با عضويت دركانال رسمی ايران آلارم در تلگرام از آخرين اخبار و سمينارها مطلع شويد ورود به کانال

Arrow up
Arrow down


تجهيزات مخفي

 حفاظت و امنیت, سیستم های حفاظتی, اخبار حفاظت, حفاظت

Compston با ارائه دهندگان کابل هاي حسگر پنهان شده در زمين به گفتگو نشسته است. کابل هاي حسگري که فوايد هنر و تکنولوژي از الکترومغناطيس تا آکوستيک به همراه صنعت پتروشيمي را در خود دارند و براي تشخيص دويدن، راه رفتن و حتی خزيدن سارقين و متجاوزين به محل، پيش از رسيدن آنها به فنس ها و گاردهای اطراف محوطه ی مورد نظر به کار می رود. از اين کابل ها مي توان به عنوان يک لايه امنيتي در مناطق استريل نيز استفاده کرد.
تکنولوژي کابل هاي حسگر درون زميني با پوشيدگي کامل خود ثابت کرده است که به طور خاص براي مقياس هاي بزرگ و مکان هاي کنترل شده مانند آنها که با صنايع پتروشيمي مرتبط هستند و همچنين مکان هايي که صاحبان آن مي خواهند که روش نپنهان و نامحسوسی را براي تشخيص سارقين ومتجاوزين بالقوه داشته باشند، ارزشمند است. گزينه‌هايي که امروزه با اين روش در مراکز خريد به کار برده مي شود شامل گستره‌ايي از سنسورهاي آکوستيک بر پايه فيبر نوري و راهکارهای تشخيص نفوذ با RF (فرکانس راديويي) را مي شود.
به گفته Rob Broomfield مدير اجرايي Future Fiber Technologies (FFT) اين شرکت يک خانواده کامل از سيستم تشخيص نفوذ را ارائه داده است. روش مهمي که توسط FFT تطبيق يافته است، راه حل هاي تشخيص نفوذ پيراموني محيط (PIDS) هستند که به ترتيب حسگرهاي فيبر نوري و Coherent Optical Time Domain Reflectometry (COTDR)هستند. "اين عمل مانند سنسورهاي آکوستيک است که نشانه‌هاي راه رفتن و يا حفر کردن و يا هر فعاليتي در زير سطح و روي سطح را شناسايي مي کند.
يکي از جنبه هاي مهم FFT، حسگرهاي فيبر نوري و COTDR است که کانون توجه Broomfield مي باشد و مربوط به عمليات محل يابي بوسيله سنسور از يک فاصله خيلي دور براي پاسخي موثر به وقايع احتمالي است. صحبت از فاصله ای در حدود 40 کيلومتر می باشد. اين شرکت انگشت بر پيشرفت هاي مهم در حساسيت سيستم ها و رديابي اطراف محل حوادث مي گذارد که به معني قابليت هاي طبقه بندي شده در ابزارهاي نرم افزاري است که براي حفظ همگامي جهت نصب لازم هستند.
Broomfield مي گويد که در درجه اول، ايجاد يک الگوي کابلي موثر و محل قرار گرفتن آن بسيار مهم است. "اينکار به شما اجازه مي دهد تا قابليت تشخيص را براي شناسايي انواع خاصي از حوادث به حداکثر برسانيد. "چالش هاي مرتبط، با توجه به گفته هاي اين شرکت، اين خواهد بود که چگونه براي مقابله با فعاليت هاي طبيعي "قوانين" درستي را ايجاد کنيم تا آلارم های اشتباه سيستم را به حداقل خود برسانيم؟
وی در کنار اين موضوع بر اهميت سيستم PIDS و داشتن توانايي براي مقابله با عوامل جغرافيايي محيط و شرايط آب و هوايي مختلف که مي توانند بر حساسيت و دقت سيستم در زمان استقرار آن تاثير بگذارند، تاکيد مي کند. براي مثال مي گويد وقتي سيستم هاي فيبر نوري در هنگام استفاده از کابل درون زميني به علت وجود آب هاي سطحي دچار مشکل مي شوند، ما از تکنولوژي هاي جايگزين و راه حل هاي PIDS استفاده مي کنيم. گام هاي بلندي در ابزارهاي نرم افزاري موجود برداشته شده است که اجازه مي دهند سيستم PIDS در محيط هاي اقليمي مختلف ادغام و مستقر گردد. ما در حال حاضر تجربه بيش از 12 سال استفاده از اين سيستم را در سطح جهان و در برخي از سخت ترين آب و هواهاي اقليمي و مقابله با اينگونه موقعيت ها داريم.
واقعيت اين است که کابل هاي حسگر درون زميني به تنهايي به عنوان يک سيستم امنيتی مورد استفاده قرار نمی گيرند، اما به عنوان بخشي از راه حل هاي امنيتي گسترده تر به کار می روند. در FFT ما روش امنيتي لايه بندي را تطبيق داده ايم. استفاده از تصاوير و تاييد محيط هاي پذيرش شده و خاص يک اقدام معمولي است که مورد استفاده قرار مي گيرد و ما غالبا سنسورهاي درون زميني را در مناطق استريل(ورود ممنوع) مابين پايه دو حصار مستقر مي کنيم و همچنين از سيستم نصب نرده بر حصارها در PIDS جهت شناسايي افرادي که از آنها بالا مي روند و يا به قطع اين حصار ها مي پردازند، استفاده مي کنيم.

ميدان حجمي

Bob Kirkaldie، مدير فروش، بر اساس چندين دهه تجربه تخمين مي زند که تکنولوژي سنسور RF روشي است که براي کابل هاي سنسور درون زميني انتخاب خواهد شد. آخرين نمونه آن MicroTrack II است که شامل يک واحد پردازشگر و دو کابل جفتي سنسور با محدوده پوشش 400 متر براي هر پردازنده است. در اين زمينه ترکيبي از سنسورها يک ميدان حجمي و يا به عبارت ديگر يک ميدان راديويي بالاتر از سطح ايجاد مي کند و مانند اين است که يک آنتن راديويي داشته باشيد. يک کابل انتقال دهنده در حدود 20 سانتي متر در زير خاک قرار داده مي شود و سپس يک کابل گيرنده در فاصله 1.5 متري در امتداد آن قرار مي گيرد. اين ميدان بين اين دو قرار مي گيرد که ما از آن به عنوان دستگاه فرکانس راديويي(RF) نام مي بريم. "طبق گفته Kirkaldie اين نظريه وجود دارد که اگر افرادي از ميان اين ميدان عبور کنند، به دليل آنکه 80٪ بدن آنها از آب تشکيل شده است ايجاد اختلال در اين ميدان مي کنند و در نتيجه تشخيص داده مي شوند.
Kirkaldie مي گويد چنانچه اجراي راه حل فرکانس راديويي (RF) با درايت انجام گيرد اين امکان وجود خواهد داشت که هر وارد شونده غير مجازي از فاصله 3 متر مانده به اين جفت کابل مورد شناسائي قرار داد. Kirkaldie مي گويد: "ما اولين شرکتي هستيم که اين ايده را مطرح کرده ايم و ارزش آن در اين نهفته است که به جاي داشتن يک منطقه 100 متري و سنسورهايي با عمر تقريبا يک ساله که در صورت تشخيص، زنگ هشداري را به صدا در مي آورند، مي توان با ارسال سيگنال به شکل دقيق تري محل قرار گرفتن متجاوز را تشخيص داد. اين تشخيص محل استقرار سارق يا متجاوز، تغييري تکان دهنده و بزرگ در دنياي سنسورهاي محيطي در سال هاي اخير است. اين سنسورها يا درون زمين قرار مي گيرند و يا به رديفي از حصارها متصل مي شوند.
زماني که راه حل مبتني بر RF اجرا مي شود، از به وجود آمدن بعضي از شرايط بايستي جلوگيري کرد. مواردي مانند زمين هايي با موج و شيب ملايم مناسب هستند اما با تئجه به ماهيت ميدان امواج راديويي، موضوع جريان آب های جاری از اهميت بسزايي برخوردار است. "منظور آب هاي ناشي از بارش باران نيست بلکه يک جريان کوچک از آبي زه کشي شده از يک ساختمان مي تواند تاثير گذار باشد." Kircaldie تاکيد مي کند که مي توان با در مسير قرار دادن دوباره آب در زير کابل، اين تاثير را کاهش داد "شما حتي لازم نيست اينکار را هم انجام دهيد، ساده ترين راه در واقع اين است که سنگ هاي خرد شده را در سرتاسر منطقه قرار دهيد تا موج سطحي به وجود نيايد."

تغيير حسگر

Mark Novak مدير عامل Senstar مي گويد: مزيت هاي نسبي راهکاری مبتنی بر کابل کواکسيال و فيبر نوري داخل زيرزمينی، يک گام از رقبا پيش افتاده است، بخصوص از وقتي Senstarبزرگترين توليد کننده در جهان در سيستم تشخيص متجاوز محيطي (PIDS) به تازگي قرارداد خريد با Optellios که در تکنولوژي حسگرها در فيبر نوري شناخته شده است را امضا کرده است. پيشنهادي که اين شرکت براي خاورميانه به Senstar ارائه کرده است omnitrax است که نسل پنجم حسگرهاي تشخيص متجاوز به حريم، مربوط به فضاي باز را پوشش مي دهد. "اين است که به آن گاهي اوقات به عنوان يک راه حل کواکسيال درون زميني يا الکترومغناطيس و يا فرکانس راديويي و رادار هدايت اشاره مي شود و حتي به شوخي به آن "leaky coax" نيز گفته مي شود. نواک تاکيد مي کند که Senstar داراي سابقه طولاني در اين مورد است. "ما اولين نسخه از اين محصول را تقريبا 30 سال پيش ارائه داده ايم و قابليت هاي آن را در طول اين سال ها بهبود و گسترش داده ايم. اين تکنولوژي يک فن آوري بسيار قابل اعتماد و موثر است که حداقل اشتباه را در به صدا در آوردن زنگ هشدار ايجاد مي کند.
ويژگي هاي جديد اين سيستم عبارتند از 'تکنولوژي مسافت يابي" که قادر است هدف را با خطاي احتمالي يک متري تشخيص و اطلاعات مربوط به آن را به تکنولوژي شخص ثالث يعني به دوربين هايي با ديسک ptz و بخش کنترل و فرمان انتقال دهد. به دليل حساسيت هاي تجاري، نواک با احتياط صحبت مي کند و درباره چگونگي دستيابي به اين دقت تا به حال مورد زيادي را فاش نکرده است. کافي است تا گفته شود که پيشرفت مربوط به پردازش سيگنال هاي ديجيتال و برخي از اصول در تجزيه و تحليل سيگنال ها مبتني بر وقت و زمان مي باشد.
وی بيان مي کند که يکي ديگر از واقعيت هاي قابل توجه در مورد تکنولوژي به کار گرفته شده توسط Senstar اين است که اين کابل خود يک رسانه انتقال قدرت و اطلاعات است "اين بدان معني است که استقرار واحدي از omnitrax با يک دستگاه پردازش، قادر به پشتيباني و حفاظت تا شعاع 800 متري در اطراف خود است. بنابراين شما تکنولوژي حسگر 4 کيلومتري را با قدرت بيشتر و يا نقاط ارتباطي بيشتري از داده ها، دارا هستيد.
بنابراين سوال اين خواهد بود که تکنولوژي تصوير احتمالي آينده از کابل حسگر درون زميني در ارتباط با فيبر نوري چه خواهد بود؟ نواک بر اين عقيده است که با توجه به معماري فيبر نوري، ظاهرا راه حلي معقول و اقتصادي براي حفاظت از دارايي ها به شکل خطي وجود خواهد داشت. "ما در حال صحبت کردن در مورد استقرار يک آيتم الکترونيکی با پرتاب طولاني از کابل فيبر نوري تا 10، 20، 50 کيلومتر و حتي بيشتر در محيطي کنترل شده هستيم." از ديدگاه Senstar، به دليل آنکه اين راه حل‌ها عمدتا براي محيط هاي امنيتي در سطح بالا بکار برده مي شوند، در زمينه استفاده از فيبر نوري بايستي احتياط لازم را به عمل آورد و اين از نظر قابليت اطمينان به شکل مطلق در تکنولوژي سنسور مي باشد. Novak مي گويد آزمايشات ما در ارتباط با فيبر در حال پيشرفت است و به شکل ساده بايد بگويم که اين تکنولوژي هنوز در مراحل اوليه خود است و هنوز در حال گسترش و توسعه است. او اضافه مي کند که مسئله اصلي در اين موضوع، تنوع موجود در خاک است که اثرات مستقيم بر فيبري که در دل آن قرار مي گيرد، خواهد گذاشت. در حاليکه که کابل RF را مي توان در دل هر نوعي از زمين به دليل درجه کنترل آن، قرار داد.
بنابراين ظاهرا نتيجه اين خواهد بود که در زمينه کابل هاي درون زميني RF و روش مبتني بر فيبر نوري، هر کدام از آنها طرفداران خودشان را براي حفاظت از محيط در مقابل متجاوزين دارا هستند. ظاهرا تکنولوژيRF هنوز هم به دليل آنکه پيش از فيبر نوري به بازار معرفي شده است، تسلط بيشتري برآن دارد. البته توجه بيشتري به گسترش و اصلاح قابليت‌ها در فيبر نوري از نظر اطمينان به آن و همچنين از نظر مقرون به صرفه بودن مي شود. مسئله‌ايي که فروشندگان RF مدعي هستند که هزينه‌هاي آن در اين لحظه در حال پايين آمدن است که البته گذشت زمان اين را نشان خواهد داد.

امتیاز به مطلب

میزان رای بازدیدکننده گان: 100% - 3800 votes

100%

تجهيزات مخفي

Book rating: 100 out of 100 with 3800 ratings

نظرات (0)

هیچ نظری یافت نشد

نظر خود را اضافه کنید.

Posting comment as a guest. Sign up or login to your account.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

درباره ایران آلارم

گروه ایران آلارم در بهمن سال 1385 با راه اندازی سایت اینترنتی ایران آلارم فعالیت خود را شروع كرد و درهمان آغاز مورد اسقبال و توجه اكثر شركتها و افراد فعال در صنعت حفاظت و امنیتی ایران قرار گرفت. اساس و هدف این رسانه ایجاد یك شبكه اطلاع رسانی قوی و موثر برای بالا بردن سطح كیفی و كمی این صنعت بوده و می باشد .

بازگشت به بالا