با عضويت دركانال رسمی ايران آلارم در تلگرام از آخرين اخبار و سمينارها مطلع شويد ورود به کانال

Arrow up
Arrow down


تصویر برداری حرارتی،  گزینه ای قدرتمند و غیر قابل جایگزین

حفاظت و امنیت, سیستم های حفاظتی, اخبار حفاظت, حفاظت

اگر مرکزی به سیستم نظارتی نیاز داشته باشد، مواد، افراد یا اطلاعات مورد محافظت اهمیت دارند. اما از آنجا که نرخ حملات تروریستی و ناامنی رو به افزایش است دیگر سیستم های قدیمی امنیتی پاسخگو نیستند. در مورد محافظت از مراکز دیگر دوربین های مداربسته قدیمی (CCTV) پاسخگو نیستند. کمربند ایمنی در خودرو ها برای حفظ امنیت کافی نبود به همین جهت مهندسین و طراحان ایر بگ را اضافه کردند. امروزه تغییری در روند استفاده از محصولات امنیتی به وجود آمده است.
پرسنل امنیتی برای برقراری امنیت به ابزار هایی مناسب نیاز دارند که یکی از این ابزار ها داشتن دانش کافی است. دوربین های Thermal-Eye™ مادون قرمز،‌ پرسنل امنیتی را با این واقعیت روبرو می کند که دوربین های قدیمی نمی توانند در تاریکی یا آب و هوای بد کارآیی خود را داشته باشند. برای دوربین های قدیمی، افراد، اتوموبیل ها یا قایق ها در تاریکی تقریبا نا مرئی به نظر می رسند مگر اینکه خیلی به دوربین نزدیک شوند. علاوه بر آن دوربین های قدیمی به یک منبع قوی روشنایی نیز نیاز دارند تا به شکل مناسب کار کنند.
بر خلاف دوربین های قدیمی دوربین های حرارتی هم برای روز و هم برای کار در شب مناسب هستند. دوربین های حرارتی مادون قرمز به جای نور از گرما استفاده می کنند و به این ترتیب می توانند موقعیت اشیا را تشخیص دهند. هنگامی که این دوربین های سیاه سفید حرارتی به مونیتور های قدیمی وصل شوند، اشیا را سیاه و سفید نشان می دهند. اشیایی که گرمای بیشتری ساطع کنند سفید تر به نظر می رسند. این موضوع دوربین را برای تشخیص افراد یا موتور های گرم مانند خودرو ها و قایق ها مناسب و ایده آل می سازد.
دوربین های چشم حرارتی (TSC) بی وقفه و مشکل با سیستم های نظارت تصویری کار می کنند. این به معنی این است که کمپانی ها نیازی به خرید و نصب سیسم کشی جدید یا سیستم های کنترل و مانیتور جدید ندارند. قابلیت اتصال و اجرای سریع سری این دوربین ها را برای طیف وسیعی از مصارف ایده آل می سازد.

حفاظت و امنیت, سیستم های حفاظتی, اخبار حفاظت, حفاظت

مشکلات امنیتی حال حاضر

از قدیم برای حفظ امنیت مراکز از ترکیب و تلفیق افراد و سیستم های مونیتورینگ استفاده می شد. با آنکه این کار به نظر مناسب و بهینه می رسد، اما برای برخی کارکرد ها محدودیت هایی به همراه دارد. افراد نمی توانند در آن واحد همه جا را زیر نظر بگیرند و از طرفی بعد از گذشت زمانی ممکن است دقت و توجهشان کمتر شود. استفاده از دوربین های مدار بسته در طول رزو به خوبی جواب می دهد اما با نبود نور روز و چراغ این دوربین ها به میزان زیادی قابلیت خود را از دست می دهند.
برای حل مشکل نور محیط مراکز به سادگی روشنایی محیط را افزایش می دهند. اما نصب سیستم روشنایی اضافی گران و نگهداری آن نیز هزینه بر و مشکل است. علاوه بر آن، از لحاظ زیبایی محیط را خراب می کند. ممکن است این امر برای محیط هایی مانند زندان مشکل بزرگی نباشد، اما برای بناهای ملی یا ساختمان های نزدیک و در همسایگی مرکز مزاحمت به وجود می آورد.
همچنین برای مراکزی مانند پالایشگاه نفت یا بنادر اضافه کردن نور اضافه غالبا امکان پذیر نیست یا نصب آن کاری بسیار مشکل است. اما این نواحی از سویی بسیار در معرض دزدی و نا امنی قرار دارند.

حفاظت و امنیت, سیستم های حفاظتی, اخبار حفاظت, حفاظت

تاریخچه کوتاهی از تصویر برداری حرارتی
تصویر برداری حرارتی برای اولین بار حین جنگ ویتنام استفاده شد و کارکردی نظامی اشت. این دوربین ها سال ها قبل تر از اینکه در دهه 1990 به مصرف عموم برسند کارکردی نظامی داشتند. حین دهه 90 بود که مراکز پلیس شروع به استفاده از دوربین های حرارتی کردند. این تجهیزات بر روی هلی کوپتر ها و بعد ها بالای گشت های پلیس نصب شدند.
اولین سیستم هایی که بر روی هلی کوپتر ها نصب می شد بیش از 100000 دلار قیمت داشت اما خوشبختانه با تمهیدات قانونی که امروزه اندیشیده شده است خرید این دوربین ها امکان پذیر تر شده است. پیشرفت های صورت گرفته در طراحی، نمایش، عدسی ها، سنسور ها، الکترونیک و توان مصرف این دوربین ها منجر به ساخت دوربین های بسیار کوچک تر شده است تا حدی که بعضی از آنها تنها با دو باتری AA می توانند کار کنند و وزن برخی کمتر از یک پوند است. در نتیجه این پیشرفت ها، قیمت این دوربین ها به شدت کاهش یافته است. برخی مراکز می توانند کل سیستم نظارتی حرارتی با چند دوربین را با کمتر از یک سوم هزینه سیستم های مورد استفاده برای هلی کوپتر خریداری کنند.
یکی از دلایل گرانی این دوربین ها،‌تکنولوژی خنک کردن آنها بود. حتی امروزه بسیار از این دوربین ها به شیوه کرایوژنیک خنک می شوند. خنک کردن دوربین ها حساسیت سنسور ها را بالاتر می برد و در عین حال باعث افزایش کنتراست تصویر می شود. بدی خنک کردن دوربین ها این است که به تکنولوژی پیشرفته و فضای بسیار زیاد نیاز دارد. سنسور های مورد استفاده در بسیاری از این دوربین ها خنک نمی شوند. این سنسور ها در دمای اتاق کار می کنند و به این معنی هستند که خیلی پیچیده نیستند. برای اکثریت مصارف صنعتی و تجاری دوربین های حرارتی بدون سیستم خنک کاری نیز می توانند نتایج مناسب بدهند.

فراتر از امنیت

حفاظت و امنیت, سیستم های حفاظتی, اخبار حفاظت, حفاظت

با آنکه تصویر برداری حرارتی مصرف و استفاده زیادی در کاربردهای امنیتی دارد اما کاربردهای زیادی در دیگر مصارف نیز دارد.
علاوه بر بازار، مهندسان، ناظران و مدیران از دوربین های حرارتی برای مونیتور کردن و چک کردن استفاده می کنند. دوربین های حرارتی کمک می کند مدارهایی که فراتر از حد معمول داغ شدن، مدار های خراب شده، داغ شدن بلبرینگ یا گرم شدن بیش از حد مواد شیمیایی خطرناک مورد نظارت قرار گیرند و رصد شوند- قبل از اینکه خرابی و مشکل بزرگی به وجود بیاید. اگر چک نشوند و مونیتور نگردند ممکن است همین مشکلات بزرگ منجر به فجایع گسترده شوند.
تصویر برداری حرارتی همچنین به سازندگان سازه و ساختمان کمک می کند تا بفهمند از کجای خانه و محل انرژی هدر می رود. کمپانی ها از این دوربین های برای بررسی و رصد مشکلات به وجود آمده در خط تولید استفاده می کنند. به محض کشف مشکل، می توانند نگهداری و اقدام لازم را برای محافظت و مقابله از مشکل به وجود آمده انجام دهند. تصویر برداری حرارتی تخریبی یا خشن نیست و می توان بدون نیاز به ماشین و خارج کردن خط از تولید کار نظارت را انجام داد. این دوربین ها هم اکنون در کارخانجات تولید فولاد، آلومینیوم، شیشه و غذا استفاده می شود.

حفاظت و امنیت, سیستم های حفاظتی, اخبار حفاظت, حفاظت

بسیاری از صنایع تصویر برداری حرارتی را برای پروسه های خود بسیار حیاتی می دانند اما این دوربین ها به طور ویژه برای مصارف آتش نشانی مورد استفاده قرار می گیرند و بسیار مهم هستند. دوربین های حرارتی به پرسنل امداد و آتش نشان کمک می کند کار جست و جو و امداد و نجات را به شکل بهینه تری انجام دهند. دوربین های همراه با تصویر برداری حرارتی می توانند سوراخ در سطح زمین یا دیگر ضعف های ساختمان را مشاهده کنند. این اخطار به آتش نشانان و تیم امداد کمک می کند تا از خطر دوری کنند.
طبق گزارش هایی که در فوریه 1999 توسط مجله امداد اتش منتشر شد، تعیین کردن محل قربانیان حین آتش سوزی از 40% به 99% رسید هنگامی که از دوربین های حرارتی به جای متد های قدیمی استفاده شد. زمان جست و جو تا 75% کاهش یافت و تضمین اینکه آتش نشانان راه خود را از میان ساختمان در حال آتش سوزی پیدا کنند، بین 65 تا 100 درصد افزایش داشت.
با خاموش شدن آتش، یک نظارت کلی با دوربین های حرارتی می توانند نقاط احتمالی مشکل را پیدا کرد. این کار به پروسه جست و جوی بعد از آتش نشانی کمک می کند. تصویر برداری حرارتی همچنین به نجات جان افراد به گونه های دیگر نیز کمک می کند. آتش نشانان از دوربین ها برای مونیتور کردن حوادث وسایل نقلیه موتوری، آتش سوزی حیات وحش و آتش سوزی های مراکز صنعتی و شیمیایی کمک می کند.

حفاظت و امنیت, سیستم های حفاظتی, اخبار حفاظت, حفاظت

برای مصرف کننده عمومی، تصویر برداری حرارتی در بازار حمل و نقل کاربرد خود را پیدا کرده است. دوربین های NIGHTDRIVER به رانندگان کمک می کند که 3 تا 5 برابر بیشتر از نور معمولی میدان دید داشته باشند. با گسترش میدان دید رانندگی تا 1500 فوت و بالاتر، رانندگان تا 5 برابر زمان بیشتری در اختیار دارند تا عکس العمل مناسب را انجام دهند. این تکنولوژی همچنین کمک می کند تا رانندگان بتواند با وجود نور رانندگان از روبرو جلو را به خوبی ببینند.
در نتیجه می توان گفت:‌ افزایش استفاده از دوربین های حرارتی در بازار های متعدد، نشانگر اهمیت و غیرقابل جایگزین بودن آن تا به امروز در صنعت نظارت، امنیت و ایمنی می باشد.

امتیاز به مطلب

میزان رای بازدیدکننده گان: 100% - 3800 votes

100%

تصویر برداری حرارتی، گزینه ای قدرتمند و غیر قابل جایگزین

Book rating: 100 out of 100 with 3800 ratings

نظرات (0)

هیچ نظری یافت نشد

نظر خود را اضافه کنید.

Posting comment as a guest. Sign up or login to your account.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

درباره ایران آلارم

گروه ایران آلارم در بهمن سال 1385 با راه اندازی سایت اینترنتی ایران آلارم فعالیت خود را شروع كرد و درهمان آغاز مورد اسقبال و توجه اكثر شركتها و افراد فعال در صنعت حفاظت و امنیتی ایران قرار گرفت. اساس و هدف این رسانه ایجاد یك شبكه اطلاع رسانی قوی و موثر برای بالا بردن سطح كیفی و كمی این صنعت بوده و می باشد .

بازگشت به بالا