با عضويت دركانال رسمی ايران آلارم در تلگرام از آخرين اخبار و سمينارها مطلع شويد ورود به کانال

Arrow up
Arrow down


ارتقاء کيفيت سيستم هاي آنالوگ با دوربين 960H

با ظهور نمايشگرهاي HD انتظارها براي داشتن تصاوير با کيفيت بالا از دوربين هاي نظارت تصويري بالا رفت. گرچه دوربين IP و HD-SDI کيفيت قابل قبولي ارائه مي دهند اما در صنعت دوربين هاي آنالوگ تلاشي براي داشتن تصاوير با کيفيت تر صورت نمي گرفت. طي چند سال اخير تلاش هايي براي بالا بردن کيفيت تصاوير آنالوگ صورت گرفته که به تکنولوژي 960H يا 700TVL معروف شده. در ادامه ما به چگونگي عملکرد اين سيستم و مقايسه آن با سيستم هاي ديگر مي پردازيم.

960H چيست؟

حرف H به کلمه HORIZONTAL (افقي) و ۹۶۰ به تعداد پيکسل هاي افقي اشاره دارد، و اندازه تصوير در اين سيتم ۴۸۰*۹۶۰ پيکسل مي باشد. از آنجايي که دردوربين هاي مدار بسته معمولا از معيار TVL براي مشخص نمودن کيفيت تصاوير استفاده مي شود بايد گفت اين سيستم تصاوير با کيفيت 650TVL در حالت رنگي و 700TVL در حالت سياه و سفيد ارائه مي دهد، از همين رو اين سيستم به عنوان 700TVL نيز شناخته مي شود. اما بايد توجه داشت که تمامي دوربين هاي 700TVL قادر به ارائه تصاوير 960H نيستند، براي اطمينان از اين مورد بايد به مشخصه دوربين توجه داشت.

تفاوت 960H با سيستم هاي قبلي

حفاظت و امنیت, سیستم های حفاظتی, اخبار حفاظت, حفاظت

براي درک بهتر اين سيستم با سيستم هاي قبلي بهتر ابتدا به مقايسه کيفيت تصاوير ارائه شده توسط آنها بپردازيم. يکي از ابتدايي ترين سيستم هاي مورد استفاده در نظارت تصويريCIF بود که در آن امکان ذخيره سازي تصاوير با اندازه ۲۴۰*۳۶۰ پيکسل با سرعت ۳۰فريم در ثانيه فراهم بود. CIF براي سال ها مورد استفاده در سيستم هاي نظارت تصويري بود و حتي هم اکنون نيز در بسياري از سيستم هاي خانگي ارزان قيمت که در پهناي باند، انتقال تصاوير محدوديت دارند و يا نيازمند هزينه ذخيره سازي پايين هستند به کار گرفته مي شود. مشخص است که با توجه به رزولوشن پايين، در تصاوير ضبط شده توسط سيستم هاي CIF تشخيص جزئيات امکان پذير نيست. پس از آن 2CIF،VGA و D1 معرفي شدند که از اين بين D1، که به آن 4CIF نيز گفته مي شود، با توجه به کيفيت تصوير ۴ برابري نسبت به CIF مورد استقبال بيشتري قرار گرفت و براي سال ها به عنوان بهترين سيستم آنالوگ نمايش و ذخيره سازي تصاوير باقي ماند.
تمامي اين سيستم ها از نسبت تصوير ۴:۳ استفاده مي کردند که تا قبل از ظهور نمايشگرهاي HD مناسب به نظر مي رسيد اما 960H از نسبت تصوير ۱۶:۹ استفاده مي کند که براي استفاده در نمايشگرهاي عريض بسيار مناسب است. تصاوير 960H نسبت به D1، ۳۴% بزرگتر هستند. اين افزايش در اندازه تصاوير علاوه بر بهبود کيفيت و بالا بردن جزئيات تصاوير مزاياي ديگري نيز دارد.
زمان نمايش تصاوير D1 در مانيتورهاي عريض تصاوير به صورت کشيده در مي آيند و اشياء در اندازه واقعي خود ديده نمي شوند اين مشکل با افزايش اندازه تصاوير در 960H حل شده و تصاويري با اندازه واقعي و با جزئيات بيشتر داريم.
بايد توجه داشت که اين افزايش اندازه به معني داشتن زاويه ديد بيشتر نيست. چون زاويه ديد دوربين به اندازه لنز و سنسور تصوير مورد استفاده در آن بستگي دارد. در اکثر دوربين ها از جمله دوربين 960H يا D1 از سنسور 1/3 يا 1/4 استفاده مي شود و اندازه لنز نيز بسته به نوع دوربين قابل تغيير است. از همين رو داشتن تصاوير عريض تر در دوربين هاي 960H به معني داشتن زاويه ديد بيشتر نيست بلکه تعداد پيکسل هاي افقي تصوير بيشتر شده که باعث بهبود کيفيت تصوير و عريض شدن آن مي شود.

حفاظت و امنیت, سیستم های حفاظتی, اخبار حفاظت, حفاظت

گرچه با افزايش ۳۴ درصدي کيفيت تصاوير در اين سيستم، فاصله زيادي با تصاوير کيفيت دوربين هاي IP و HD-SDI داريم. اما با توجه به موارد استفاده سيستم هاي آنالوگ سادگي به کارگيري و قيمت ارزان تر آنها استقبال از اين دوربين ها روز به روز در حال گسترش است. همچنين در سيستم هاي IP و HD-SDI از سنسور تصوير CMOS استفاده شده که در مقايسه با CCD در محيط هاي کم نور ضعيف تر عمل مي کند. سيستم 960H علاوه بر ارائه تصاوير مناسب در محيط هاي با نور کم از WDR مناسبي برخوردار است.
ارتقاء سيستم از D1 به 960H
براي ارتقاء سيستم نظارت تصويري از D1 يا CIF به 960H هيچ نيازي به تغيير کابل کشي نيست و مي توان از کابل ها و کانکتورهاي BNC موجود استفاده کرد. تنها کاري که بايد انجام دهيد تعويض دوربين هاي قديمي خود با دوربين هاي 960H و تعويض DVR خود با يک دستگاه 960H مي باشيد. بسياري از کاربران در حال حاضر از دوربين هاي D1 استفاده مي کنند و از کيفيت آنها رضايت دارند ولي تمايل دارند که سيستم خود را به 960H ارتقاء دهند، اما به علت کمبود بودجه قادر به تغيير همزمان تمامي سيستم نيستند. سيستم 960H اين امکان را براي شما ايجاد مي کند که با تغيير تدريجي سيستم از مزاياي سيستم 960H بهره مند شويد. در اين موارد سه حالت ممکن است پيش بيايد:
۱ـ از دوربين هاي 960H به همراه DVRهاي CIF يا D1 استفاده کرد، در اين صورت در خروجي DVR تصاوير با همان کيفيت سابق ارائه خواهند شد. اما مي توان در آينده با استفاده از يک DVR960H يک سيستم 960H کامل داشت.
۲- از دوربين هاي معمولي به همراه دي وي آر 960H استفاده کرد با اين کار دي وي آر براي رساندن اندازه تصوير به 960H، اندازه تصاوير را در جهت عرضي افزايش مي دهد که باعث مي شود تصاوير در خروجي تا حدي کشيده شوند. البته بسياري از افراد متوجه اين تغيير در اندازه تصوير نمي شوند و مي توان در آينده به مرور دوربين ها را با دوربين هاي 960H تعويض کرد.
۳ـ ترکيبي از دوربين هاي D1 و 960H به همراه دي وي آر 960H استفاده کرد به اين ترتيب که در محيط هايي که نياز به تصاوير با کيفيت بهتر داريم دوربين هاي 960H را جايگزين دوربين هاي قديمي کنيم. با اين کار تصاوير اين دوربين ها را در خروجي با کيفيت 960H خواهيم داشت و تصاوير دوربين هاي قديمي نيز مانند حالت قبلي خواهند بود.
ملاحظه مي کنيد که سيستم 960H سيستمي بسيار انعطاف پذير است و به راحتي مِي توان آن را جايگزين سيستم هاي آنالوگ فعلي کرد انتقال تصوير نيز همانند سيستم آنالوگ باقي مي ماند.
گرچه براي استفاده از سيستم HD-SDI نيز نيازي به تغيير در کابل کشي و کانکتورهاي BNC نمي باشد اما بايد توجه داشت که HD-SDI و 960H دو سيستم کاملا متفاوت هستند و تنها شباهت آنها استفاده از کابل هاي کواکسيال و کانکتورهاي BNC است. سيستم HD-SDI يک سيستم تصويري ديجيتال است که قادر به ارائه تصاوير با کيفيت 1080P است، اما براي به کارگيري آن شما علاوه بر خريد دوربين هاي آنالوگ معمولي و HD-SDI بايد از دي وي آر مخصوص اين سيستم يا دي وي آرهاي ترکيبي که از هر دو نوع دوربين هاي HD-SDI قادر به کار کردن با دي وي ارهاي معمولي نيستند. همچنين در سيستم HD-SDI طول کابل مورد استفاده نمي تواند از ۱۰۰متر بيشتر باشد و براي استفاده در مسافت هاي بيشتر بايد از تقويت کننده هاي مخصوص در مسير کابل استفاده کرد. به لحاظ قيمت نيز سيستم هاي HD-SDI گران تر هستند. لذا مقايسه اين دو سيستم با توجه به کيفيت تصاوير و کارکردهاي متفاوت آنها صحيح نمي باشد.
در نهايت اگر تصميم ارتقاء سيستم خود به 960H را داريد، توجه داشته باشيد که در حال حاضر توليدکننده هاي بسياري مدعي توليد دوربين هاي 960H هستند در حالي که اين چنين نيست و بسياري سيستم هاي ارائه شده توسط آنها قادر به ارائه تصاوير 960H نمي باشند. لذا لازم است در هنگام خريد به مشخصه هاي دوربين توجه داشت و از توليدکنندگان معتبر خريد کرد.

امتیاز به مطلب

میزان رای بازدیدکننده گان: 100% - 3800 votes

100%

ارتقاء کيفيت سيستم هاي آنالوگ با دوربين 960H

Book rating: 100 out of 100 with 3800 ratings

نظرات (0)

هیچ نظری یافت نشد

نظر خود را اضافه کنید.

Posting comment as a guest. Sign up or login to your account.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

درباره ایران آلارم

گروه ایران آلارم در بهمن سال 1385 با راه اندازی سایت اینترنتی ایران آلارم فعالیت خود را شروع كرد و درهمان آغاز مورد اسقبال و توجه اكثر شركتها و افراد فعال در صنعت حفاظت و امنیتی ایران قرار گرفت. اساس و هدف این رسانه ایجاد یك شبكه اطلاع رسانی قوی و موثر برای بالا بردن سطح كیفی و كمی این صنعت بوده و می باشد .

بازگشت به بالا