با عضويت دركانال رسمی ايران آلارم در تلگرام از آخرين اخبار و سمينارها مطلع شويد ورود به کانال

Arrow up
Arrow down


اگر چهره همخوانی داشته باشد

حفاظت و امنیت, سیستم های حفاظتی, حفاظت, دوربین مداربسته, حفاظت ساختمان, حفاظتی, سیستم های حفاظتی, امنیت, استانداردحفاظت مغازه , مرکز بین المللی آموزش, کنترل حفاظت ساختمان, کنترل حفاظت مغازه, کنترل هوشمند حفاظت و امنیت, کنترل dvr,  , اخبار حفاظت, خرید دوربین مداربسته, هتل حفاظتی, مدرک بین المللی سیستم حفاظت و امنیت,خرید دوربین مداربسته,دوربین مداربسته ارزان

 

تکنولوژي CCTV براي آشکار کردن و تشخيص چهره، درحال ايجاد تاثيري واقعي در بازار نظارت خرده فروشي يا همان مغازه ها و فروشگاه ها است.
زماني که اين تکنولوژي به مبحث آشکارسازي و انطباق چهره ها در يک محيط خرده فروشي وارد مي شود، صف گسترده اي از راهکارها و محصولات در راستای آن ظهور مي کنند. برخي از اينها اصولا به عنوان يک ابزار هوش تجاري براي آناليز سن و جنسيت مشتري دارند استفاده مي شوند. در ساير موارد، هنوز تمرکز خيلي زياد بر ديدگاه جلوگيري جرم است که اگر متخلفين قبلي به فروشگاهشان برگشتند، به کارمند امنيت هشدار دهد.
شناسايي اين دزدان مغازه قبل از اينکه دوباره تخلف کنند يک چالش کليدي است. دکتر Rustom Kanga مدير ارشد اجرائي در متخصصين تشخيص چهره iOmniscient مي گويد که بعضي از فروشگاه هايي که با آن کار مي کنند داراي ليستي از بيش از 500 نفر هستند که ممکن است به اين فهرست وارد شوند. بيشتر آنها اين افراد را قبلا دستگير کرده اند ولي آنها به برگشتن ادامه مي دهند. ولي کارمند بدون دستيار احتمالا تمام اين متخلفين را نمي تواند شناسايي مي کند. بنابراين آنچه ما انجام داده ايم، قرار دادن سيستم هاي تشخيص چهره براي کمک است. در يک محيط کاملا کنترل نشده شبيه اين، شما مطمئنا به 99% دقت دست نمي يابيد، ولي اگر بتوانيم 7 يا 8 تا از آن 10 نفر را تشخيص دهيم بهتر از هيچی است (يعني کاچي بهتر از هيچي است. Kanga تاکيد مي‌کند که خرده فروشي از ساير کابردهاي آشناي تشخيص چهره نظير کنترل پاسپورت که در آن افراد بايد در جلوي يک دوربين با رزولوشن بالا بايستند، خيلي دور شده است: «در يک مرکز خريد شما اين نعمت را نداريد که فرد زير دوربين بايستد. مشتريان، تمام وقت به اطراف حرکت مي کنند و شما افراد زيادي را با پايگاه داده بسياري از افراد مقايسه مي‌کنيد.

هوش خرده فروشي

کانگا اشاره مي کند که خرده فروشان با دورنماي تجاري به طور فزاينده اي دارند تلاش مي‌کنند که آمارگيري گروه سنی مشتريانش را به خوبی انجام دهد: «ما مي توانيم در اين عرصه با تشخيص سن و جنسيت به اهداف بازاريابي نيز کمک کنيم بنابراين آنها براي مثال مي دانند که چه تعداد مرد و چه تعداد زن از ميان مناطق خاص عبور مي کنند و سن تخميني آنها را نيز مي دانند». او احساس مي کند که اين تکنولوژي هنوز خيلي در طفوليت خودش است: «اين تکنولوژي در حال تکامل است، دقت در اينجا نيز واقعا حساس است. براي مثال، اگر شما به سيستم، چهره هاي آسيايي را آموزش دهيد، اين سيستم ممکن است به خوبي روي چهره هاي آفريقايي عمل نکند.»
به طور جالب توجه، يک خصوصيت جديدي که iOmniscient آن را شتاب داده است تا طي سال گذشته ارائه کند، توانايي نشان دادن واقعي حرکت يک چهره در يک جهت خاص است: «اگر يک شخص از يک راهرو پايين مي آيد و سرش را به پهلو مي چرخاند، ما مي توانيم حالا اين را به طور خودکار با آخرين راه‌کارمان تشخيص دهيم و براي مثال بگوييم که براي يک ثانيه او به سمت يک صفحه نمايش يا پوستر خاص درون فروشگاه نگاه کرده است».

افزايش ارزش

براي Gary Lee، مدير توسعه تجارت جهاني شرکت امنيت Herta، يک پيشرو جهاني در توسعه راهکارهای تشخيص چهره، اين نوع از راه حل ها مطمئنا کشش براي اهداف هم امنيتي و هم بازاريابي را دارد بدست مي‌آورد: «ما دريافته ايم که مراکز خريد خيلي به اين تکنولوژی علاقمندند چون اين يک توانايي در بعد امنيت براي پاسخ به مسائل بحراني آنها است که مي تواند هر چيزي از دزدان مغازه تا مزاحمين به طور کلي و چيزهاي پليدتر نظير تروريست هاي مظنون باشد.»
لی تاکيد مي کند که با همان دوربين ها، PCها، و سخت افزار، مشتريان شرکت امنيت هرتا مي توانند به سادگي، بسته نرم افزاري ديگري که به آنها دسترسي به تمام آماره هاي آماري افرادي که نگاه مي‌کنند را مي دهد، را نصب کنند: «براي اهداف بازاريابي اين نرم افزار واقعا به کمک هر داده اي در مورد مردم نياز ندارد. آنها به سادگي به عنوان اعداد رفتار مي شود ولي ما مي توانيم بگوييم که: چه تعداد افراد را ديده ايم، با چه دقتي، چه زماني، چه جنسيتي دارند، سن آنها، زمينه نژادي، حتي اينکه آيا آنها عينک دارند و چه مدت در جلوي يک دوربين خاص ايستاده اند. تمام اين چيزها به بازگشت سرمايه افزوده به صاحب مرکز خريد براي زيرساخت PC و دوربيني که قرار داده اند، کمک مي کند».
با سوال درمورد اينکه چه سني کنترل مي شود، لی مي گويد که نرم افزار شرکت امنيت Herta مايل است که سن را در گروه بندي تشخيص دهد: «اينها معمولا چهار فاصله سني هستند، با اين حال، هرچه دوربين بيشتر به يک چهره نگاه کند، دوربين دقيق تر مي شود بنابراين اين مي تواند کاهش يابد. برحسب رزلوشني که براي تشخيص يک چهره نياز است، کار با چهره هاي خيلي خيلي کوچک در يک جمعيت خيلي سخت است ولي در تجربه اش، پيکسل هاي 70×70 براي بسته نرم افزاري بازاريابي زيستي(BioMarketing) و نظارت زيستي(BioSurveillance) الگوريتم چندگانه پيشرفته شرکت هرتا براي عمل کردن به طور موفق کافي است.

يک چشم انداز جديد

يک روند رو به رشد به سمت استفاده از تحليل ها براي هوش بازاريابي وجود دارد. JeroenCleijne مدير بازاريابي و محصول اروپايي در پاناسونيک مي گويد: «آشکارسازي چهره، شمارش افراد، معطل کردن- جاييکه مردم خسته مي شوند اگر که در يک محيط خاص بيش از يک دقيقه باشند- و توانايي علامت گذاري افراد، و سپس ديدن اينکه چگونه از ميان فروشگاه راه مي روند همگي تجزيه و تحليل‌هاي امنيتي توسعه يافته رايج هستند ولي حالا مي گوييم که ما بايد به اِعمال اينها با يک روش متفاوت نيز فکر کنيم.»
مثالی که اين را ثابت می کند، انطباق چهره است: «معمولا اگر که يک فرد به يک فروشگاه وارد شود، با انطباق چهره مي توانيم آن را انجام دهيم و مي دانيم که آنها قبلا چيزي را از خرده فروش دزديده اند يا نه. بنابراين يک زنگ خطر هشدار دهنده به صدا در مي آيد که اين از نقطه نظر امنيت منفي است. از طرف مقابل، آنچه که مي توانيم از يک ديدگاه مثبت با منابع يکسان نيز انجام دهيم، اين است که اگر يک مشتري «VIP» خوب آمد يک تذکر ايجاد مي شود بنابراين يک کارمند از قبل مطلع مي شود و آنها مي‌توانند به سرعت به آن سو بروند و با او صحبت کنند. در واقع، داريم همان تکنولوژي را به کار مي بريم ولي يک رويکرد کاملا متفاوت را اتخاذ مي کنيم. Cleijne مي‌گويد: «جنبه ديگر تشخيص چهره به عنوان يک ابزار تجارت، پتانسيل محاسبه کردن زمان بين ورود و خروج فرد تا اينکه به آنها واقعا خدمات ارائه شود است. اين تمايل به ويژه براي سرعت بخشيدن به خروجي هاي مواد غذايي(مثلا در رستوران ها) است.
با مبحث دقت تحليل هاي ويدئويي امروز، براي شمارش افراد کاملا محتمل است که به يک سطح بالايي از حدود 95% و براي تشخيص چهره و تشخيص سن حدود 85% دست يابيم. براي سن، نمي توانيد هرگز بگوييد که دقيقا يک فرد چه سني دارد از اين رو هميشه اشتباهات وجود خواهد داشت. البته زماني که امنيت را بررسي مي کنيد هميشه مي خواهيد که دقتي تا حد ممکن بالا را داشته باشيد.
براي اهداف بازاريابي به وسيله مقايسه کردن، هرچيزي يک مزيت است بنابراين 80% يا 85% کاملا قابل قبول است چون حالا يک خرده فروش به نوعي از اطلاعات ارزشمند دست يافته است که در غير اينصورت دريافت نمي کرد. براي مثال يک خرده فروش ممکن است کشف کند که بين 10 صبح و 12 ظهر در يک روز خاص اکثريت مشتريان زنان با سن بين 40 تا 50 هستند، از اين رو آنها مي توانند نمايشگر هاي ديجيتالشان و ساير فعاليت هايشان را مطابق با آن وفق دهند.

حفاظت و امنیت, سیستم های حفاظتی, حفاظت, دوربین مداربسته, حفاظت ساختمان, حفاظتی, سیستم های حفاظتی, امنیت, استانداردحفاظت مغازه , مرکز بین المللی آموزش, کنترل حفاظت ساختمان, کنترل حفاظت مغازه, کنترل هوشمند حفاظت و امنیت, کنترل dvr,  , اخبار حفاظت, خرید دوربین مداربسته, هتل حفاظتی, مدرک بین المللی سیستم حفاظت و امنیت,خرید دوربین مداربسته,دوربین مداربسته ارزان

دوربين هاي دام با يک تفاوت

Joel White مدير ارشد شرکت محصولات امنيت Tyco مي‌گويد که بعضي از آخرين (دوربين هاي) ميني دام همانطور که با دوربين هاي شرکت American Dynamics نشان داده شده است، داراي آشکارسازي چهره توکار استاندارد هستند: «زماني که در مورد تحليل هاي اعمال شده به چهره ها فکر مي کنيد نياز داريد بدانيد که کجا چهره ها واقعا در صحنه هستند. دوربين هاي ما آن را انجام مي دهند و سپس مختصات مهم چهره را به NVR مي دهند. اين فقط شروع فرايند است: زماني که تاييد مي کنيد که کجا چهره ها هستند تا چيزهايي نظير تشخيص جنسيت يا تشخيص يک چهره انجام شود، نيز به آنچه که «تکنولوژي پشتيباني» ناميده شده است نياز است يا حتي به پايگاه داده هاي چهره هاي شناخته شده براي اينکه اين مقايسات انجام شود نياز است.
در هر صورت آشکار سازي و تشخيص چهره ها در زمان هايي که از قبل پيش بيني نشده است نياز است که انجام شود. انقلاب در قابليتي که در اينجا آن را لمس کرده ايم مطمئنا احتمالات شگرفي را براي خرده فروشان ارتقا مي دهد تا نه تنها امنيت فرضياتشان را افزايش دهد بلکه به طور فزاينده اي گردآوري هوش تجاري ارزشمند را براي راندن به جلو عملياتشان در يک راه مستقيم تر، کارامدتر، و بيشتر دوستدار مشتري، افزايش دهد.

امتیاز به مطلب

میزان رای بازدیدکننده گان: 100% - 3800 votes

100%

اگر چهره همخوانی داشته باشد

Book rating: 100 out of 100 with 3800 ratings

نظرات (0)

هیچ نظری یافت نشد

نظر خود را اضافه کنید.

Posting comment as a guest. Sign up or login to your account.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

درباره ایران آلارم

گروه ایران آلارم در بهمن سال 1385 با راه اندازی سایت اینترنتی ایران آلارم فعالیت خود را شروع كرد و درهمان آغاز مورد اسقبال و توجه اكثر شركتها و افراد فعال در صنعت حفاظت و امنیتی ایران قرار گرفت. اساس و هدف این رسانه ایجاد یك شبكه اطلاع رسانی قوی و موثر برای بالا بردن سطح كیفی و كمی این صنعت بوده و می باشد .

بازگشت به بالا