با عضويت دركانال رسمی ايران آلارم در تلگرام از آخرين اخبار و سمينارها مطلع شويد ورود به کانال

Arrow up
Arrow down


قواعدي براي انتخاب دوربين های IR و Low-lux

حفاظت و امنیت, سیستم های حفاظتی, حفاظت, دوربین مداربسته, حفاظت ساختمان, حفاظتی, سیستم های حفاظتی, امنیت, استانداردحفاظت مغازه , مرکز بین المللی آموزش, کنترل حفاظت ساختمان, کنترل حفاظت مغازه, کنترل هوشمند حفاظت و امنیت, کنترل dvr,  , اخبار حفاظت, خرید دوربین مداربسته, هتل حفاظتی, مدرک بین المللی سیستم حفاظت و امنیت,خرید دوربین مداربسته,دوربین مداربسته ارزان

جامعيت و طراحي مناسب يک سيستم بستگي به انتخاب درست محصولات IR و در ديد شب دارد. در نظر گرفتن دقيق دوربين و محصولات جانبي اش مانند لامپ هاي IR، لنز ها، پوشش محافظ و منبع تغذيه قبل از تعيين وجود يا عدم وجود اشعه IR مي تواند با محصول سازگار باشد و يا روي کيفيت تصاوير اثر بگذارد.
بخش پيش رو چند راهنمايي را معرفي مي کند که به کمک آن مي توان سازگاري محصول را مانند امنيت محصولات نصب شده تضمين نمود.

دقت به دريچه ديافراگم دوربين

سايز دريچه ديافراگم دوربين در حال کوچک شدن است و در حال حاضر سايزهاي متنوعي از 1/1.8 اينچ تا 1/4 اينچ در بازار موجود است. سايز دريچه ديافراگم دوربين مشخص کننده ميزان نوري است که مي تواند از لنز عبور کند و به سنسور تصوير برسد. دريچه ديافراگم بزرگتر، اکسپوژر يا پرتودهی به تصوير را بيشتر مي کند در حالي که دريچه ديافراگم کوچکتر اين را کم مي کند. نکته حائز اهميت ديگر اين است که در لنز فاصله کانوني و سايز دريچه ديافراگم نسبت عکس دارند. مثلا لنزهاي 4 ميليمتري فاصله کانوني 1.2 تا 1.4 دارند اما لنز هاي 50 ميليمتر تا 200 ميليمتري ماکزيمم فاصله کانوني 1.8 تا 2.2 مي توانند داشته باشند. در نتيجه اين امر روي پرتودهی نور اثر مي گذارد و هنگامي که با يک فيلتر IR استفاده شود مي تواند روي دقت رنگ نيز اثر گذار باشد.

تشخيص دوربين هايي که به نور کم نياز دارند

حداقل نرخ تابش نور يک دوربين پايين ترين آستانه نوري لازم را براي ضبط يک ويدئو يا گرفتن عکس با کيفيت قابل قبول و قابل تشخيص مشخص مي کند. سازندگان دوربين حداقل نور لازم را براي دريچه ديافراگم دوربين هاي مختلف مشخص مي کنند که همان حداقل تابش مورد نياز يا نرخ حساسيت دوربين است. اگر حداقل نرخ نور دوربين بيشتر از طيف نور IR باشد، فاصله موثر تحت تاثير قرار مي گيرد که اين امر منجر به نقص تصوير مي شود. تصوير حاصل داراي مرکزی روشن و حاشيه اي تاريک خواهد بود. به همين جهت سازگار با نور کم بودن يا نبودن دوربين مي تواند يک عامل تاثير گذار و حياتي براي نپارت تصويری در محيط های کم نور باشد.
با توجه به گزينه هاي دوربين هاي سياه/سفيد يا روز/شب، دوربين هاي رنگي/مونوکروم، جدا از امکانات نوري تعبيه شده در دوربين، سنسور CCD نيز گستره وسيعي از طيف دارد که آن را نسبت به نور مرئي و IR حساس مي سازد.
بدين ترتيب، دوربين قادر است در هر دو شرايط نور کم يا شب يک تصوير مونوکروم شفاف و واضح ارائه دهد. هنگامي که دوربين روز/شب، سياه/سفيد استفاده مي شود، قادر است سيگنال رنگي را ارسال کند. سنسور CCD سيگنال ها را به رنگ هاي اوليه قرمز، آبي و سبز انتقال مي دهد تا يک خروجي تصوير واقع در طيف مرئي را ارائه دهد. فناوري حاضر حساسيت روز/شب، رنگي/مونوکروم نسبت به نور IR را ممکن مي سازد.

نظارت تصويری مخفی در شرايط نور کم و شب

کارايي هوشمندي از فناوري masking قادر است به نور هاي IR اجازه پوشش تنها ناحيه، ساختمان يا زيربناهايي که نياز به نظارت دارند را بدهد و از خروج نور و آشفته ساختن يا مقدار زياد نور در تصوير و ويدئو جلوگيري مي کند. سنسور هاي نوري اپتيکي که نسبت به نور و گرما حساسند را مي توان طوري تنظيم کرد که فقط در صورتي که نور از حد بحراني کمتر شد يا فرد مشکوکي نزديک شد واکنش نشان دهد.

مکان يابي سريع دوربين هاي IR

لنز ها و اندازه دوربين هاي CCD در حال کوچک شدن هستند و در نتيجه روز به روز در حال پيشرفت هستند. آنها امروزه امکان تنظيمات متعدد کانوني و فاصله را دارند. اندازه و وزن کاهش يافته دوربين ها و لنز ها به دوربين اجازه نصب با انعطاف پذيري بيشتر را مي دهد. امروزه تنظيم زوايا و موقعيت ها مانند PTZ و امکانات دوربين IR ممکن است. هنگامي که دوربين ديد شب در اتصال با دوربين هاي IR يا روشنايي های IR و تنظيمات مختلف قرار مي گيرد اين امکان وجود دارد تا دوربين ديد شب را در لحظه روي نقطه مورد سوال متمرکز کرد.
سازگاري بين دوربين و لنز
دوربين ها معمولا با شاتر اتوماتيک و ويژگي هايي همچون AES و AGC همراه هستند. اين ويژگي ها مي توانند ضبط در حالت ديد شب را بهبود ببخشند.
الزام ديگري که دوربين هاي ديد شب دارند اين است که لنز ها بايد داراي مد هاي اتوماتيک باشند تا به طور خودکار تفاوت نور هاي بين روز و شب را تنظيم کنند.

شرايط منبع تغذيه دوربين

هنگام استفاده از تابش IR، شامل لامپ IR، LED هاي IR، جريان و ولتاژ منبع تغذيه در ابتدا و انتهای سيستم نظارتی بايد واحد و مشخص باشد. فاصله کابل هم روي سيستم اثرگذار است چون جريان حين طي کردن اين فاصله ضعيف مي شود. اگر لامپ هاي IR زيادي در فاصله خيلي دور از منبع تغذيه اصلي وجود داشته باشد، استفاده از يک منبع تغذيه جريان مستقيم 12 ولتي ممکن است باعث بالاتر بودن ولتاژ نزديک ترين روشنايي به منبع تغذيه، شود درحالي که براي آنهايي که دورتر هستند ولتاژ به طور قابل ملاحظه اي کمتر و ضعيف تر است. به علاوه نوسانات ولتاژ ممکن است طول عمر لامپ هاي IR را کاهش دهد. در عين حال اگر ولتاژ پايين تر از حد معمول باشد ممکن است عملکرد نيز تحت تاثير نور ناکافي و فاصله قرار گيرد. بدين ترتيب توصيه مي شودکه از يک منبع تغذيه جريان متناوب 240 ولتي استفاده شود چون نوسانات جريان مستقيم بين جريان متناوب 100 تا 240 ولت، قدرت خروجي پايدار و عملکرد پايدار لامپ ها را تضمين مي کند.

امتیاز به مطلب

میزان رای بازدیدکننده گان: 100% - 3800 votes

100%

قواعدي براي انتخاب دوربين های IR و Low-lux

Book rating: 100 out of 100 with 3800 ratings

نظرات (0)

هیچ نظری یافت نشد

نظر خود را اضافه کنید.

Posting comment as a guest. Sign up or login to your account.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

درباره ایران آلارم

گروه ایران آلارم در بهمن سال 1385 با راه اندازی سایت اینترنتی ایران آلارم فعالیت خود را شروع كرد و درهمان آغاز مورد اسقبال و توجه اكثر شركتها و افراد فعال در صنعت حفاظت و امنیتی ایران قرار گرفت. اساس و هدف این رسانه ایجاد یك شبكه اطلاع رسانی قوی و موثر برای بالا بردن سطح كیفی و كمی این صنعت بوده و می باشد .

بازگشت به بالا