با عضويت دركانال رسمی ايران آلارم در تلگرام از آخرين اخبار و سمينارها مطلع شويد ورود به کانال

Arrow up
Arrow down


فراتر از امنیت با سیستم های جامع کنترل دسترسی

در حال حاضر دیگر نمی توان استفاده از کنترل دسترسی را به عنوان هزینه ای ثابت تلقی و به ابزاری برای کنترل ورود و خروج افراد مجاز به یک ساختمان یا منطقه محدود کرد. علیرغم اینکه بیشتر کاربران از کارکردهای اصلی یک سیستم کنترل دسترسی و سیستم مدیریت امنیت بهره می گیرند، بسیاری از ابزارهای ارزشمند دیگر این سیستم ها که از لحاظ عملیاتی و بیزینسی کارآمدند اغلب نادیده گرفته می شوند.

حفاظت و امنیت, سیستم های حفاظتی, اخبار حفاظت, حفاظت

استفاده از سیستم های کنترل دسترسی علاوه بر تامین امنیت، به کمپانی ها این امکان را می دهد که کارایی عملیاتی خود را بالا برده، مقرراتی را اجرا و هزینه ها را کاهش دهند. با به کارگیری این ابزار در سایر حوزه های بیزینس، سیستم های کنترل دسترسی فراتر از امنیت رفته و تبدیل به ابزاری برای کمک به فراهم سازی مقدمات شروع یک بیزینس می شود. این حوزه ها از کنترل استفاده ی انرژی گرفته تا فروش بدون پرداخت پول نقد و با کارت های الکترونیکی و کمک به اجرای مقررات متغیر است.

حفاظت و امنیت, سیستم های حفاظتی, اخبار حفاظت, حفاظت

کارایی های عملیاتی

سیستم های کنترل دسترسی میتوانند، در مقیاس های محلی و جهانی، نقش عظیمی را در افزایش کارایی بیزینس ها به ارمغان آورند. استفاده از یک سیستم کنترل دسترسی که قادر به اتصال چندین محل در سراسر جهان به یکدیگر باشد، بدین معناست که یک شرکت می تواند از یک سیستم مدیریت امنیت مرکزی برای مدیریت چندین ساختمان در مکان های مختلف استفاده کند. این امر با جلوگیری از دوباره کاری باعث بهبود کارایی می شود و استفاده ی پرسنل از یک کارت کنترل دسترسی واحد در چندین محل باعث کاهش هزینه ها می گردد. همچنین استفاده از یک رابط کنترل و فرماندهی مرکزی به عنوان بخشی از یک سیستم کنترل دسترسی می تواند کارایی هایی عملیاتی را میسر سازد؛ با نصب تنها یک سیستم برای مدیریت تمامی محل ها از طریق یک تیم امنیتی مرکزی به همراه گردش کاری روان آلارم و پاسخگویی، نیاز به دوباره کاری را می توان به حداقل رساند.

حفاظت و امنیت, سیستم های حفاظتی, اخبار حفاظت, حفاظت

همچنین سخت افزار کنترل دسترسی همچون کارتخوان ها، کارایی های بیشتر و صرفه جویی در هزینه ها را به ارمغان می آورد. استفاده از کارتخوان های کنترل دسترسی که ویژگی هایی همچون پیامگیر یا قابلیت رزرو اتاق را در خود دارا هستند، نیاز به یک سیستم مجزای دیگر و پرداخت هزینه های بیشتر را از میان می برد. از آنجایی که کاربران از پیش با سیستم های کنترل دسترسی موجود آشنا هستند، این کارتخوان های کنترل دسترسی از لحاظ عملیاتی کارایی هایی را در اختیار افراد قرار می دهند.

حفاظت و امنیت, سیستم های حفاظتی, اخبار حفاظت, حفاظت

اجرای مقررات

استفاده از سیستم های کنترل دسترسی جهت اجرای مقررات شرکت می تواند یکی از بهترین و بهینه ترین نوع استفاده از یک راهکار مدیریت امنیتی باشد. با توجه به افزایش آگاهی نسبت به برنامه های سازگار با محیط زیست، در فرودگاه گتویک انگلستان، سیستم های کنترل دسترسی جهت اجرا و بازبینی این برنامه ها مورد استفاده قرار گرفته است. در این فرودگاه، هر موقع که لازم به روشن کردن دستگاهی باشد، کارکنان از کارت کنترل دسترسی خود برای روشن کردن آنها استفاده می کنند؛ این دستگاه ها شامل صفحه چرخان چمدان های چک شده و آماده تحویل، پله های برقی، میز تحویل چمدان ها و غیره می شود. این امر نه تنها مصرف انرژی فرودگاه را کاهش می دهد، بلکه به فرودگاه این امکان را می دهد که به بازبینی و گزارش دهی در مورد پیروی آنها از طرح سبز مطرح شده توسط دولت بپردازند.

حفاظت و امنیت, سیستم های حفاظتی, اخبار حفاظت, حفاظت

فرودگاه بین المللی واقع در هنگ کنگ نمونه ی دیگری است که در آن سیستم کنترل دسترسی بکار گرفته شده است تا کارکنان بتوانند به خطوط هوایی دسترسی داشته و آنها را اداره کنند. این بدین معناست که تنها کارکنانی که آموزش های لازم را دیده باشند می توانند از چنین تجهیزاتی استفاده کنند و از اجرای مقررات مربوط به سلامتی و امنیت اطمینان حاصل کنند. مزیت دیگر استفاده از این سیستم ها این است که در صورت تمایل کارکنان، فرودگاه می تواند یک خط هوایی به خصوص را به استفاده از تجهیزات امنیتی اختصاص دهد.

سخت افزار سیستم کنترل دسترسی، همچون کارتخوان ها، همچنین می توانند در اجرای مقررات شرکت ها نقشی کمک کننده را ایفا کنند. کارتخوان های دسترسی مجهز به ویژگی های تبلیغاتی می توانند هنگامی که یک درب مورد استفاده قرار ندارد، زمابندی هایی را مبنی بر سلامتی و امنیت درب های مهم و کلیدی ارائه کنند. قابلیت هایی چون چک لیست ورود و خروج در کارتخوان های دسترسی که در آن برای بازگشایی درب، دارنده ی کارت باید به یک سری سوالات از پیش تعریف شده پاسخ درست دهد، همچنین می تواند ضامن اجرای قوانین در مناطقی چون محل های در دست ساخت یا داروخانه ها باشد.

کاهش هزینه ها

برخی از بخش های یک سیستم کنترل دسترسی را همچنین می توان برای کاهش هزینه ها در ساختمان های جدید یا از طریق بروزرسانی سیستم امنیتی استفاده کرد. به عنوان مثال، به هنگام ساخت بیمارستان های ویکتوریا و استاب هیل انگلستان، از تکنولوژی+) Power over Ethernet Plus (PoE استفاده شد که کاهش هزینه های قابل توجهی را به ارمغان آورد. تکنولوژی PoE+ به تکنولوژی تامین انرژی از طریق یک کابل Cat5 اطلاق می شود. برای هر دربی که دسترسی آن کنترل می شود، تنها یک کابل Cat5 برای تامین انرژی هر دوی کارتخوان و قفل نیاز است. شاید صرفه جویی در استفاده از یک کابل چندان قابل توجه نباشد، اما در ساختمان های بزرگ این کار به شدت هزینه های کابل کشی را کاهش می دهد.

حفاظت و امنیت, سیستم های حفاظتی, اخبار حفاظت, حفاظت

با نگاهی فراتر از کنترل دسترسی و استفاده از کارت کنترل دسترسی در سایر حوزه های مدیریت عملیاتی می تواند منجر به صرفه جویی در هزینه ها گردد. دانشگاه هایی چون دانشگاه جان مورز لیورپول، راهکار یک کارت هویتی را اتخاذ کرده اند که با این راهکار، کارت های دسترسی مبدل به کارت های هوشمندی می شوند که می توان از آنها به عنوان راهکاری برای خرید و فروش بدون پول نقد استفاده کرد. این کارت ها شامل تمامی اطلاعات مربوط به ثبت نام دانش آموزان و دروس گرفته شده می شوند که می توان از آنها برای دسترسی به کتابخانه و پارکینگ اتومبیل هم استفاده کرد، این کار به شکل چشم گیری باعث کاهش هزینه ها و بالا رفتن کارایی سیستم ها در دانشگاه می شود.

فراتر از کنترل دسترسی

با گذر زمان، شاهد آن هستیم که روز به روز استفاده ی منفرد از سیستم های کنترل دسترسی درحال منسوخ شدن است و این سیستم ها در حال تلفیق با دامنه ای از سیستم های امنیتی چون سیستم های مدیریت ویدئو، آتش، ورود غیرمجاز و ساختمان و سایر سیستم ها هستند. این بدان معناست که راهکار کنترل دسترسی به یک سیستم مدیریت امنیتی کامل تبدیل می شود، سیستمی که در آن صرفه جویی در هزینه ها و کارایی های عملیاتی از طریق عملکردهایی چون کنترل و فرماندهی مرکزی صورت می پذیرد.

حفاظت و امنیت, سیستم های حفاظتی, اخبار حفاظت, حفاظت

کنترل دسترسی قادر به ارائه ی چیزی فراتر از امنیت است. بنابراین، پیش از تصمیم برای خرید یک سیستم کنترل دسترسی جدید یا بروزرسانی سیستم فعلی، از خود این سوال را بپرسید که: «آیا سیستم کنترل دسترسی من عملکرد کافی را دارد؟»

امتیاز به مطلب

میزان رای بازدیدکننده گان: 100% - 3800 votes

100%

فراتر از امنیت با سیستم های جامع کنترل دسترسی

Book rating: 100 out of 100 with 3800 ratings

نظرات (0)

هیچ نظری یافت نشد

نظر خود را اضافه کنید.

Posting comment as a guest. Sign up or login to your account.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

درباره ایران آلارم

گروه ایران آلارم در بهمن سال 1385 با راه اندازی سایت اینترنتی ایران آلارم فعالیت خود را شروع كرد و درهمان آغاز مورد اسقبال و توجه اكثر شركتها و افراد فعال در صنعت حفاظت و امنیتی ایران قرار گرفت. اساس و هدف این رسانه ایجاد یك شبكه اطلاع رسانی قوی و موثر برای بالا بردن سطح كیفی و كمی این صنعت بوده و می باشد .

بازگشت به بالا