با عضويت دركانال رسمی ايران آلارم در تلگرام از آخرين اخبار و سمينارها مطلع شويد ورود به کانال

Arrow up
Arrow down


نوید H.265

حفاظت و امنیت, سیستم های حفاظتی, حفاظت, دوربین مداربسته, حفاظت ساختمان, حفاظتی, سیستم های حفاظتی, امنیت, استانداردحفاظت مغازه , مرکز بین المللی آموزش, کنترل حفاظت ساختمان, کنترل حفاظت مغازه, کنترل هوشمند حفاظت و امنیت, کنترل dvr,  , اخبار حفاظت, خرید دوربین مداربسته, هتل حفاظتی, مدرک بین المللی سیستم حفاظت و امنیت,خرید دوربین مداربسته,دوربین مداربسته ارزان

افزایش محبوبیت 4Kو دیگر تصاویر ویدئویی با کیفیت بالا فشار را بر روی موسسات استاندارد آورده است تا تکنیک های فشرده سازی برای پاسخ گویی به این نیاز را تغییر دهند.

سیاستمدار بریتانیایی بنجامین دیسرالی گفته بود: "تغییر اجتناب ناپذیر است". سرعت پیشرفت در این صنعت به حدی بالا است که لحظه ای نمی توانیم دست روی دست بگذاریم. نمی توانیم بر اساس تکنولوژی دیروز طراحی های امروز را انجام دهیم. ما باید همواره حرکت رو به جلو داشته باشیم در غیر این صورت از غافله رقیبان عقب خواهیم افتاد.

تکنولوژی فشرده سازی ویدئو نکته ای قابل توجه و مهم است. پیشرفت های صورت گرفته در رزولوشن و کیفیت تصویر روز به روز در حال افزایش و رو به جلو است. HDTV و 4K کاربردشان روز به روز در حال گسترش است و این طور به نظر می رسد که در آینده شکل سیستم های امنیتی را تغییر دهند. در نتیجه برروی سازمان های استاندارد فشار زیادی در جهت تغییر تکنیک های فشرده سازی وجود دارد. 

انتظار این است که تکنولوژی بتواند همان کیفیت تصویر را با بیت ریت و حجم پایین تر ارائه دهد و بدین ترتیب حجم و فضای ذخیره سازی و پهنای باند مورد نظر کاهش می یابد.

H.265 آخرین استاندارد فشرده سازی در بازار است و پتانسیل این را دارد که صنعت محصولات امنیتی را تحت تاثیر قرار دهد.

 

فشرده سازی: تاریخچه ای مختصر

در 18 سال گذشته، پذیرش استاندارد های فشرده سازی حدود 4 تا 5 سال عقب تر و دیرتر از لوازم الکترونیکی صورت می گرفت.  با اینکه H.264 امروزه مقبولیت خود را به دست آورده است، در سال 2008 و حوالی آن هنوز جایگاه امروز را نداشت. علاوه بر آن، این استاندارد در سال 2003 توسط گروه متخصصان تصاویر متحرک (MPEG) و سازمان بین المللی استاندارد ارتباطات (ISO/ITU) تصویب شده بود.

پس چه چیزی باعث شد تا عمومیت یافتن H.264 اینقدر زمان ببرد و طول بکشد؟ در دنیای تکنولوژی امروز چنین زمان و تاخیری عجیب است!

همانند برادر بزرگترش H.265 نیز که معمولا HEVC (کدگذاری تصویر با بازدهی بالا) نامیده می شود، توسط MPEG و ISO/ITU گسترش یافت. این استاندارد در آوریل 2013 به طور رسمی تصویب شد و دومین ورژن آن در اوائل سال 2015 معرفی گردید.

 

H.265 به معنای واقعی صرفه جویی می کند

H.265 ادعا می کند که بیت ریت را تا میزان 50 درصد کاهش می دهد بدون آنکه کیفیت تصویر را کاهش دهد، این به معنی صرفه جویی قابل توجه برای سازمانی است که برای انجام فعالیت های امنیتی و ایمنی محدودیت مالی دارد. در عین حال نیروی کار عموما در حال جوان تر شدن پیش می رود که حوصله تحمل کردن تاخیر های بلند مدت را ندارند. آنها به کیفیت تصویر HDTV عادت کردند. آنها دلیلی نمی بینند که بخواهند تصویر را حین مشخص کردن دوربین، فدا کنند.

نوید H.265 این است که بتوانیم در نهایت دوربین هایی با رزولوشن بالاتر همانند 4K را به راحتی به کار بگیریم، که این خود باعث کاهش هزینه ها در نصب می شود. در نتیجه باعث می شود متخصصان امنیتی از دوربین هایی بهره بگیرند که میدان دید وسیع تری را پوشش دهند.

چرا همه ما از دوربین هایی با قابلیتH.265 استفاده نمی کنیم؟ کارخانه های کوچک تر با وجود تمام تبلیغاتی که می کنند، هنوز گزینه های سخت افزاری خیلی زیادی برای این تکنولوژی تولید نکرده اند. در کل گزینه هایی که بتوانند تصویر را با کیفیت ضبط کنند زیاد نیست و به شدت محدود است. سیستم های مدیریت ویدئویی (VMS) زیادی وجود دارند که از H.264 پشتیبانی می کنند، اما قابلیت دسترسی به آنها کمی با تاخیر و تقریبا یک سال بعد از اینکه دوربین ها الگوریتم مورد نظر را پشتیبانی کنند، ‌به وجود آمد. 

احتمالا مشابه همین اتفاق برای H.265 نیز می افتد،‌فعلا محصولات تولیدکننده ها و کارخانه جات بزرگ ازین قابلیت پشتیبانی می کنند. دوربین و استاندارد فشرده سازی به طور توامان بایستی موجود باشند تا انتخاب های شما محدود نشود و استفاده ازین قابلیت گسترش یابد.

 حفاظت و امنیت, سیستم های حفاظتی, حفاظت, دوربین مداربسته, حفاظت ساختمان, حفاظتی, سیستم های حفاظتی, امنیت, استانداردحفاظت مغازه , مرکز بین المللی آموزش, کنترل حفاظت ساختمان, کنترل حفاظت مغازه, کنترل هوشمند حفاظت و امنیت, کنترل dvr,  , اخبار حفاظت, خرید دوربین مداربسته, هتل حفاظتی, مدرک بین المللی سیستم حفاظت و امنیت,خرید دوربین مداربسته,دوربین مداربسته ارزان

: یک الگوریتم امنیتی جدید خاص

احتمالا H.264 انتخاب استاندارد آینده ای نزدیک خواهد بود، اما همچنان راه ها و گزینه هایی وجود دارد که بتواند بیت ریت را با استفاده از الگوریتم های موجود به میزانی بیشتر نیز کاهش دهد. یکی از این تکنیک ها توسط شرکت Axis Communications به نام Zipstream معرفی شده است، یک شکل بهینه تر از H.264 است که در مقایسه با H.264 می تواند پهنای باند و فضای ذخیره سازی را به طور متوسط 50 درصد یا بیشتر کاهش دهد. به نظر آشنا می آید، درست است؟ این میزان همان مقداری است که HEVC صرفه جویی می کند.

آنچه Zipstream را متفاوت می کند این است که به طور خاص برای مصارف نظارتی طراحی شده است. الگوریتم موجود شامل دو متد است که بیت ریت ویدئو را کم می کند:

· دینامیک ناحیه مورد نظر: که به طور مرتب و پیوسته فیلم ویدئویی را برای حرکت رصد می کند. این متد تنظیمات فشرده سازی را برا آن ناحیه خاص پایین تر می آورد و در عین حال برای نواحی استاتیک این تنظیمات را بالاتر می برد.

· دینامیک گروه تصاویر (GOP): به طور دینامیک فواصل زمانی بینI-frame ها را بر اساس سطح حرکت تصویر تنظیم می کند. هر چه حرکت کمتر باشد، فواصل زمانی بزرگتر می شود و بیت ریت پایین تر می آید.

این دو متد می توانند به طور مستقل از هم مورد استفاده قرار گیرند، یا با هم ترکیب شوند تا بیت ریت را کاهش دهند و بهترین استفاده را از پهنای باند ببرند.

مثالی خوب در این زمینه می تواند مدرسه در ساعات یا روزهای تعطیل باشد که در این مواقع احتمال دزدی و خراب کاری بیشتر است. در حین ساعات تعطیلی، Zipstream تصاویر را برای حرکت تحلیل می کند. اگر هیچ حرکتی وجود نداشت، نرخ فشرده سازی را افزایش می دهد و طول GOP نیز همینطور، بدین ترتیب فضای ذخیره سازی مورد نیاز برای ضبط به نصف کاهش می یابد.

اگر کسی وارد راهرو شد، تکنولوژی فوق به طور خودکار فرد را به عنوان ناحیه دینامیک مورد نظر تشخیص می دهد و نسبت فشرده سازی را در آن ناحیه کاهش می دهد تا کیفیت تصویر حفظ شود. به طور همزمان، طول GOP که I-frame های بیشتری را تامین می کند کاهش می دهد تا بتوان به سطح مورد نظر برای جزئیات تصویر به منظور بازبینی صحنه رسید. به طور خلاصه جزئیات مهم در بازبینی مانند صورت ها، تاتو ها و نوع پوشش جدا نگهداری می شوند در حالی که اجزای با اهمیت کمتر مانند دیوار های سفید، چمن و پوشش گیاهی با نرخ بالاتری فشرده می شوند.

Zipstream به طور کامل با استاندارد H.264 تطبیق دارد و با تمام محصولات VMS که از H.264 پشتیبانی می کنند همخوانی دارد. این موضوع متقابلا در مورد H.265 وجود ندارد زیرا این تکنولوژی به تولید کنندگان VMS برای اجرا وابسته است.

حفاظت و امنیت, سیستم های حفاظتی, حفاظت, دوربین مداربسته, حفاظت ساختمان, حفاظتی, سیستم های حفاظتی, امنیت, استانداردحفاظت مغازه , مرکز بین المللی آموزش, کنترل حفاظت ساختمان, کنترل حفاظت مغازه, کنترل هوشمند حفاظت و امنیت, کنترل dvr,  , اخبار حفاظت, خرید دوربین مداربسته, هتل حفاظتی, مدرک بین المللی سیستم حفاظت و امنیت,خرید دوربین مداربسته,دوربین مداربسته ارزان

Zipstream در برابر H.265

اگر متخصصان امنیتی با استفاده از VMS های موجود می توانند به 50 درصد صرفه جویی و کاهش در پهنای باند و فضای ذخیره سازی برسند، آیا H.265 قبل از اینکه به نقطه شروع برسد کارش با آخر خط رسیده است؟ بعید است. همچنین احتمالش کم است Zipstream بتواند H.265 را کنار بزند. این تکنولوژی قصد ندارد که جایگزین H.265 شود، فقط سعی می کند پیشرفتی در کد گذاری صورت دهد.

با تلاش بازار برای غلبه بر موانع مرتبط با قانون گذاری و تطبیق پذیری VMS، تولید کنندگان و مشتریان شروع به خرید محصولات H.265 کردند. من انتظار دارم که در سال 2016 کمپانی های بیشتری از H.265 پشتیبانی کنند، اما این پذیرش به طور گسترده تا چند سال آینده اتفاق نمی افتد. از سوی دیگر، پیشرفت های صورت گرفته در حوزه کد گذاری تصویری مانند Zipstream احتمالا برای استاندارد فشرده سازی که در آینده عرضه می شود اعمال می گردد.

 

نویسنده:‌James Marcella، متخصص تکنولوژی در صنعت IT با دو دهه سابقه و مدیر فنی شرکت Axis

نویسنده:‌ James Marcella، متخصص تکنولوژی در صنعت IT با دو دهه سابقه و مدیر فنی شرکت Axis

نظرات (0)

هیچ نظری یافت نشد

نظر خود را اضافه کنید.

Posting comment as a guest. Sign up or login to your account.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

درباره ایران آلارم

گروه ایران آلارم در بهمن سال 1385 با راه اندازی سایت اینترنتی ایران آلارم فعالیت خود را شروع كرد و درهمان آغاز مورد اسقبال و توجه اكثر شركتها و افراد فعال در صنعت حفاظت و امنیتی ایران قرار گرفت. اساس و هدف این رسانه ایجاد یك شبكه اطلاع رسانی قوی و موثر برای بالا بردن سطح كیفی و كمی این صنعت بوده و می باشد .

بازگشت به بالا