با عضويت دركانال رسمی ايران آلارم در تلگرام از آخرين اخبار و سمينارها مطلع شويد ورود به کانال

Arrow up
Arrow down


راهنمایی برای اتوماسیون ساختمان: چگونه از کار بیهوده جلوگیری کنیم و بهترین سیستم متناسب با خود را انتخاب کنیم؟

سیستم های اتوماسیون ساختمان (BAS) می تواند کارهایی بسیار گسترده تر از مدیریت انرژی انجام دهد. رابط های هوشمند می توانند به FM ها کمک کنند تا نقاط داغ را شناسایی کنند، تجهیزاتی که درست کار نمی کنند را پیدا کنند و در جایی که بیشتر نیاز است کار نگهداری را انجام دهد.
بازار پر از محصولات مختلف برای کاربرد مورد نظر شماست اما خرید یکی از این سیستم ها تصمیم پیچیده ای است که باید متناسب با ساختمان خود انجام دهید.. سرمایه گذاری خود را با این نکاتی که در مورد خرید BAS در اختیار شما می گذاریم بهینه کنید.

قابلیت مقیاس پذیری از ابتدا

ممکن است تمرکز بر روی نقاطی که بیشترین سر و کار را با انرژی دارد (معمولا تهویه مطبوع یا روشنایی) وسوسه انگیز باشد اما رسیدن به این امر در اولین نگاه کوتاه بینانه است. ابتدا هدف گسترده تری را ببینید- برای مثال کاهش مصرف انرژی- و بعد به سمت کارکرد های خیلی خاص تر بروید مانند کاهش مصرف انرژی ناشی از روشنایی. BAS را انتخاب کنید که بتوانید بعدا سیستم خود را در آن گسترش دهید.
Danny Yu مدیر شرکت Daintree که در توسعه محصولات کنترلی بی سیم برای اتوماسیون ساختمان فعالیت دارد می گوید: "مردم معمولا به ما می گویند ما نیاز به سیستم کنترل تهویه مطبوع و سرمایش و گرمایش داریم، چون همیشه اینطور تصور می شود که این وسایل بیشترین میزان مصرف انرژی را در ساختمان داشته اند. آنها نمی دانند که راه حل های وسیع تری نیز وجود دارند که می توانند میزان بیشتری صرفه جویی را به همراه داشته باشند.این مزیت تکنولوژی است که در سال های اخیر در شرکت های ساخت نرم افزار ظهور پیدا کرده است. در گذشته شرکت ها بیشتر روی فروش سخت افزار تمرکز می کردند نه اینکه به کاربران خود نرم افزار و برنامه بفروشند- مانند آنچه تلفن ها در 10-15 سال پیش بودند.
گروه رستوران های Arby نیز زمانی که روی ارتقای سیستم تهویه مطبوع خود سرمایه گذاری می کردند مسیر مشابهی را پیش گرفتند. نقشه اولیه آنها- به کار گیری ترموستات های قابل برنامه ریزی که 4-5 درصد از مصرف برق هر رستواران کم می کردند بود،‌ اما ایده شان به سرعت با درک این نکته توسط تیم رستوران که می توان از BAS مقیاس پذیر برای کنترل بیشتر و گسترده تر از کنترل ترموستات استفاده کرد گسترش یافت. سیستم انتخابی آنها همچنین قادر به ردیابی و عملکرد بهتر نیز بود. این سیستم در بیش از 880 رستوران نصب شده و بیش از 2600 سیستم تهویه مطبوع را مدیریت می کند. 60 رستوران دیگر نیز امسال به این سیستم مجهز خواهند شد.
فرانک آینوا مجری بخش مهندسی گروه رستوران های Arby می گوید: "اهداف ما ساده بودند؛ استاندارد کردن ترموستات ها و رساندن مصرف انرژی رستوران به استاندارد های مورد نظر. کل پروسه برای ما تجربه ای آموزنده بود. هر چه امکانات محصولات تولیدکنندگان مختلف بیشتر بود، خواسته های ما و انتظارات ما نیز افزایش می یافت. در عین حال که ما آماده مدیریت سیستم های مختلف بودیم، کاملا نیز آگاه بودیم این سیستم چگونه باید باشد".
تعریف و مشخص کردن خواسته های شما در این راه به شما کمک می کند گام بعدی را بهتر بردارید- برآورد صحیح از نیروها و امکانات و دارایی های خود معیار مناسبی است که به کمک آن می توانید محصولات BAS که به درد شما نمی خورند را از لیست انتخابتان خارج کنید.
ارزیابی کنید که تمام یا بخشی از خدمات شما توسط یک تامین کننده انجام می شود. پرسش سوال هایی از قبیل زمان موجود و سطح مهارت بسیار مهم است. به محض دریافت پاسخ سوال، شرایط سیستم های موجود ساختمان و بهترین تکنولوژی که قادر است راه حل مناسب را ارائه کند را ارزیابی کنید.

ساختمان هوشمند, هوشمند سازی مدارس, خانه هوشمند, ساختمان هوشمند, ساختمانهای هوشمند, هوشمندسازی ساختمان, سیستم های هوشمند, ساختمان, استاندارد KNX, خانه هوشمند, ساختمان هوشمند ABB, آویتا, مرکز بین المللی آموزش KNX, کنترل هوشمند ساختمان, کنترل هوشمند روشنایی, کنترل هوشمند گرمایش و سرمایش, کنترل هوشمند,  ABB, صرفه جویی انرژی, ویلای هوشمند, هتل هوشمند, مدرک بین المللی سیستم مدیریت هوشمند ساختمان KNX, Busch Jaeger ساختمان هوشمند, مدرسه هوشمند, سیستم هوشمند ساختمان, خانه های هوشمند, سیستم های هوشمند ساختمان, شرکت هوشمند سازی ساختمان, سیستم کنترل هوشمند ساختمان, هتل هوشمند, تجهیزات هوشمند سازی, سیستم مدیریت هوشمند

محدوده خرید خود را مشخص کنید

بعد از بررسی دقیق و جامع اینکه اهداف شما چه است و منابع موجود شما چقدر است (هم انسانی و هم تکنولوژیک)، لیستی از شرایطی که سیستم BAS شما باید داشته باشد تهیه کنید. ASHRAE 2015 و راهنمای 13: سیستم های اتوماسیون ساختمان و شرایطشان را ترسیم می کند. این استاندارد می تواند منبعی باشد برای شما تا بتوانید از نتایج و پیامد های محصولات مختلف اطلاع کسب کنید.
یک مشاور بی طرف یا با مشاور اتوماسیون در مورد نقشه سیستم مورد نظرتان قبل از آنکه شروع به خرید کنید مشورت کنید. این کار شما را از پیچیدگی ها و سختی های مربوط به کار خرید دور می کند. به طور ایده آل بهتر است با آرایش ها و تنظیمات مختلف ذکر شده در راهنمای این استاندارد آشنا باشد تا بتواند بهترین تنظیمات برای ساختمان شما را پیشنهاد کند.
بعد از مشورت با یک مشاور مطمئن گزینه ها و محصولات مختلف را بررسی کنید. این 4 گام را برای نزدیکی بیشتر به مرحله خرید در نظر بگیرید:

1) با افراد درست و حرفه ای کار کنید.

به روز نگاه داشتن اعضای دپارتمان IT موضوعی حیاتی است. برخی محصولات BAS می توانند از شبکه های موجود استفاده کنند در حالی که محصولات دیگر نیاز به شبکه خاص خود دارند. در هر دوی موارد شما به عضوی از افراد دپارتمان IT نیاز دارید تا از عدم وجود تضاد بین سیستم ها اطمینان حاصل کند. شما باید یک تصمیم آگاهانه در مورد IT و افرادی که لزوما اطلاعاتی در مورد پروژه ای که به آن وارد می شوند ندارند بگیرید. سیستم های زیادی وجود دارند که یا با شبکه یا با وسایل دیگر ارتباطی کار می کنند. شما می توانید سیستم مورد نظر خود را انتخاب کنید اما یک تفاوت قیمت بین گزینه های مختلف وجود دارد مثلا اینکه به تامین کننده اجازه میزبانی از تکنولوژی BAS را بدهید یا مرکز داده خودتان را داشته باشید.

2) استراتژی را برای BAS اتخاذ کنید که مبتنی بر صرفه جویی در انرژی باشد.

کدامیک از سیستم های ساختمانی بیشترین انرژی را مصرف می کند؟ چه نوع کاربری دارید؟ آیا ساختمانی وجود دارد که از دید شما دور مانده باشد؟ با در نظر گرفتن اینها شما می توانید سیستمی را انتخاب نمایید که بیشترین قابلیت در صرفه جویی انرژی را داشته باشد.
جی فیسک نایب رئیس تعیین استراتژی و عملیات Powerhouse Dynamics که سیستم مدیریت انرژی بر اساس ابر را انجام می دهد می گوید: "کنترل سیستم های تهویه مطبوع و سرمایش/گرمایش همیشه مورد نیاز خواهد بود. ما دریافتیم کنترل میزان مصرف انرژی این تجهیزات به میزان قابل توجهی عملکرد این سیستم های را بهبود داده و آن را بهینه تر کرده است. کنترل سیستم روشنایی بسته به موقعیت ممکن است یا ممکن نیست معنی داشته باشد که این امر بستگی به عوامل مختلف دارد، بنابراین قبل از انتخاب سیستم ما توصیه می کنیم میزان استفاده از روشنایی را اندازه گیری کنند. کنترل بارهای روشنایی معمولا برای ادارات معنی پیدا می کند و برای کاربرد های دیگر مفهومی ندارد".
سنسور های بی سیم مرکزی برای تجهیزات مانیتورینگ نیز روز به روز بر میزان محبوبیتشان افزوده می شود.

3) امکان ارتقا و بسط دادن شبکه را برای آینده برقرار سازید

حتی اگر الان برنامه ای برای گسترش ندارید، از این موضوع اطمینان حاصل کنید که سیستم تان طوری طراحی شود که در آینده امکان اضافه شدن و گسترش دادن برقرار باشد. او معماری BAS three-tier را پیشنهاد می دهد.

 ساختمان هوشمند, هوشمند سازی مدارس, خانه هوشمند, ساختمان هوشمند, ساختمانهای هوشمند, هوشمندسازی ساختمان, سیستم های هوشمند, ساختمان, استاندارد KNX, خانه هوشمند, ساختمان هوشمند ABB, آویتا, مرکز بین المللی آموزش KNX, کنترل هوشمند ساختمان, کنترل هوشمند روشنایی, کنترل هوشمند گرمایش و سرمایش, کنترل هوشمند,  ABB, صرفه جویی انرژی, ویلای هوشمند, هتل هوشمند, مدرک بین المللی سیستم مدیریت هوشمند ساختمان KNX, Busch Jaeger ساختمان هوشمند, مدرسه هوشمند, سیستم هوشمند ساختمان, خانه های هوشمند, سیستم های هوشمند ساختمان, شرکت هوشمند سازی ساختمان, سیستم کنترل هوشمند ساختمان, هتل هوشمند, تجهیزات هوشمند سازی, سیستم مدیریت هوشمند

سیستم تان را بر اساس تجهیزات تکی طراحی نکنید در غیر این صورت خود را به دردسر خواهید انداخت. اگر شما با یک طراحی سنسور و عملگر سطح پایین آغاز کنید نمی توانید اطلاعات را به طور موثر دریافت کنید.

4) سیستمی را انتخاب کنید که مناسب ابعاد ساختمان شماست

جرج هویتل مدیر بازاریابی محصولات شرکت Ecova می گوید: "بهترین سیستم سیستمی است که مناسب ابعاد و اندازه و همچنین کاربرد ساختمان شما باشد. دنبال محصول و سیستمی باشد که بین خیلی پیچیده و خیلی ساده قرار گرفته باشد. سیستم هایی که برای کاربری های بزرگ طراحی شده اند معمولا نمی توانند در حالت مقیاس کوچک بهینه عمل کنند. به طور مشابه، سیستم هایی که برای کاربری های کوچک طراحی شده اند نیز نمی توانند پیچیدگی های مورد نظر کاربری های بزرگ را تامیین کنند".

تنظیمات هوشمند

ارتباط تنگاتنگ با تولید کنندگان BAS به منظور تضمین شناخت از جنبه های مختلف سیستم برای تیم شما بسیار حیاتی است. Grant Wichenko مدیر شرکت Appin و عضو کمیته تدوین راهنمای 13 می گوید: "بسیاری از موارد را دیده ام که کمی بعد از اتمام نصب سیستم، پروژه نوسازی آن انجام می شود چون نامگذاری بر مبنای منطقی نبوده یا گرافیک باید دوباره تنظیم شود. FM از روز اول نیاز است که جزئی از پروسه نصب سیستم باشد".
عموما سه حوزه وجود دارد که ممکن است در این نواحی مشکلات بروز پیدا کنند.
نامگذاری تجهیزات: ازسیستم نامگذاری پیروی کنید که منطقی باشد و به خاطر سپردنش هم ساده باشد. وی پیشنهاد می کند مانند آدرس دهی پوشه های ویندوز عمل کنید، به عبارت دیگر از سطح اساسی اول شروع کنید (که در نامگذاری ویندوز نام هارد در این قسمت می نشیند) و در قدم های بعدی سطوح فرعی و زیر مجموعه را در نامگذاری بگنجانید.
در صورتی که اجزای سیستم جداگانه نامگذاری شوند ممکن است با نام های تکراری رویرو شوید که این نام های دوتایی نتیجه ای جز دردسر و خرابی ندارند.
استاندارد سازی: از روز اول با پیروی از استاندارد برای نصب های آتی BAS از مشکلات جلوگیری کنید. قوانین و پروسه های استفاده شده در اتوماسیون شرکت خودتان را ذکر کنید تا برای تغییرات آتی تولید کننده و تامین کننده تجهیزات بتواند با شرایط موجود کار کند.
آلارم و هشدار دهی: قوانین هشدار دهی متناسب با فصل و زمان شبانه روز تدوین کنید تا با تعداد زیادی از هشدار های خطا روبرو نشوید. ویچنکو می گوید: "هنگامی که پروژه ای انجام می دهم اطمینان حاصل می کنم که آلارم بویلر را در تابستان و آلارم چیلر را در زمستان فعال نمی کنم. شما می توانید آلارم ها را هوشمندانه فعال کنید مثلا موقعی که وسیله ای در فصلی خاص مورد استفاده قرار نمی گیرد آلارمش نیز غیر فعال باشد. بنابراین تیم شما می توانند آلارم ها و هشدار های ایجاد شده را جدی تر بگیرند".

اندازه گیری و مدیریت

به محض راه اندازی و شروع به کار سیستمتان تست و آزمون واقعی کارکرد ان انجام می شود. علاوه بر استاندارد های صرفه جویی در مصرف انرژی BAS را طوری تنظیم کنید که کاربردهایی که منجر به اتلاف انرژی می شوند را پیدا کند.
متداول ترین چیز این است که وسیله سرمایشی روشن باشد اما خنک نکند و وسیله گرمایشی روشن باشد اما گرم نکند. در این شرایط مهم است که این وسایل قطع شوند. در این مرحله داشتن دیدی بهتر نسبت به ساختمان نه تنها منجر به مصرف کمتر انرژی می شود، بلکه میزان صرفه جویی را نیز ردیابی می کند و به این ترتیب کار تصمیم گیران را در سازمان شما آسان می کند و همچنین از ایجاد هزینه های اضافی جلوگیری می کند چون راه حل بهتری برای معاینه و بررسی داخل خانه ارائه می دهد. به کسب اطلاعات در مورد کاربرد مورد نظر خود بپردازید. پکیج های BAS قابلیت هایی بسیار فراتر از مدیریت انرژی دارند.

سوار کنید، ارتقا دهید یا جایگزین کنید؟

ساختمان هایی که از قبل سیستم های کنترل دارند ما را به انتخابی سخت مواجه می کنند- بهتر است تجهیزات قدیمی موجود را روی سیستم جدید سوار کنیم یا بهتر است بیشتر خرج کنیم و تجهیزات جدید بخریم؟
راهنمای 13 ASHRAE فصلی را به چالش های مربوط به ارتقای سیستم و فاکتور هایی که به FM ها امکان تصمیم گیری را می دهد اختصاص داده است.
هنگامی که به سیستم های موجود نگاه می کنید شرایط خاصی را می بینید. یک لیست کوتاه می تواند از مسائلی مانند وارانتی، موجود بودن، قطعات، قابلیت سرویس، قابلیت اطمینان و مسائل مربوط به قیمت تشکیل شده باشد. معمولا ایجاد ارتباط بین تجهیزات از پیش موجود و وسایل جدید یکی از این سه قسمت را در بر می گیرد.

 

 

نویسنده: Janelle Penny
منبع: buildings.om

امتیاز به مطلب

میزان رای بازدیدکننده گان: 100% - 3800 votes

100%

راهنمایی برای اتوماسیون ساختمان

Book rating: 100 out of 100 with 3800 ratings

نظرات (0)

هیچ نظری یافت نشد

نظر خود را اضافه کنید.

Posting comment as a guest. Sign up or login to your account.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

درباره ایران آلارم

گروه ایران آلارم در بهمن سال 1385 با راه اندازی سایت اینترنتی ایران آلارم فعالیت خود را شروع كرد و درهمان آغاز مورد اسقبال و توجه اكثر شركتها و افراد فعال در صنعت حفاظت و امنیتی ایران قرار گرفت. اساس و هدف این رسانه ایجاد یك شبكه اطلاع رسانی قوی و موثر برای بالا بردن سطح كیفی و كمی این صنعت بوده و می باشد .

بازگشت به بالا