با عضويت دركانال رسمی ايران آلارم در تلگرام از آخرين اخبار و سمينارها مطلع شويد ورود به کانال

Arrow up
Arrow down


بررسی امکان استفاده از سامانه های وایرلس برای هوشمندسازی ساختمان

ساختمان هوشمند, هوشمند سازی مدارس, خانه هوشمند, ساختمان هوشمند, ساختمانهای هوشمند, هوشمندسازی ساختمان, سیستم های هوشمند, ساختمان, استاندارد KNX, خانه هوشمند, ساختمان هوشمند ABB, آویتا, مرکز بین المللی آموزش KNX, کنترل هوشمند ساختمان, کنترل هوشمند روشنایی, کنترل هوشمند گرمایش و سرمایش, کنترل هوشمند,  ABB, صرفه جویی انرژی, ویلای هوشمند, هتل هوشمند, مدرک بین المللی سیستم مدیریت هوشمند ساختمان KNX, Busch Jaeger ساختمان هوشمند, مدرسه هوشمند, سیستم هوشمند ساختمان, خانه های هوشمند, سیستم های هوشمند ساختمان, شرکت هوشمند سازی ساختمان, سیستم کنترل هوشمند ساختمان, هتل هوشمند, تجهیزات هوشمند سازی, سیستم مدیریت هوشمند

از زمان ارائه­ی فناوری­های مرتبط با هوشمند­سازی و اتوماسیون ساختمان، رسالت نهایی همواره بررسی چگونگی بهینه ­سازی روند این خودکارسازی خانه است. برای نمونه در کلیه­ی خانواده­های فناوری هوشمندسازی ساختمان توجه به موضوع کنترل روشنایی خانه شده است. نکته­­­­ی قابل توجه اما این است که از یک خاموش­وروشن­کردن ساده ساختمان تا برنامه­های کم­وزیاد کردن روشنایی ِ لامپ­ها، متناسب با روشنایی از خانه، به صورت هوشمند، تنوع گسترده­ای از گسترش مرز­های تکنولوژیک پیش­ روی این صنعت قرار دارند.
در همین راستا با توجه فناوری­های مطمئن مبتنی بر سیم­کشی برای هوشمند­سازی ساختمان، همواره دغدغه­ی رفع سیم­کشی ساختمان وجود داشته است. با این وجود نزدیک نشدن کمپانی­های صاحب فناوری و اساسا کشور­های غیر­آسیایی به این سو خود گویای عدم ِ موفقیت این ایده بوده است. هرچند بدون تردید نمی­توان منکر عملیاتی بودن فعلی این سبک فناوری شده باشد. اما فاصله­ی میان عملیاتی­بودن با بدون خطا بودن فاصله­ی میان فناوری چین با اروپا است. برند­ها و فناوری­های مرتبطی همچون X10 که بر مبنای کنترل از بستر شبکه­ی برق می­باشند تا PLCBUS با وجود غیرچینی بودن فناوری ِ مربوطه همواره در تولید محدود به کشور­های حوزه­ی آسیای شرقی همچون چین بوده­اند.
مشکل عمده در کنترل بدون سیم در لحظه، انتخاب یک بستر مطمئن برای ارسال فرامین دیجیتالی به ماژول­ها از یک سو و هزینه­ی پروتکل ارسال این داده­ها از سوی دیگر است. بستر اتخاذ شده برای ارسال داده­های wireless یا از بستر سیم­های ارسال برق است و یا از طریق هوا. سیم ِ برق، به علت نوسانات داخلی شبکه برق شهری همواره با معضل نویز­پذیری بالا مواجه است. هرچند این معضل تا حدی در استاندارد هلندی­اصل PLCBUS رفع شد. اما به هر رو همواره این موضوع در یک پروسه­ی کاری قابل ملاحظه ایجاد مشکل می­نماید. از سوی دیگر ارسال داده­ها از طریق سیگنال­های قابل ارسال در هوای آزاد همواره با محدودیت برد و دقت مواجه بوده است. راه­های جبرانی ِ این محدودیت همانند پروتکل ZIGBEE مورد استفاده رد سامانه­های BMS در یک مقیاس خانگی فاقد صرفه می­باشد. چیزی که برای نمونه کمپانی CONTROL4 کوشیده است محصولات بدون سیم خود را در بستر آن قرار دهد.
به هر رو به نظر می­رسد تا به صرفه شدن این پروتکل و یا ظهور خانواده­ی جدید از پروتکل­های ارسال داداه­های بدون ِ سیم، فناوری اتوماسیون ِ خانگی در منطقی­ ترین حالت نیازمند استفاده از فناوری­های وابسته به سیم­ کشی خواهد بود.

 

امتیاز به مطلب

میزان رای بازدیدکننده گان: 100% - 3800 votes

100%

بررسی امکان استفاده از سامانه های وایرلس برای هوشمندسازی ساختمان

Book rating: 100 out of 100 with 3800 ratings

نظرات (0)

هیچ نظری یافت نشد

نظر خود را اضافه کنید.

Posting comment as a guest. Sign up or login to your account.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

درباره ایران آلارم

گروه ایران آلارم در بهمن سال 1385 با راه اندازی سایت اینترنتی ایران آلارم فعالیت خود را شروع كرد و درهمان آغاز مورد اسقبال و توجه اكثر شركتها و افراد فعال در صنعت حفاظت و امنیتی ایران قرار گرفت. اساس و هدف این رسانه ایجاد یك شبكه اطلاع رسانی قوی و موثر برای بالا بردن سطح كیفی و كمی این صنعت بوده و می باشد .

بازگشت به بالا