با عضويت دركانال رسمی ايران آلارم در تلگرام از آخرين اخبار و سمينارها مطلع شويد ورود به کانال

Arrow up
Arrow down


چگونه در تاريکي بهتر ببينيم؟

۵ خصوصيت که دوربين هاي قابل استفاده در نور کم بايد داشته باشند.

مصرف کنندگان اينگونه دوربين ها در هنگام خريد بايستي به ويژگي هايي از قبيل توانايي، True Day Night شاتر ديجيتالي با سرعت پايين، قابليت کاهش نويز ديجيتالي؛ حباب هاي رنگي و فشردگي بالاي فرمت h.264 و... توجه نمايند.
چه درست باشد و چه نادرست، دوربين هاي IP به عملکرد ضعيفشان در نور کم مشهورند و از آنجا که شرايط کم نور تقريبا در محل نصب دوربين مدار بسته وجود دارد، به رغم تمام مزاياي گسترده آنها بسياري از سازمان ها از به کارگيري اين تکنولوژي به همين دليل خودداري مي کنند.
چالش هاي ذکر شده بيشتر از اينکه به ارسال تصاوير روي دوربين هاي IP ربط داشته باشد، به سنسورهاي CMOS مربوط است که در اين دوربين ها به کار مي رود. در گذشته، اين سنسورها رزولوشن مگاپيکسلي بالاتري را ارائه مي دادند، اما نمي توانستند با سنسورهاي CCD که در مواقع عدم وجود نور کافي در دوربين هاي آنالوگ به کار مي روند، هماهنگ شوند. بنابراين برخي از دوربين هاي IP در نور کم تصاويري دانه دانه توليد مي کنند که نه تنها وضوح تصوير را کاهش مي دهد بلکه به پهناي باند بالاتر و افزايش ذخيره سازي مي انجامد، زيرا تکنيک هاي فشرده سازي دانه دانه بودن را به عنوان حرکت در تصوير تلقي مي کنند.
در طي سال هاي گذشته، پيشرفت هاي بزرگ تکنولوژي، دوربين IP را در شرايط نور پايين خيلي کاراتر نموده است. سازندگان دوربين با پيشرفت هايي که در حوزه توليد سنسورهاي تصوير، فرمت هاي فشرده سازي و قدرت پردازش تصوير به دست آوردند موفق به غلبه بر بسياري از مشکلات فوق شدند. فرمت فشرده سازي H.264 استفاده از پهناي باند را مديريت مي کند، و همچنين عناصر حساس تر در سنسورهاي تصاوير با کيفيت تري را به دست مي دهند. سازندگاني که به اميد استفاده از پيشرفت ها در توليدات خود هستند، بايستي به دنبال ويژگي هايي در دوربين هاي IP در نورهاي ضعيف باشند که در ادامه گفته مي شود.

حفاظت و امنیت, سیستم های حفاظتی, اخبار حفاظت, حفاظت,

۱ـ True Day Night

اين ويژگي با استفاده از مکانيزم فيلترهاي حذف مادون قرمز بدست مي آيد. بسياري از سنسورهايي که در دوربين هاي نظارتي امروزه به کار مي روند علاوه بر اشعه مادون قرمز (۷۵۰ نانومتر تا ۱۱۰۰ نانومتر) به نورهاي مرئي که چشم قادر به ديدن آن است (۳۸۰ نانومتر تا ۷۴۰ نانومتر) حساس هستند. اشعه مادون قرمز از منابعي مانند نور خورشيد، نور ماه، لوازم هالوژني ساطع مي شود.
متأسفانه براي افزايش دقت در توليد رنگ ها، بسياري از نورهاي مادون قرمز بايستي فيلتر شوند. تعدادي از دوربين ها با استفاده از فيلترهاي مادون قرمز که در جلوي سنسور مانند عينک آفتابي قرار مي گيرد اين کار را مي کنند. اما دوربين هايي با خاصيت True Day Night مي توانند در شرايطي که سطح نور به کمتر از مقدار معيني رسيد، بدون استفاده از اين عينک هاي آفتابي اين کار را بکنند. اين ويژگي اين امکان را مي دهد که قسمت بيشتر نور مرئي و اشعه مادون قرمزي که موجود است به سنسور برسد، که به طور قابل ملاحظه اي عملکرد در نور ضعيف را بهبود مي دهد.
به علت فيلتر کردن و جلوگيري از ورود نورهاي مادون قرمز، دقت رنگ در اين حالت بسيار پايين است. خيلي از پياده سازي هاي داده هاي رنگي را به طور حذف مي نمايند و از تصاوير سياه و سفيد استفاده مي کنند که بسيار کاربردي تر است و نويزهاي رنگي هم ندارد. که هم وضوح تصوير را بالا مي برد و هم مشکل دانه دانه بودن تصاوير، که در انکودر (فشرده ساز) به عنوان حرکت تلقي مي شود را حل مي کند. زماني که انکودر (فشرده ساز) يک تصوير را با سطح بالايي از حرکت يا نويز فشرده مي سازد، مصرف پهناي باند نيز به طور نجومي افزايش پيدا مي کند.
از ديگر تفاوت هاي true day night روشي است که سازندگان در زمان حذف آي آر سي اف (فيلترهاي حذف مادون قرمز) به کار مي برند. سازندگان بهتر در اين مواقع اين فيلترها را با يک شيشه غيرواقعي که اختلاف طيفي بين نور مرئي و نور ماون قرمز را به حداقل مي رساند، جايگزين مي کنند. اين کمک مي کند که تصاوير پايداري فوکوس خودکارشان را نگه دارند.
مراقب اين باشيد که بعضي از دوربين ها يک ‹‹Quasi›› و يا ويژگي ''شبه Aay & Night '' دارند که با true day night متفاوت است. اين دوربين ها زماني که سطح نور کم مي شود، تصاوير سياه و سفيد توليد مي کنند، اما هيچ مکانيزمي براي حذف عينک آفتابي هاي فيلتر مادون قرمز ندارند. بنابراين نمي توانند از نور مرئي و مادون قرمز موجود بهره ببرند. ادبيات بازاري با اين واژه ها مشتريان را گمراه مي کند. پس در هنگام خريد مراقب باشيد دوربين مورد علاقه تان کدام ويژگي day & night را دارد.
علاوه بر آن به اين مطلب هم توجه داشته باشيد که به کارگيري لنزهاي تصحيح مادون قرمز با دوربين هاي true day night بسيار توصيه مي شود. از آنجا که طيف نور مرئي و مادون قرمز در گروه هاي طول موجي متفاوتي هستند، در نقاط مختلفي متمرکز مي شوند، بنابراين زماني از حالت سياه سفيد به رنگي تغيير مي کند، مشکل تغيير فوکوس را ايجاد مي کند. از ديگر مزاياي لنزهاي تصحيح مادون قرمز خودکار با کيفيت، تماس هاي کمتر سرويس هاي خدماتي براي تصحيح نقطه هاي فوکوس، است.

۲ـ شاتر ديجيتال با سرعت پايين

شاتر الکترونيکي دوربين ها در شرايطي که نور کم است، با کاهش سرعت خود، نور بيشتري را به سنسور دوربين مداربسته مي رساند که عملکرد دوربين را در اين وضعيت بسيار بالا مي برد. اين خصوصيت البته معايبي به همراه دارد، از جمله آن مي توان به نويزي شدن تصوير و محو شدن اشياء در حال حرکت اشاره نمود.
اين نکته را بايد مدنظر داشته باشيد که اين شاتر ديجيتالي در اين دوربين ها چقدر خوب پياده سازي شده است. تمام به کارگيري شاتر با سرعت پايين با هم مساوي نيستند. علاوه بر نويز و محو تصاوير، مراقب اين هم باشيد که دوربين چقدر سريع به سطوح نور در حال تغيير هستند، واکنش نشان مي دهد، و چقدر خوب مي تواند خود بازيابي کنند. يک پياده سازي ضعيف مي تواند براي ۵ تا ۱۰ ثانيه يعني مدت زماني که دوربين در حال بازيابي به سطح مناسب است تصاوير را به طور کامل از دست بدهد.
بيشتر شاترهاي آهسته هميشه انتخاب بهتري نيستند. در برخي صحنه هايي که اشيا متحرک داشتند، ملاحظه شد هر چيزي که سرعتي بالاتر از ۳/۱ يا ۴/۱ ثانيه داشته باشد، به علت محو شدن عملا غيرقابل استفاده مي شود. در سرعت ۲/۱ ثانيه کسي که به داخل محدوده دوربين وارد شده و در حال دويدن باشد، ديگر ديده نمي شود.

۳ـ کاهش نويز ديجيتال

اين ويژگي با حذف برخي از نويزهاي رنگي و درخشان که در تصاوير گرفته شده در نور کم مشاهده مي شود، کيفيت آنها را بالاتر مي برد، مانند خصوصيات ديگري که ذکر شد، اين ويژگي حساسيت در نور پايين را زياد نمي کند، اما به تشخيص شيء و کاهش نيازهاي ذخيره سازي و پهناي باند کمک خواهد نمود. معايبي نيز دارد از جمله اينکه در اشيا متحرک در تصاوير لکه ايجاد مي کند، تصاوير قطعه قطعه يا با لبه هاي مات و محو شده ايجاد مي کند. همانطور که در مورد شاتر ديجيتال گفته شد، در هنگام خريد دوربين ها بايد نسبت مزايا به معايبشان را در نظر گرفت. کاربران همچنين بايد به اين نکته توجه کنند که آيا اين خصوصيت بر عملکرد دوربين ها در نور زياد تأثيرگذار است يا خير، قطعا نبايد اينگونه باشد.

۴ـ حباب هاي رنگي

اين از مواردي آشکار و مشخصي است که اغلب وقتي پروژه ها پيشنهاد مي شوند، ناديده گرفته مي شود. بسياري از دوربين ها امروزه گنبدي شکل هستند، که به يک محفظه حباب مانند نياز دارند. اگر هدفتان عملکرد بي نقص اين دوربين ها براي کاربردهاي خاصي است، حتما توجه کنيد که اين حباب ها رنگ شده يا دودي نباشند. بسته به مواد استفاده شده آنها ۱ تا ۲ اف-استاپ (واحد ديافراگم) تيره تر از يک حباب واضح هستند. براي هر واحد، نصف کل نور از دست مي رود به اين معني که مقدار نوري که به سنسور مي رسد، ۵۰درصد (يک واحد ديافراگم) و يا ۷۵ درصد (۲ واحد ديافراگم) تنها به علت حباب کاهش پيدا مي کند.

۵ـ فشرده سازي H.264 با پروفايل بالا

پروفايل هاي گوناگوني موجود است که کاربران بايد اطلاع داشته باشند هر سازنده اي از کدام پروفايل استفاده مي کنند. پروفايل هاي بالا به طور کلي به پردازنده هاي ويژه تري نياز دارند، و براي يک سازنده توليد آنها سخت تر خواهد بود. اما نتيجه نهايي بسيار ارزشمند خواهد بود، که تلاش انجام شده را ثمربخش خواهد ساخت.
خريداران بايد به پياده سازي پروفايل اوليه H.264 آگاه باشند. پروفايل هاي بالا براي رسانه هايي چون بلو-ري استفاده مي شود، پروفايل هاي ابتدايي براي کاربردهايي مانند کنفرانس از راه دور مورد استفاده قرار مي گيرند. استانداردهاي کيفيت تصوير بين اين دو پروفايل کاملا واضح هستند، و نيازي به توضيح ندارند.

حفاظت و امنیت, سیستم های حفاظتی, اخبار حفاظت, حفاظت

اگر شما به عملکرد دوربين در نور ضعيف اهميت مي دهيد، انتخاب هايتان را در جاهايي که قرار است مورد استفاده قرار بگيرند، آزمايش کنيد. اين کار براي کاربران نهايي که به عملکرد دوربينشان در هر شرايطي از جمله در نور ضعيف اهيمت مي دهند، عادي است. در انتهاي روز، شما به طور قطع اطمينان داريد که بهترين تکنولوژي را براي کاربرد مورد نظرتان انتخاب نموده ايد.

امتیاز به مطلب

میزان رای بازدیدکننده گان: 100% - 3800 votes

100%

چگونه در تاريکي بهتر ببينيم؟

Book rating: 100 out of 100 with 3800 ratings

نظرات (0)

هیچ نظری یافت نشد

نظر خود را اضافه کنید.

Posting comment as a guest. Sign up or login to your account.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

درباره ایران آلارم

گروه ایران آلارم در بهمن سال 1385 با راه اندازی سایت اینترنتی ایران آلارم فعالیت خود را شروع كرد و درهمان آغاز مورد اسقبال و توجه اكثر شركتها و افراد فعال در صنعت حفاظت و امنیتی ایران قرار گرفت. اساس و هدف این رسانه ایجاد یك شبكه اطلاع رسانی قوی و موثر برای بالا بردن سطح كیفی و كمی این صنعت بوده و می باشد .

بازگشت به بالا