

کابل شبکه يا Ethernet، در گونه هاي مختلفي ساخته شده است. ساختارهاي ساده تر اين کابل در شبکه هاي خانگي مورد استفاده قرار مي گيرد؛ برخي اصطلاحات مورد استفاده در اين پيرامون به شرح زير مي باشند.

کابل زوج سيم به هم تابيده بدون روکش (UTP) و کابل زوج سيم به هم تابيده روکش دار (STP)

سيستم اعلام و اطفاء حريق ، حریق ,تجهیزات آتش نشانی

همانطور که در مطالب قبل اشاره شد، کابل اترنت معمولا از چهار جفت سيم به هم تابيده مسي ساخته شده است.
کابل ها را مي توان به دو گروه زوج سيم بدون روکش (UTP) و زوج سيم روکش دار (STP) طبقه بندي کرد.
کابل هاي زوج سيم بهم تابيده روکش دار، براي جلوگيري از تداخل با دستگاه هاي ديگر و به طور کلي کارايي بالاتر طراحي و ساخته شده اند.
با اين حال، اين نوع کابل ها به ندرت در شبکه هاي خانگي مورد استفاده قرار مي گيرند. همچنين اين کابل ها بسيار گران تر از کابل هايUTP هستند. در مواردي استفاده از اين کابل ها توصيه مي گردد که قرار است کابل شبکه در محيطي که به لحاظ فرکانسي نويزي آلوده است مورد استفاده قرار مي گيرد.
شايع ترين مورد استفاده از کابل شبکه STP زماني است که کابل شبکه از مسيري عبور مي کند که کابل برق هم از همان مسير عبور کرده است.

کابل هاي رشته اي و Solid Core

سيستم اعلام و اطفاء حريق ، حریق ,تجهیزات آتش نشانی,کابل شبکه

کابل هاي اترنتي که در شبکه هاي خانگي مورد استفاده قرار مي گيرند، بيشتر رشته اي هستند تا Solid.
هر کابل رشته اي، از رشته هاي باريک مسي که به صورت زوج به هم تابيده شده که ضخامتشان از AWG22 به AWG24 رسيده، ساخته شده اند. در اين نوع سيم کشي کابل، کابل به راحتي خم شده و Patch مي شود.
کابل هاي استخواني، داراي يک سيم مسي با ضخامت AWG22 تا AWG24 هستند. اين کابل ها سيگنال ها را به آساني انتقال مي دهند و براي مسيرهاي طولاني بسيار مناسب هستند؛ اما انعطاف پذير نيستند. خم شدن بيش از حد اين کابل ها به آن ها آسيب رسانده و باعث شکسته شدن کابل ها مي شود. اين کابل ها معمولا در داخل ديوار و يا نصب شبکه در مرحله ساخت و ساز يک ساختمان استفاده مي شوند.

پوشش کابل شبکه

کابل هاي اترنت معمولا داراي روکش PVC هستند. با اين حال، به دليل اينکه روکش PVC به هنگام سوختن گاز هاي سمي آزاد مي کند، به ندرت در فضاهايي که داراي گردش هوا توسط دستگاه هاي هواساز هستند، استفاده مي شوند.
در واقع، برخي از استانداردها، استفاده از اين سيم ها را در اين مکان ها منع کرده اند. و به جاي اين کابل ها از کابل پلنيومي استفاده مي شود. پلنيوم يک نوع پوشش کابل نيست؛ کابل هاي پلنيومي معمولا با PVC يا تفلني که در اثر سوختن دود کمتري از خود ايجاد کنند، ساخته شده اند.
کابل هاي اترنت پلنيومي به ندرت در شبکه هاي خانگي مورد استفاده قرار مي گيرند، و به طورکلي گران تر از کابل هاي PVC هستند.
کابل هاي Armored، Outdooor، aerial duct و direct burial در مقابل اتفاقات محيطي درجه محافظتي بالاتري داشته و در محيط هاي خشن قابل استفاده هستند.
روکش اين کابل ها، از ورود آب يا مواد خارجي به داخل بدنه کابل جلوگيري کرده و به گونه اي طراحي شده است که در اثر اتفاقات محيطي، پوشش کابل مقاومت بيشتري داشته باشد و حتي الامکان سيم هاي مسي داخل کابل دچار آسيب ديدگي نشود.
به علاوه، اين کابل هاي با دوام، در برابر سايش و زنگ زدگي نيز مقاوم هستند. اين کابل ها از لحاظ دوام و سختي پوشش متنوع هستند. با اين حال، اين کابل ها به ندرت براي شبکه هاي خانگي مورد استفاده قرر مي گيرند.
در اين ميان کابل هايي نيز توليد مي شوند که داراي پوشش هاي مقاوم در مقابل نور خورشيد و سرما هستند و بيشتر جهت استفاده در فضاهاي آزاد محيط هاي بيروني طراحي شده اند.

انتخاب يک کابل شبکه مناسب

براي انتخاب يک کابل شبکه مناسب، ابتدا بايد سرعت شبکه را مد نظر قرار دهيم. کابل Cat 5 و يا Cat 5E براي سرعت شبکه تا 100 مگابيت در ثانيه کافي است، اما کابل Cat 6 براي سرعت هاي بالاتر در نظر گرفته مي شود.
گام بعدي تعيين طول کابل مورد نياز است. سيگنال، در کابل هاي بلندتر دچار افت مي شود، اما کابل هاي کوتاهتر سيگنال را سريعتر و بدون تخريب عبور مي دهند. براي فواصل 100 متر و بيشتر از 100 متر، کابل هاي Cat 6 يا Cat 6a مناسب هستند. کابل Cat 5E براي فواصل 100 متر و يا کمتر از آن، و کابل Cat 5 براي فواصل کمتر از 20 متر پيشنهاد مي شوند.
در نهايت، در گام آخر بايد Connector مناسب براي کابل انتخاب شود.
در مجموع مي توان گفت کابل هاي Cat 5E و Cat 6، straight-through، رشته اي، زوج سيم به هم تابيده بدون روکش، و کابل هاي روکش دار PVCبراي استفاده در شبکه هاي خانگي مناسب هستند.

جمع بندي

يافتن کابل شبکه مناسب در زمان راه اندازي يک شبکه خانگي بسيار مهم و ضروري است. انتخاب يک کابل مناسب تفاوت هاي زيادي ايجاد مي کند. سرعت شبکه، طول کابل، و نوع کابل از عوامل مهم به هنگام خريد کابل به شمار مي آيند. براي ارتقاء يک شبکه، کابل Cat 6 بسيار مناسب است، اين نوع کابل براي بروز رساني در آينده بسيار مناسب است.

 

امتیاز به مطلب

میزان رای بازدیدکننده گان: 100% - 3800 votes

100%

راهنماي خريد کابل شبکه اترنت

Book rating: 100 out of 100 with 3800 ratings

نظرات (0)

هیچ نظری یافت نشد

نظر خود را اضافه کنید.

Posting comment as a guest. Sign up or login to your account.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

درباره ایران آلارم

گروه ایران آلارم در بهمن سال 1385 با راه اندازی سایت اینترنتی ایران آلارم فعالیت خود را شروع كرد و درهمان آغاز مورد اسقبال و توجه اكثر شركتها و افراد فعال در صنعت حفاظت و امنیتی ایران قرار گرفت. اساس و هدف این رسانه ایجاد یك شبكه اطلاع رسانی قوی و موثر برای بالا بردن سطح كیفی و كمی این صنعت بوده و می باشد .

بازگشت به بالا