با عضويت دركانال رسمی ايران آلارم در تلگرام از آخرين اخبار و سمينارها مطلع شويد ورود به کانال

Arrow up
Arrow down


ساده سازي نصب IP

نصب دوربين های IP آنچنان که نصاب ها مي خواهند ساده نيست و سازندگان دوربين با درک اين موضوع سعي مي کنند کار نصب دوربين ها را راحت تر کنند.

حفاظت و امنیت, سیستم های حفاظتی, اخبار حفاظت, حفاظت

با شفاف سازي و مشخص کردن سايز و الگوي پيچ هاي مورد نياز براي نصب دوربين، سازندگان دوربين مي توانند به نصاب ها براي انتخاب وسيله مناسب براي نصب کمک کنند تا بدين ترتيب از اتلاف وقت براي پيدا کردن وسيله مورد نظر و برگشتن به محل کار براي آوردن آن جلوگيري شود.

دستورالعمل Alarmco Inc.

دوربين هاي IP با رزولوشن بالا و دارا بودن تعدادي از کارايي ها، مفيد بودن خود را به استفاده کنندگان خود ثابت کرده اند. اين دوربين ها براي نصاب ها نيز ويژگي هاي ارزشمندي دارند. اين ويژگي ها سبب شده روز به روز بر تعداد افرادي که دوربين هاي آنالوگ خود را به IP تغيير مي دهند افزوده شود.
تقريبا از پيدايش ايده دوربين هاي IP، تجميع کنندگان سيستم ها با چالش هاي متعددي مرتبط با تکنولوژي روبرو شدند که بيشتر اين چالش ها مربوط به مباني IT بود.
تد برامز مدير عمليات ميداني Glendale مي گويد: "در دنياي واقعي زمان با پول برابري مي کند و در پروژه هاي متوسط يا بزرگ کاهش زمان نصب منجر به صرفه جويي در ساعت ها يا حتي روز ها مي شود. مديران پروژه براي انجام پروژه در زمان از پيش مشخص شده و بودجه تعيين شده تحت فشار هستند. آنها همچنين نقطه اتصال بين متخصصين ونصاب هاي دوربين ها هستند. هنگامي که طراحي دوربيني تاخير ايجاد کند شما مي توانيد مطمئن باشيد که مدير پروژه به اين تاخير اعتراض کند و بخواهد براي پروژه بعدي اين موضوع را لحاظ نمايد. تاخير هاي به وجود آمده هنگام نصب مي توانند جمع شوند و موجب کاهش درامد حاصل از نصب گردند".
در سيستم آنالوگ شبکه يا آدرس IP براي تنظيم وجود نداشتند. به گفته جوئل وايت مدير توليد ارشد American Dynamics: "امروزه دوربين ها پيچيده شدند و به تبع آن مسئوليت و سختي بيشتري بر گردن نصاب وجود دارد. چالش هاي فيزيکي نصب دوربين مانند قبل هست. براي مثال کابل هاي مورد استفاده تجميع کنندگان هزينه قابل توجهي را در بر مي گيرند. اگر 20% از کابل مورد استفاده کم شود، 20% در هزينه صرفه جويي خواهد شد. بنابراين هنگامي که انتگراتور از سازنده درخواست مي کند تا دوربين هايشان را طوري بسازند که نصبشان ساده باشد اين را مي گويند که: "کمک کنيد تا سود من بيشتر شود". در حاليکه کماکان راه هايي وجود دارند تا کار نصب دوربين ها کمتر چالش بر انگيز باشد. خبر خوب اين است که سازندگان دوربين نيز به اين درخواست ها واقعا توجه مي کنند. شنيدن نظرات و ايده هاي نصاب ها تاثير بزرگي روي کار ما دارد چرا که نصاب ها مستقيما با دوربين ها در تماس هستند و بدون نظرات و ايده هاي آنها امکان بهبود محصولات ما وجود ندارد".
هنگامي که به بحث ساده سازي نصب دوربين ها مي رسيم به سه فاکتور برخورد مي کنيم که هر سه اين فاکتور ها دائما در حال پيشرفت هستند. اولي جنبه فيزيکي نصب دوربين ها است، فاکتوري که به گفته او همواره با تفکرات يک مهندس مکانيک و شنيدن نظرات نصاب ها مي توان آن را بهبود داد. دومي ويژگي ها و کارکرد هاي برنامه هاي کامپيوتري است که شامل نرم افزار هاي مديريت مي باشد و سومي آموزش است. فارغ از اين که شما چه کاري انجام مي دهيد، شما نياز داريد که بر طبق آخرين يافته هاي تکنولوژي آموزش داد شويد.
استانداردهاي کارکردي مانند ONVIF و PSIA با هم جمع شدند تا به نصب ساده تر دوربين ها کمک کنند. ONVIF Profile S گامي بلند رو به جلو بود چرا که هم اکنون ثبت کننده ها ونرم افزار هاي مختلفي مي توانند با هم کار کنند. ولي حتي استاندارد ها نيز نمي توانند موفقيت يا کاهش زمان نصب را تضمين کنند. از طرفی پيچيدگي هاي به وجود آمده مرتبط با ONVIF هنگام کار با نرم افزار شخص ثالث مي تواند يک موضوع مهم باشد. دوربين هاي مختلف هرکدام مسائل مختلفی در تجميع سازی بر اساس ONVIF دارند.
در کنار نرم افزار، سازگاري فيزيکي با مثلا تجهيزات جانبي نيز مي تواند ايجاد مشکل کند. در واقع ONVIF به طور خودکار سازگاري جامع را تضمين نمي کند، بنابراين عدد ورژن ONVIF بايد به دقت مورد بررسي قرار گيرد.
فيزيکي شدن
تغييرات کمتر در تکنولوژي های جديد، به طور ويژه طراحي دوربين، راه ديگري است که سازندگان دوربين براي صرفه جويي در زمان نصب انتخاب مي کنند.
جزئيات ريز مانند دام ها و تجهيزات عمومي و جزئيات بزرگتر مانند موارد مهندسي همگي در زمان نصب از بالا رفتن از نردبان گرفته تا نصب کامل، تاثير مي گذارد. تجهيزات ريز و رنج آوري که ممکن است گم يا شکسته شوند، پيچيدگي ساخت و تجهيزات مورد نيازي که ممکن است ديده نشوند باعث کلافگي نصاب مي شوند. طراحي بهبود داده شده مانند تجهيزاتي که يک جا سرهم بندي شده اند مي تواند جذاب باشد و از منظر طراحي داخلي نيز زيباتر به نظر بيايند. آويزهاي ديواري و سقفي با تجهيزات نصب ساده زمان نصب را کاهش مي دهند و آيتم هايي مانند کانکتورهای سادهه برای کابل کشی، تمام قطعات مورد نياز هنگام نصب دوربين را فراهم مي کنند. اين تجهيزات به طور مشخص بر چسب گذاري شده اند که اين امر به طور ويژه باعث کاهش پيچيدگي نصب و زمان نصب دوربين مي شود.
حتي شيوه اي که دوربين ها بسته بندي و حمل مي شود نيز مي تواند موجب تاثير گذاري بر زمان نصب شود.
دوربين هاي دام سابقا به طور پيچ شده حمل مي شد و بدين ترتيب نصاب مجبور بود آنها را ابتدا از هم جدا کند. اما امروزه آنها را در بسته هاي جدا ارسال مي کنند و بدين ترتيب در ازاي هر دوربين 3 دقيقه زمان لازم براي جداسازي قطعات از هم کاهش يافته است". با اينکه اين زمان ممکن است قابل توجه به نظر نرسد، در نصب هاي با مقياس بالا اين سه دقيقه ها با هم جمع مي شوند و زمان قابل توجهي را مي سازند.
نصب بايد منطقي باشد و حتي الامکان کمترين لوازم براي نصب لازم باشد تا در اولين تلاش نصب شوند. اين امر به ويژه براي نصب هاي فضای بيرونی که هزينه اجاره بالابر و ساير لوازم وجود دارد يا دوربين هاي ويژه اي مانند مدل هاي فولاد ضد زنگ اهميت خاصي پيدا مي کند. سازنده بايد دوربين را بر اساس استاندارد هاي الکتريکي مانند جعبه تقسيم و مجراهاي ارتباطي بسازد. سازندگان نمي توانند بنيان استاندارد هاي الکتريکي را تغيير دهند و بايد آنها را بپذيرند.
وراي مشخصات اساسي دوربين، سازندگان مي توانند با مشخص کردن اطلاعات يا حتي قطعات لازم براي نصب کار را براي نصابان راحت کنند. بايستي قطعات لازم براي نصب را هم در نظر گرفت. اگر هر مدل سايز، نوع و الگوي پيچ مخصوص خود را داشته باشد کار نصاب سخت و عمليات نصب وقت گير خواهد بود. بدين منظور لازم است قطعات لازم براي نصب به طور واضح همراه دوربين بيان شود تا نصاب با خواندن آنها با تجهيزات لازم و مورد نظر به محل نصب برود.

تنظيم کردن تنظيمات

براي تجميع کنندگان، تنظيم تنظيمات تصويري دوربين مخصوصا براي صحنه اي سخت کماکان يک معزل باقي مانده است. به طور مثال، شرايط محيطي هنگام نصب با توجه به زمان نصب ممکن است براي اوقات ديگر روز يا شب ايده آل نباشد.
تغييرات مداوم تنظيمات يا حتي نياز به برنامه ريزي براي تنظيمات مي تواند مشکل ساز باشد. دوربين ها بايد به قدر کافي هوشمند باشند تا خود را با شرايط محيطي تطبيق دهند. تنظيم دستي اين تنظيمات از روي خود دوربين مي تواند هم براي نصاب هم براي کاربر ايجاد مشکل کند.
بيشتر نصاب ها و استفاده کننده ها از تبلت براي تعيين چگونگي تنظيم دوربين استفاده مي کنند اما حتي اين کار نيز راه حل ايده آلي نيست. اتصال واير لس به آي پد نيز کار چندان آساني نيست و همچنين نصاب ها نيز علاقمند به روبرو شدن با همچين موردي نيستند. بعضي اوقات اين مورد امکان پذير نيست و خيلي اوقات ديگر برقراري اتصال به اينترنت امکان پذير نيست. اين امر سبب مي شود نرم افزار هاي موجود نتوانند به روز شوند. بعضي از سازندگان دوربين صفحه نمايشي تدارک ديدند که به عنوان همراهي براي دوربين به کار مي روند و به نصاب ها اين اجازه را مي دهد که در مواردي که تنظيم از راه دور ممکن نيست، کار تنظيمات را با سادگي بيشتر انجام دهند.
در برابر اين موانع بالقوه شايد مهم ترين عامل صرفه جويي زمان امکان تنظيم فوکوس، زوم و ساير تنظيمات مستقيم برروی خود سيستم يا حتي از راه دور باشد که تاخير هاي بالقوه و سختي هاي تنظيم دستي فوکوس دوربين را از بين مي برد. اين کار حتي هزينه مالي و زماني نگهداري را نيز کاهش مي دهد. اين ويژگي، 15 تا 20 دقيقه زمان نصب هر دوربين را کاهش مي دهد و در نهايت به ميزان زيادي هزينه کلي را کم مي کند.
تکنولوژي هاي لنز نيز در کاهش زمان نصب نقش مهمي دارند. امروزه لنز هاي نصب شده با برد مکانيکي براي زوم و فوکوس از راه دور براي دوربين هاي رده حرفه اي ويژگي اساسي محسوب مي شود. تکنولوژي لنز براي رده هاي لنز مولتي مگا پيکسل پيشرفت بزرگي حاصل کرده است. بازه هاي گسترده تر تله فوتو با برد هاي فوکوس خودکار و با قيمت مناسب در حال فراگير شدن هستند.
امروزه دوربين ها با سرعت آنلاين شدن طبق تنظيمات اوليه سنجيده مي شوند. اما اين سنجش همواره ميزان دقيقي از اندازه گيري را به دست نمي دهد.
کلمه کليدي در اينجا "تنظيمات اوليه" است. همه دوربين ها نمي توانند با تنظيمات اوليه کار کنند مگر با اعمال برخي اصلاحات در رزولوشن، فريم ريت يا کيفيت تصوير.
بستر هاي نرم افزاري خاصي وجود دارند که تنظيمشان بسيار ساده است، دوربين ها را به سرعت پيدا مي کنند و کار نصب را بسيار ساده مي سازند. اين بستر هاي نرم افزاري براي نصب هاي با مقياس خاص بسيار مناسب است. هيچ روش واحدي وجود ندارد که بتواند براي تمام سيستم هاي نصب جواب بدهد. روش ها بايد طوري تنظيم شوند تا توانايي و عملکرد را بيشينه کنند. به طور خلاصه بيشتر بستر هاي نرم افزاري حاوي ورژن هايي هستند که با کمترين داده هاي ورودي و کليک در عرض تنها چند دقيقه مي توانند کار نصب را انجام دهند. هنگامي که در اينجا از نصب صحبت مي کنيم منظورمان نصب و راه اندازي است. معمولا هيچ سيستمي در اين ميزان زمان کامل نخواهد بود مگر اينکه استفاده کننده نهايي دوربين تنظيمات اوليه را بپذيرد.

زيربنا و شالوده

طبيعت شبکه ها که شامل آرايش فيزيکي مي شود زمينه ديگري است که مي توان تغييرات و پيشرفت را در آن اعمال کرد. سازندگان CCTV تلاش خود را براي ساده سازي انجام داده اند.
دانستن اينکه چه نوعي از شبکه استفاده خواهد شد و چگونگي عملکرد دوربين ها در شبکه، به پيچيدگي کمتر و نصب موفقيت آميز تر کمک می کند. هنگامي که بحث نظارت تصويری پيش می آيد، انتخاب هاي بي شمار براي ساخت زير بنا مطرح مي شود. تست نهايي کنترل کيفيت اهميت پيدا مي کند. در اين جا سازنده نبايد کنترل صحت و سازگاري را بر عهده نصاب بگذارد.
پرسش بزرگ اين است که چه کسي مالک شبکه است و اجازه دارد چه چيزي را به آن متصل کند، مخصوصا در نصب هاي با مقياس بالا. دپارتمان IT در زمينه شبکه و امنيت آن سرمايه گذاري کرده است تا در مورد مشکلات امنيتي بالقوه پيش از وقوع آنها اطلاعات کسب کند. اين موضوع نيز به نوبه خود بر پيچيدگي عمليات نصب مي افزايد.
يکي از معدود اصول ثابتي که در زندگي وجود دارد تغيير است و اين اصل به خصوص در مورد دوربين هاي IP صحيح است، جايي که تغييرات و پيشرفت در آن با سرعت بسيار زياد رخ مي دهد. مدل هاي جديد دوربين کارايي هاي جديدي را معرفي مي کنند و به جلو مي روند. اين کارايي هاي جديد کار نصب دوربين ها را ساده تر مي کنند. بعضي از پيشرفت هايي که در زمينه سهولت نصب حاصل شده است هيچ ارتباطي به پيشرفت تکنولوژي ندارد. هميشه نسل هاي جديدي از نصاب ها اضافه مي شوند که نسل به نسل نسبت به IT و IP اطلاعات کامل تري پيدا مي کنند. متخصصان صنعتي به آموزش خودشان ادامه مي دهند تا اطلاعات و تخصص خود را انتقال دهند، به اين ترتيب ويدئوي IP به طور بومي براي نصب ساده تر مي شوند. تکنولوژي به رشد خود با نوآوري ادامه مي دهد و سازندگان به طور مداوم به پيشنهاد هاي نصاب ها و تجميع کنندگان گوش مي دهند و نياز هاي آنها را برآورده مي کنند.
ابر(cloud) نيز فاکتور ديگري است که مي تواند به سهولت نصب کمک کند. ذخيره سازي بر مبناي ابر زمان نصب را کاهش مي دهد. به محض آنکه اين ايده در زمينه امنيت و مديريت ريسک نظر مساعد عموم را جلب کرد مي توان آن را مورد استفاده قرار داد.
در حال حاضر راه مطمئني که زمان، زحمت و تجهيزات لازم براي نصب را کاهش دهد مستلزم آن است که تمام پديده ها و ويژگي هاي دوربين را مورد بررسي قرار دهد. مصرف کنندگان نهايي خواهان بازگشت سريع سرمايه خود هستند بنابراين هزينه نهايي مالکيت هم مهم است. در حالي که پديده ها و بر آورده کردن نياز ها اهميت دارد، هزينه نصب مي تواند به طور برجسته بر روي اين که کدام محصول انتخاب شود تاثير بگذارد. زماني که هزينه ها بايد به بيشترين حد کاهش يابند، زمان گذاشتن و مرور کردن تمامي جوانب انتخاب دوربين مي تواند به اين کاهش هزينه کمک کند.

پيشرفت هاي سازندگان

طراحي مکانيکي با کمک مهندسين برق و سخت افزار هاي موجود وجود طرح مناسب را تضمين مي کند و اين امر کارهاي اضافي در محل براي نصب را کاهش مي دهد. اتصالات استاندارد شده مانند سايز و الگوي پيچ ها به نصاب اين امکان را مي دهد تا جعبه ابزار کوچکتري را حمل کند و زودتر با محصول آشنا شود. عايق هاي آب و هوايي به طور مناسب طراحي شده، پين ها يا هدايتگر ها براي در جاي مناسب قرار گرفتن دوربين و ديگر توانايي هاي "بدون نياز به ابزار"، ريسک نصب نا صحيح را کاهش مي دهند.
کارکرد هاي هوشمند دوربين مانند زوم و فوکوس به وسيله موتور و تنظيمات از راه دور شامل رنگ، روشنايي، نمايش و .. هزينه، چالش و زمان تنظيم دوربين را کاهش مي دهد. ابزار مديريت به نگهداري و معاينه در خارج از سيستم يا بستر نرم افزاري کمک مي کند و از طرفي فايل هاي پشتيبان (بک آپ) و ابزار هاي ترميم به بازيابي سريع تر کمک مي کنند. آموزش و مدارک گواهي به فهم بهتر نصاب ها و افزايش مهارت آنها کمک مي کند تا بتوانند نسبت به محصول مورد نصب و نگهداري احاطه بيشتري پيدا کنند. از طرفي اين کار موجب کاهش زمان صرف شده براي ارتباط با تيم سازنده براي سوال هاي بنيادي و ابتدايي مي شود.

IP براي همه؟

براي مدت مديدي بحث نصب دوربين هاي IP شامل اين بود که نصاب ها و تجميع کنندگان بايد حداقل اطلاعات در مورد مباني IT را داشته باشند. اين موضوع تا حدودي در حال تغيير است.
در گذشته، تجميع کنندگان قديمي بدون پيش زمينه IT با مفهوم ويدئوي IP مشکل داشتند که اين امر منجر به مباحثي مانند افت قدرت در استفاده طولاني مدت، توپولوژي شبکه، برنامه ريزي نرم افزار و.. شد. امروزه تعداد بيشتري از تجميع کنندگان IP وجود دارند که کار نصب ويدئوهاي IP را انجام مي دهند. کار نصب براي کساني که پيش زمينه IT دارند به شکل راحت تري پيش مي رود.
با همکاري سازندگان و تجميع کنندگان براي نصب ساده تر دوربين هاي IP نصاب ها و تجميع کنندگان بيشتري جذب کار مي شوند. در حال حاضرصنعت به دنبال گسترش فناوري هاي IP مي باشد. امروزه مقاومت کمتري وجود دارد و روز به روز نصاب ها استقبال بيشتري از IP دارند و بيشتر آن را به عنوان راهي براي آينده مي پذيرند. اين تغييرات نوعي تکامل است و سرعت اين تکامل به صنعت و تجميع کنندگان/نصابان بستگي دارد

به دنبال Plug-and-Play

نصب دوربين هاي IP به شکلي که به سادگي نصب دوربين هاي آنالوگ باشند، تلاشي است که براي ساده سازي انجام مي شود. مشکل اينجاست که سادگي نصب دوربين هاي IP را به اندازه دوربين هاي آنالوگ رساندن آن چنان نيز ساده نيست. تمام صنعت روي پيشرفت در ساده سازي نصب تمرکز کرده است. پيشرفت هايي نيز در اين زمينه حاصل شده است اما باز هم بسيار دور تر از آن است که بخواهيم آن را با سادگي نصب دوربين هاي آنالوگ مقايسه کنيم.
در عين حال از آنها خواسته مي شود که دوربين هاي را طوري بسازند که بشود به سادگي به کامپيوتر وصل کرد و به سرعت از آن استفاده کرد، در واقع plug&playباشد، مانند خيلي از وسايل برقي ديگر. همچنين از سازندگان درخواست مي شود ويژگي ها و کارآيي هاي دوربين ها را افزايش دهند مانند قابليت اتصال فيبري، حافظه جاسازي شده، تحليل جاسازي شده، مديريت نور، تمرکز خودکار و..
هنگامي که شما کارايي پيشرفته نياز داريد بايد بدانيد که کار ساده اي نيست. هنگامي که با اتصال دستگاه به کامپيوتر به طور خودکار نصب آن انجام شود، معاينه و نگهداري از آن هنگامي که مشکل به وجود مي آيد سخت خواهد بود. قرار دادن امکان تنظيم دستي از منظر شبکه اي مهم است. در واقعيت اين طور است که قرار دادن امکانات بيشتر روي دوربين ها کار نصب را سخت تر مي کند.
در بازار امروز تا حدودي روش ساخت وسايل الکترونيکي متصل به کامپيوتر وجود دارد اما در اين روش نمي تواند چندان از مزاياي دوربين استفاده کرد. Plug&play ساده تر است و مي توان از آن براي سطح 1 تکنولوژي استفاده کرد. براي تکنولوژي هاي پيشرفته تر برنامه نويسي مناسب نياز است تا از راه دور بتوان به آن دسترسي داشت. اين کار سبب مي شود از صرف ساعت و هزينه هاي بسيار زياد براي نصب در محل کاسته شود و کمک مي کند بتوان سطوح تکنولوژي بالاتر را کنترل کرد.
از منظر شبکه اي مي توان ادعا کرد که طراحي شالوده و زيربناي IP شبيه به هنر است. هر معمار، مهندس و تکنيسين روشي براي طراحي تکنولوژي دارد و توانمندي هاي مختلف، راه حل ها، پروتوکل ها را لحاظ مي کند. نکته مهم به اين بر مي گردد که مستند سازي بنيادي و نرم افزار مديريت مناسب مي تواند موارد حياتي را حفظ و آن را به شيوه اي منطقي بيان کند.

 

امتیاز به مطلب

میزان رای بازدیدکننده گان: 100% - 3800 votes

100%

ساده سازي نصب IP

Book rating: 100 out of 100 with 3800 ratings

نظرات (0)

هیچ نظری یافت نشد

نظر خود را اضافه کنید.

Posting comment as a guest. Sign up or login to your account.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

درباره ایران آلارم

گروه ایران آلارم در بهمن سال 1385 با راه اندازی سایت اینترنتی ایران آلارم فعالیت خود را شروع كرد و درهمان آغاز مورد اسقبال و توجه اكثر شركتها و افراد فعال در صنعت حفاظت و امنیتی ایران قرار گرفت. اساس و هدف این رسانه ایجاد یك شبكه اطلاع رسانی قوی و موثر برای بالا بردن سطح كیفی و كمی این صنعت بوده و می باشد .

بازگشت به بالا