با عضويت دركانال رسمی ايران آلارم در تلگرام از آخرين اخبار و سمينارها مطلع شويد ورود به کانال

Arrow up
Arrow down


12 راهکار نظارتی مقرون به صرفه

کتاب‌ها، وبینارها و کنفرانس‌های زیادی حول تحلیل اثربخشی هزینه وجود دارد. اما آسانترین راهکار درپی داشتن نتایج خوب بدون متحمل شدن هزینه‌های بالاست؛ این راهکار ماموریت مدیران امنیتی شرکت ها نیز می باشد. هنگام صحبت از ویدئوهای امنیتی و نظارتی، 12 راهکار مطرح می شود. این مقاله در دو بخش ارائه خواهد شد. قسمت اول این مقاله به بررسی 6 راهکار آغازین نظارت ویدئویی مقرون به صرفه پرداخت، مقاله بعدی به بررسی 6 راهکار دوم خواهد پرداخت.

 

(بخش اول)

 1. شرکای داخلی بگیرید.

امروزه در عمده‌ی تصمیمات مربوط به خرید ویدئوهای امنیتی شرکت‌ها، در به اشتراک گذاری زیربنا، امنیت سایبری، صدور گواهی‌نامه و نیازهای نگهداری، بخش IT دخیل است. در سالیان گذشته و در برخی از موارد هم اکنون متخصصان امنیت فیزیکی، جز نگاهی غرض آلود به حضور IT، تفکر دیگری نداشتند.

بیشتر شبکه‌های ارتباطی شرکتی تحت مالکیت بخش IT قرار دارند و این بخش IT است که آنها را به کار انداخته و نگهداری می کند. با رشد ویدئوهای امنیتی تحت شبکه، دوربین‌های تحت شبکه، PoE و اینترنت اشیاء (IoT) که برخی از جریان های روز را تشکیل می دهند، IT با قطعیت خود را به عنوان یک شریک امنیتی مطرح کرده است. خوشبختانه، IT شریکی است که عموما دارای بودجه ی کلان تر، پروفایل قویتر و مسولیت به مراتب بیشتر برای کمک به شرکت است. در حال حاضر، تکنولوژی بسیار پیچیده است و روز به روز پیچیده تر و به هم پیوسته تر هم می شود.

 اخیرا، هنگامی که بحث از ویدئوهای مقرون به صرفه میشود، متخصصان امنیتی که در حال حاضر با همکاران داخلی خود (که خارج از بخش IT هستند) همکارند، اغلب به صورت مشترک از تکنولوژی استفاده می کنند و همچنین گاهی از بودجه‌ها‌ی بخش های دیگر نیز بهره می گیرند.

چنین مشارکت‌هایی برای به اشتراک‌گذاری هزینه‌ها در حال وقوع هستند و احتمال وقوع آنها در هر جای دیگر نیز وجود دارد. ویدئوهای امنیتی، برای فرآیندهای بیزینسی و نظارت محیطی و همچنین آموزش کارکنان و برای اهداف بازرسی منظم در محل های مختلفی در حال به کار گرفته شدن هستند؛ این محل ها از خدمات شهری، امکانات بهداشتی و واحدهای صنعتی گرفته تا مراکز تجاری و فست فودها متغیرند.

 

2. از سرویس‌های ابری استفاده کنید.

سرویس‌های ابری میتوانند ذخیره‌سازی و بازیابی قانونی، تایید ویدئویی از راه دور، نگهبانی مجازی، امکان نظارت بر سیستم‌ها و حتی فرایندهای بیزینسی و سرویس های محیطی نامرتبط با امنیت را فراهم کنند؛ این اقدامات از طرق مختلفی چون مرکز فرماندهی امنیتی موجود در محل، از طریق مرکز فروش، نصاب یا از طریق مرکز پایش شرکت‌های دیگر صورت می پذیرند. 

همچنین، سیستم های ابری جریانی حائز اهمیت در کارکردهای IT هستند.  

 از ایمیل و اپلیکیشن‌های آفیس و بیگ دیتا گرفته تا نظارت ویدئویی، رایانش ابری می تواند راهکاری جامع در دنیای امروز باشد. به صورت خلاصه، در اپلیکیشن‌های ابری، استفاده‌ از منابع (سخت‌افزار و/یا نرم‌افزار) به عنوان سرویسی روی یک شبکه (معمولا اینترنت) ارائه می شوند، اما سرویس ابری می تواند داخلی و خصوصی نیز باشد.

آگاهی داشتن از تمام رخدادهای در حال وقوع در سرویس ابری ممکن است که امری ضروری برای مدیران امنیتی شرکت نباشد و تنها برآورده شدن نیازهای آنها کفایت کند. سرویس ابری خریداری نمی شود بلکه اجاره داده می شود. بنابراین تا حدی صرفه‌جویی در هزینه‌ها و یا حداقل، توزیع هزینه‌ها را به هنگام استفاده از سرویس های ذیل می توان انتظار داشت: 

 زیربنا به عنوان یک سرویس (IaaS)

 پلتفرم به عنوان یک سرویس (PaaS)

 نرم‌افزار به عنوان یک سرویس (SaaS)

 حافظه به عناون یک سرویس (STaaS)

 امنیت به عنوان یک سرویس (SECaaS)

 نظارت ویدئویی به عنوان یک سرویس (VSaaS)

 همچنین چیزی که به کارگیری این سرویس ها کمک می کند، استفاده‌ی رو‌به‌رشد از دسترسی از طریق موبایل، نمایش و کنترل از هرجا از طریق لپ تاب و استفاده از گوشی‌های هوشمند و تبلت ها، مخصوصا برای ویدئوهای امنیتی و کلیپ های هشدار ها و وقایع است. 

  ،سيستم اعلام و اطفاء حريق ،اتوماسيون خانگي و bms ،سیستم اعلام سرقت ،CCTV,DVR ،آیفون تصویری ،سیستم حفاظتی اتومبیل ،درب اتوماتیک ،باطری UPS ،قفل ،حفاظت فردی و بهداشت ،کابل و داکت ،خانه هوشمند BMS ،کنترل ترددACCESS ،ساعت حظوروغیاب ،گیت امنیتی وفروشگاهیXRY ،سیستمهای کنترل انرژی ،محافظ های الکتریکی ،تقویت و مسدودکننده الکترونیکی ،خودروهای حفاظتی ،پوشاک ایمنی ،بی سیم،GPS ،آسانسور و پله برقی ،کنترل اتوماتیک پلاک خودرو ،سیستمهای سانترال ،پایانه وکیوسکهای اطلاع رسانی ،حفاظت شبکه های کامپیوتروIT ،آنتن مرکزی ،بیومتریک ،دستگاه های اندازه گیری... ،سیستمهای پنوماتیک ،رله و کنتاکتور ،شیشه ایمنی ،اتوماسیون صنعتی ،کالاهای برقی ،ابزارآلات ،پلیس محله ،طراحی و اجرای سیستمهای... ،تجهیزات روشنایی lighting ،صاعقه گیروبرق گیر ،ویدئوکنفرانس و ویدیو پروژکتور ،اتاق مانیتورینگ ،ايمن اقليم ،كفش يحيي ،ايمن تصوير ردكا  ،افروزسازان جوان ،لاسك الكترونيك ،تكنو اتصال ،پويا فرانگار ،پويش رايان داتيس ،صنعت امن ،فراگستر الكترونيك ،نظارت گستر ايمن ،پارس اسپادانا  ،ژرف كام ايرانيان ،فن آوران امن ياشار ،فن آوران تصوير ،دنا صنعت ،سنگان ،سپيد سيستم ،آريا الكترونيك ،دادهاي رسا ،اسپادانا الكترونيك ،پاناتين ،ديدارك ،پاژالكترونيك ،الكترويك كاران ,مصاحبه به مناسبت روز آتش نشان ,روز آتش نشان,دوربین مداربسته ,فروش دوربین مداربسته,خرید دوربین,خرید دوربین مداربسته

3. دوربین های مگاپیکسل و پانورامای تحت شبکه را مورد توجه قراردهید.

به دنبال مکان ها و نقاط حساسی باشید که به کارگیری تکنولوژی هایی با برد بلند یا پوشش دهی بیشتر صحنه در آنها به کاهش تعداد کل دوربین ها کمک کند. این کار، راهی مناسب برای مهاجرت به تکنولوژی تحت شبکه‌ی جدیدتر و مقرون به صرفه تر است.

علاوه بر این، برخی از واحدهای پانوراما، با استفاده از ترکیب سنسور مگاپیکسل (کیفیت 30 فریم در ثانیه) با یک لنز چشم ماهی، دید کلی 180 درجه یا 360 درجه ای از یک منطقه‌ی خاص را فراهم می کنند. در این واحدها، امکان زوم و قابلیت انتقال تصاویر کلوزآپ در جریان های مجزا جهت مشاهده و مرور ویدئوها و جزئیات آنها به صورت همزمان وجود دارد. وجود قابلیت اعوجاج گیری داخلی، اعوجاج ایجاد شده در تصاویر توسط لنزهای چشم ماهی را از بین می برد.

4. بر انتخاب و کیفیت لنزها تاکید کنید.

هنگامی که بحث انتخاب لنز می شود، شاید بتوان رزولوشن پایینتر دوربین های آنالوگ و VGA را نادیده گرفت. اما استفاده از لنزهای سطح پایین با دوربین های مگاپیکسل، دوربین ها و عملکرد کلی سیستم را تضعیف می کند. نخستین باری که دوربین های مگاپیکسل با کیفیت بالا و تحت شبکه پا به عرصه‌ی بازار گذاشت، لنزهای موجود برای آنها کفایت نمی کردند. اما بعدها این جای خالی پر شد. بنابراین هزینه در صورتی توجیه پذیر است که کیفیت لنز با سطوح بالای رزولوشن دوربین ها متناسب باشد.

5. گزینه‌های انتقال را مرور کنید.

گونه ها‌ی مختلفی از کابل های مسی استاندارد همچونUTP ، coax، زوج های به هم تابیده و اِترنت های با لاین مسی وجود دارد. معمولا در شبکه ها، کابل کشی های CAT5 و CAT6 وجود دارد. روش هایی چون فیبرهای نوری و همچنین چندین نوع روش بیسیم دیگر همچون مایکروویو، مِش بیسیم، سلولار و وای-فای به عنوان مثال وجود دارند.

انتخاب روش، زیربنا یا کاربرد مناسب در هر مکان می تواند تاثیر مثبتی بر هزینه های نصب و همچنین مجموع هزینه‌ی مالکیت داشته باشد.

با در نظر گرفتن گزینه‌ی بیسیم، شهر کامپتون کالیفرنیا، راهی منحصر به فرد را با فرستنده و گیرنده های امواج میلیمتری در پیش گرفته است. با افزایش سایز و پیچیده تر شدن شبکه‌های امنیتی، موضوع رسیدگی به حجم زیاد اطلاعات و تداخل های ایجاد شده در حال تبدیل شدن به یک چالش است؛ و در این جاست که اتصالات بیسیم امواج میلیمتری به کار می‌آیند. این اتصالات با توجه به آنچه که ارائه می کنند، مقرون به صرفه‌اند. پیشرفت‌های میلیمتری اخیر، تکنولوژی را تا 90 درصد یا بیشتر تغییر داده‌اند، این بدان معناست که درعین کوچک شدن سایز دستگاه‌ها، عملکرد آنها به شکل فاحشی افزایش یافته است.

موج میلیمتری از رویه‌ی اخیر واحدهای CBS، معروف به سلول های کوچک، استفاده می کند تا ظرفیت داده ها را افزایش دهد.

از آنجایی که سیگنال های ویدئویی، نیازمند پهنای باند بزرگ هستند، به نرخ داده‌ی بالاتری نیز احتیاج دارند. برای انتقال ویدئوی 1080P با کیفیت بالا، سرعتی برابر گیگابایت‌ها‌ در ثانیه لازم است. در صورت استفاده از تکنیک‌های فشرده سازی ویدئویی پیش از انتقال، می توان این نرخ داده را کاهش داد، اما گاهی این کار به قیمت کیفیت ویدئو یا به اشکال منفی دیگر تمام می شود.

6. روش های ذخیره‌سازی و بازیابی ویدئو را ارزیابی کنید.

روش های ذخیره سازی و دستگاه های متعددی همچون هارد و سرویس ابری وجود دارد. به ویژه با تبدیل شدن ویدئوهای امنیتی به بیگ دیتا و ادغام سیستم های ویدئویی با انواع سیستم های امنیتی و بیزینسی بیش از هر زمان دیگر، استانداردهای ذخیره سازی اهمیت بیشتری پیدا می کنند. پیروی از چنین استانداردهایی هوشمندانه است و در دراز مدت قطعا مقرون به صرفه خواهد بود. به عنوان مثال، سال گذشته سازمان استاندارد صنعت ONVIF، پروفایل G را ارائه کرد: مشخصه ای که ذخیره سازی ویدئویی روی برد، جستجو، قابلیت های بازیابی و پخش رسانه را در شامل می شود.

پروفایل G به این منظور ایجاد شده است که تعامل‌پذیری میان ویدئوی زنده و ذخیره‌سازی ویدئویی را بهبود ببخشد. این پروفایل، دوربین‌ها، کدکننده ها و دستگاه های NVR را علاوه بر سیستم‌های کلاینتی چون سیستم های مدیریت ویدئویی، ایجاد سیستم های مدیریت و سیستم های مدیریت فیزیکی داده‌های امنیتی (PSIM) را تحت پوشش خود قرار می دهد. پروفایل G در جایگاه کاندید-انتشار در 6 ماه گذشته بوده است تا امکان بازبینی در صنعت را فراهم کند.

ONVIF، مفهوم پروفایل را معرفی کرد تا کاربران نهایی بتوانند به آسودگی ویژگی‌های پشتیبانی شده توسط این پروفایل را بدون تعیین کردن سازگاری میان ورژن های مشخصه های ONVIF تشخیص دهند. در حال حاضر، پروفایل S برای پخش ویدئو و صدا و پروفایل C که امکان همکاری میان کلاینت ها و دستگاه های سیستم های کنترل دسترسی فیزیکی و سیستم های ویدئویی تحت شبکه را فراهم می کند، وجود دارند.

NVRها در مرکز سیستم های ویدئویی تحت شبکه‌ی امروز قرار دارند. یکی از پیشرفت های تکنولوژی در این زمینه، تکنولوژِی شبکه‌ ذخیره‌سازی اطلاعات (SAN) است که در حال پایین آمدن در هزینه و بالا رفتن در تعداد ویژگی ها است. نمونه‌ی چنین چیزی، SANهای جدید و با سطوح بالاتر شرکتی است.
ادامه دارد...

تهیه و تنطیم: سارا کریمی، کارشناس بازاريابي شرکت ديدارك

 

امتیاز به مطلب

میزان رای بازدیدکننده گان: 100% - 3800 votes

100%

راهکار نظارتی

Book rating: 100 out of 100 with 3800 ratings

نظرات (0)

هیچ نظری یافت نشد

نظر خود را اضافه کنید.

Posting comment as a guest. Sign up or login to your account.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

درباره ایران آلارم

گروه ایران آلارم در بهمن سال 1385 با راه اندازی سایت اینترنتی ایران آلارم فعالیت خود را شروع كرد و درهمان آغاز مورد اسقبال و توجه اكثر شركتها و افراد فعال در صنعت حفاظت و امنیتی ایران قرار گرفت. اساس و هدف این رسانه ایجاد یك شبكه اطلاع رسانی قوی و موثر برای بالا بردن سطح كیفی و كمی این صنعت بوده و می باشد .

بازگشت به بالا