با عضويت دركانال رسمی ايران آلارم در تلگرام از آخرين اخبار و سمينارها مطلع شويد ورود به کانال

Arrow up
Arrow down


و اينک دوربين هاي مداربسته آنالوگ HD

حفاظت و امنیت, سیستم های حفاظتی, اخبار حفاظت, حفاظت

در نوشته پيش روي، شما خواننده عزيز مي توانيد مختصري با فن آوري جديد در دوربين هاي آنالوگ HD و تفاوت ها، محاسن و معايب انواع اين تکنولوژي آشنا شويد و در مورد شرايط و آينده بازار فروش اين محصولات اطلاعاتي بدست آوريد.
با محبوبيت روزافزون حسگرهاي تصوير CMOS به دليل امکانات بالاتر در ارائه تصاوير، سيستم هاي نظارت تصويري آنالوگ سنتي در حال تحول عظيمي مي باشند. توليد کنندگان دوربين هاي امنيتي در حال ارائه راه حل هاي آنالوگ جديد با وضوح بالا HD هستند، که، HD-SDI، HD-CVI، HD-TVI، و در حال حاضر HD-AHD حاصل اين تحول مي باشند. همه آنها قرار است که بتوانند تصاوير با وضوح 720P / 1080P و بالاتر ارائه دهند در حالي که انتقال ويدئويي آن در طول کابل کواکسيال سنتي انجام گيرد. دوربين هاي HD-SDI و دي وي آر هايHD-SDI به عنوان پيشکسوت و گران قيمت ترين تجهيزات آنالوگ HD در ميان آنها است، که اين هزينه بالا، دليل اصلي عدم استفاده گسترده در ميان سيستم هاي نظارت آنالوگ HD است. در مقايسه با HD-SDI، دوربين هاي بر پايه سه فن آوري ديگر بسيار رقابتي هستند.
در اين مقاله بيشتر سعي خواهيم کرد به صورت مختصري در مورد تکنولوژي و تفاوت هاي بين سه تکنولوژي اصلي تجهيزات نظارت تصويري آنالوگ HD يعني HD-CVI, HD-TVI, ,AHD, بحث کنيم.

1. اينها از کجا آمده اند؟

HD-CVI: در سال 2012، Dahua استاندارد توسعه يافته دوربين مدار بسته HD خود را اعلام کرد.
HD-CVI (High Definition Composite Video Interface)، فن آوري آنالوگ بر پايه کابل کواکسيال.
به گفته شرکت داهوا: HD-CVI به پيشرفت هايي براي غلبه بر محدوديت هاي قبلي دوربين مدار بسته سنتي آنالوگ دست يافته، ارائه تصاوير مگاپيکسلي حتي با وجود فواصل انتقال بيش از 500 متر با اين تکنولوژي ميسر شد.

حفاظت و امنیت, سیستم های حفاظتی, اخبار حفاظت, حفاظت

TVI (High Definition Transport Video Interface) که استاندارد ديگر دوربين هاي مدار بسته HD بر اساس کابل کواکسيال مي باشد.
HD-TVI توسط تيم شرکت Techpoint (اين شرکت در امريکا در سال 2012 ساخته شده است)، عرضه شد. که اين تيم بيشتر از Techwell مي آيد. چيپ ست Techwell در بازار DVRآنالوگ تا قبل از اين سهم بزرگي از اين بازار را به خود اختصاص داده بود، پس قائدتاً Techpoint تجربه غني Techwell و فن آوري آنرا به ارث برده است.
از آنجا که 960H آنالوگ نتوانست توقعات مشتريان را برآورده نمايد، دوربين مدار بسته IP نيز ضعف بزرگي چون تأخير شبکه دارد و نصب و عيب يابي آن پيچيده و هزينه بر بود. تقاضاي بازار براي دوربين مداربسته آنالوگ HDبر روي کابل کواکسيال منجر به اختراع و ظهور چيپ ست هاي ويدئوييHD-TVI توسط شرکت Techpoint شد که تصاويری با وضوح 720P و 1080P يعني Full HD ارائه دهد.

حفاظت و امنیت, سیستم های حفاظتی, اخبار حفاظت, حفاظت

براي AHD (Analogue High Definition)، از آنجايي که دوربين هاي IP از سال 2013 با سرعت بالا در حال توسعه و فراگير شدن بودند و بازار دوربين هاي آنالوگ سنتي را به شدت تهديد مي کردند در اين فرصت کمپاني Nextchip کره، چيپ ست آنالوگ HD خود را عرضه نمود (در اصل اين فناوري متعلق به کمپاني ITE مي باشد ولي Nextchip به عنوان هدايت کننده اصلي مطرح است).

2. ويژگي هاي مشترک اين 3 تکنولوژي :

CVI، TVI، AHD چيپ ست هاي ويدئويي آنالوگ بر پايه کابل کواکسيال مي باشند، تمام اين چيپ ست هاي ويديويي در مجموعه دوربين هاي امنيتي قرار مي گيرند.
- همه به همان روش دوربين هاي آنالوگ سنتي نصب و راه اندازي مي شوند و مي توان تنها با تعويض دستگاه DVR و دوربين و حفظ ساختار کابل کشي قبلي سيستم نظارت تصويري HD را به روز رساني نمود.
- در مقايسه با HD-SDI فاصله طولاني تر انتقال بدون افت سيگنال.
- در مقايسه با دوربين مدار بستهIP - CVI، TVI، AHD مشکلاتي مانند تأخير و افت سيگنال ندارند.

3. تفاوت محصولات اين سه تکنولوژي :

در مقايسه با CVI و TVI – توليد کنندگان AHD ادعا مي کنند: اين سيستم با 960H / D1 سازگاري کامل دارد.
علاوه بر اين، دوربين AHD مي تواند به تلويزيون هاي معمولي به صورت مستقيم وصل و تصوير به درستي نمايش داده شود. در حالي که اگر دوربين HD-CVI به تلويزيون متصل شود تصاوير را نشان نمي دهد. براي ويدئو نمايش زنده / ضبط / پخش، دوربين هاي HD-CVI نياز به دي وي آر HD-CVI دارند. به نظر مي رسد، سري هاي خاصي از دوربين هاي AHD از حالت خروجي 960H پشتيباني مي کنند، که بسيار مناسب براي تست و نصب و راه اندازي با تلويزيون هاي معمولي مي باشد. از آنجا که تصاوير دوربين هاي AHD مي تواند در تلويزيون هاي معمولي به صورت مستقيم نمايش داده شوند اين سازگاري مزيت بزرگي در رقابت با HD-CVI خواهد بود.
اما اين موضوع را امتحان کرديم، اگر مشتريان نياز به استفاده از 960H روي دستگاه AHD داشته باشند، آنها بايد پارامترها در چندين منو DVR را تنظيم و راه اندازي مجدد نمايند.
در تست از دستگاه دی وی آر 4 کانال AHD به نتايج جالبي رسيديم:
يک قانون عجيب و غريب وجود دارد: کانال 1 و کانال 2 بايد رزولوشن مشابه (يکي از 720P/960H)، کانال 3 و کانال 4 نيز بايد روي رزولوشن مشابه (يکي از 720P / 960H) تنظيم شوند.
اين بدان معني است که غير ممکن است اگر مشتري بخواهد: روي يک دستگاه DVRچهار کاناله AHD، يک کانال 720P و 3 کانال 960H داشته باشد و يا يک کانال 960H و 3 کانال 720P يا کانال اول و سوم را در رزولوشن 720P و کانال دوم و چهارم را در رزولوشن 960H قرار دهد. يعني رزولوشن کانال ها دو به دو بايد مشابه باشند. شايد اين مورد ضعف بزرگي محسوب نشود و عملاً تعداد افرادي که به چنين تنظيمات خاصي احتياج دارند کم باشد. اما مسئله مهم ديگري نيز وجود دارد که بايد به آن توجه کرد. در حال حاضر نسخه (AHD 1.0) که از 720P پشتيباني مي کند وجود دارد و نسخه (AHD 2.0) که از 1080P پشتيباني مي کند در ماه هاي آينده عرضه خواهد شد.
اما AHD 2.0 سازگار با AHD 1.0 نخواهد بود، اين بدان معناست AHD فعلي تنها يک محصول موقت مي باشد، AHD واقعي نياز به چند وقتي صبر دارد.
برخي از توليدکنندگان، محصولات AHD خود را براي پوشش اين اختلاف، به صورت سريال AHD-A (که نشان دهنده استفاده از AHD 1.0 است)، سريال AHD-B (که نشان دهنده استفاده از AHD 2.0 است) عرضه خواهند نمود.

حفاظت و امنیت, سیستم های حفاظتی, اخبار حفاظت, حفاظت

در واقع، TVI هم مي تواند با اضافه شدن يک چيپ با 960H سازگاري داشته باشد (که به DVR هاي Hybrid معرف اند)، در اين حالت فقط کافي است دوربين 960H را مستقيم به دستگاه DVR متصل نموده و بدون نياز به تنظيم پارامترهاي مختلف، تنها با يک راه اندازي مجدد DVR، کار انجام خواهد شد.
بسياري معتقدند که قيمت DVRهاي TVI روز به روز به 960H نزديک خواهد شد و در پايان سال 2015 اين دو قيمت مشابهي خواهند داشت و البته در اين مدت به تدريج 960H از بازار خارج خواهد شد. بنابراين DVR هاي هايبريد اينچنيني (960H+720P/1080P) تنها يک محصول گذار به شمار مي آيند که نياز تطبيق پذيري اين دو سيستم (يعني HD و 960H) را برآورده سازند.
براي آگاهي از وضعيت رقابت بين اين سيستم ها، به اين مقايسه توجه فرماييد: دوربينAHD يک مگاپيکسلي از راه کار OV9712+NVP2431H استفاده مي کند، در حالي که دوربين HD-CVI يک مگا پيکسلي از راه حل PO3100K+DH9801 استفاده می کند. علاوه بر تفاوت در اين دو راه حل، قيمت تا حد زيادي متفاوت است، OV9712+NVP2431 که ماژول دوربين AHD مي باشد قيمتي برابر 6.5 دلار دارد ، و در مورد PO3100K+DH9801 هزينه اين ماژول دوربين تقريباً 10 دلار خواهد بود.
CVI در سيستم نظارت تصويري HD داراي استاندارد قابل قبولي است ولي اين سيستم هم هنوز در حال کامل شدن مي باشد.
يک توليد کننده (يعني کمپاني DAHUA) چيپ هاي ويديويي CVI را مي سازد و به چندين کارخانه ديگر مي فروشد در حالي که خودش هم بدون هيچ تغييري از همان چيپ براي محصولات خودش استفاده مي کند و به بازار عرضه مي کند. مثل بازي فوتبالي خواهد بود که داور مسابقه خودش بازيکن تيم هم باشد!!!
TVI و AHD چيپ ست هاي باز بشمار مي آيند، هر توليد کننده اي مي تواند از اين چيپ ست استفاده کند، لذا اين تکنولوژي ها را مي توان بيشتر بازار گرا دانست.

4. CVI, TVI, AHD کداميک محبوب تر خواهد بود؟

CVI توسط داهوا هدايت مي شود که به تازگي وارد بازار شده و پيش بيني وضعيت آينده آن دشوار است.
TVI توسط هايک ويژن هدايت مي شود و محصولات اين کمپاني تماماً با بهره گيري از تکنولوژي TVI ساخته مي شود و البته توليدکنندگان زيادي تمايل به استفاده از آن دارند، در حال حاضر بيش از 100 توليد کننده دوربين مدار بسته در جهان از اين فن آوري در محصولات خود بهره مي برند.
براي AHD، هر چند تقريباً هيچ توليد کننده اصلي آنرا هدايت نمي کند، وليAHD داراي مزيت در قيمت مي باشد.
اما تمامي اين تکنولوژي ها مشکل در بازاريابي دارند، چرا که مشتريان هنوز هم با اين تکنولوژي آشنايي ندارند و تبليغات خوبي هم در اين مورد صورت نگرفته است.

کدام يک در نهايت مورد توجه بيشتري قرار خواهد گرفت؟

اين بستگي به توانايي توليدکنندگان اين محصولات در بازاريابي دارد، اينکه کداميک در بازار سريع تر پذيرفته شود وابستگي مستقيمي به کيفيت و قيمت دارد. TVI تکنولوژي پر فروغي خواهد بود چرا که علاوه بر توليد و توسعه توسط يک شرکت معتبر جهاني با سابقه طولاني در توليد چيپ ست هاي دستگاه هاي آنالوگ سنتي، توسط کمپاني معتبر هايک ويژن براي توليد محصولات جديدش استفاده مي شود. اينها همه نويد بخش کيفيت بالا خواهند بود.
AHD و CVI پا به پاي هم پيش خواهند آمد و ظاهراً AHD تکامل يافته با داشتن برگ برنده قيمت از CVI پيشي خواهد گرفت.
در حال حاضر بعضي از توليد کنندگان تجهيزات نظارت تصويري اقدام به استفاده از هر دو تکنولوژي TVI و AHD در محصولات خود نموده اند به اين صورت که محصولات با کيفيت تر خود را با استفاده از TVI و محصولات با قيمت رقابتي خود را با AHD يا CVI به بازار عرضه مي کنند.
مسئله مهمي که جاي تأمل دارد اين است که کمپاني داهوا مدعي شده TVI و AHD به صورت غير مجاز به کپي برداري از تکنولوژي CVI در محصولات خود پرداخته اند و از همين روي اقدام به طرح دعوي عليه اين دو شرکت در دادگاه نموده است، به خصوص نسخه دوم AHD (AHD 2.0) که داهوا مدعي شده کپي برداري کامل بوده و به همين دليل است که هيچ اطلاعات فني موثقي در مورد اين نسخه شرکت NEXTCHIP منتشر نساخته است. اين مسائل ممکن است عرضه AHD 2.0 را به تعويق بياندازد و يا به کلي جلوي انتشار آن گرفته شود (البته ظاهراً قرار است براي ابتداي سال 2015 سري هاي 2 مگاپيکسلي AHD روانه بازار شوند). اين درحالي است که راه حل هاي 1.3MP/2.0MP تکنولوژي CVI هم اکنون در دسترس مي باشد، در حالي که AHD حداکثر تا 1.4MP را پوشش مي دهد. همچنين قابليت هاي کارآمد تکنولوژي CVI همچون انتقال صدا و فرمان زوم و فوکوس لنز هاي موترايز، تنها روي همان کابل کواکسيال تصوير، تست شده و تطبيق پذيري آن تأييد شده است.
با همه اين اوصاف قابليت تطبيق پذيري AHD با سيستم هاي آنالوگ سنتي و عرضه سري هاي تکامل يافته آن در آينده اي نزديک و قيمت مناسب آن نويد رقابت سختي بين اين سه تکنولوژي خواهد بود.

حفاظت و امنیت, سیستم های حفاظتی, اخبار حفاظت, حفاظت

امتیاز به مطلب

میزان رای بازدیدکننده گان: 100% - 3800 votes

100%

و اينک دوربين هاي مداربسته آنالوگ HD

Book rating: 100 out of 100 with 3800 ratings

نظرات (0)

هیچ نظری یافت نشد

نظر خود را اضافه کنید.

Posting comment as a guest. Sign up or login to your account.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

درباره ایران آلارم

گروه ایران آلارم در بهمن سال 1385 با راه اندازی سایت اینترنتی ایران آلارم فعالیت خود را شروع كرد و درهمان آغاز مورد اسقبال و توجه اكثر شركتها و افراد فعال در صنعت حفاظت و امنیتی ایران قرار گرفت. اساس و هدف این رسانه ایجاد یك شبكه اطلاع رسانی قوی و موثر برای بالا بردن سطح كیفی و كمی این صنعت بوده و می باشد .

بازگشت به بالا